zdroj: pexels.com

Masáže: Blahodárné účinky na lidský organismus

Už v 6. století existovala v Číně vysoká lékařská škola, která vyučovala „umění masáže“. O popularitě masáží v Indii svědčí ájurvédské spisy staré více než 4000 let. Slavný řecký lékař Hippokrates pak již v 5. století p.n.l. razil teorii, že kvalitní lékař by měl ovládat „léčivé doteky“, díky nimž je možné zlepšit tělesnou kondici. To je jen několik důkazů toho, jak moc jsou pro nás masáže prospěšné.

Prozradíme vám, co všechno pravidelné masáže tělu přináší, jakou zvolit a jak si masáž dopřát i doma.

Účinky masáží na naše tělo

Existuje celá řada různých typů masáží, jejichž účinky se podle konkrétního zaměření mohou lišit. Co mají ale všechny společné, jsou tyto čtyři benefity.

1. Relaxační účinek

Hlavním důvodem, proč lidé masáže vyhledávají, je celkové uvolnění. Masáže snižují hladinu kortizolu (stresového hormonu) v organismu, který mimo jiné zapříčiňuje úbytek buněk důležitých pro udržení imunity. Díky masáži snižujete množství stresových hormonů v krvi, eliminujete negativní dopady stresu a pomáháte tělu posilovat imunitní systém.

zdroj: pexels.com

2. Uvolnění svalů a úleva od bolesti

V případě vysoké zátěže masáže pomáhají svaly lépe okysličit, čímž odstraňují svalovou únavu a urychlují jejich regeneraci. Masáže ale často využívají také lidé se sedavým zaměstnáním. Při nečinnosti se svaly začnou stahovat, tuhnout a vznikají tzv. myogelózy. To jsou zatvrdliny svalů, které způsobují různé bolesti zad, krku a hlavy. Masáže tyto bolesti úspěšně odstraňují.

3. Zrychlení cévního a mízního oběhu

Masírovaná tkáň uvolňuje chemické látky, které pomáhají rozšířit drobné cévy. Cévní a mízní systém tak začíná rychleji pracovat, v důsledku toho se zlepšuje i funkce ledvin a urychluje vyplavování škodlivých látek a toxinů z těla.

4. Zlepšení prokrvení kůže

Masáž z kůže odstraňuje odumřelé buňky, pokožka tak může lépe dýchat a je lépe vyživovaná. Při pravidelných masážích je kůže na první pohled zdravější a svěží.

zdroj: pexels.com

Základní druhy masáží

Jak už jsme zmínili, účinky masáže se mohou lišit podle jejího typu či zaměření. Nejčastěji vyhledávanými masážemi jsou:

  • Klasická zdravotní masáž – napomáhá celkové regeneraci a rehabilitaci organismu. Uvolňuje fyzické i psychické napětí, odstraňuje ztuhlost a bolestivost svalstva i kloubů.
  • Thajská masáž – práce s tělem spojující prvky akupresury a jógy. Cílem je ovlivnit tok energie v těle a odstranit bloky, kterými energie nemůže plynout.
  • Masáž lávovými kameny – pomocí horkých kamenů uvolňuje svalové napětí a pomáhá redukovat bolest. Podporuje detoxikaci a látkovou výměnu.
  • Baňkování – přikládání kulovitých nádobek s nahřátým vzduchem na kůži. Dokáže odstranit bolesti páteře a celého pohybového aparátu a ovlivňuje i funkci vnitřních orgánů.
  • Lymfatická masáž – podporuje přirozený odtok lymfy, která z tkání odvádí odpadní látky. Napomáhá tak detoxikaci.
  • Reflexní masáž – stimulace nervových zakončení na chodidlech, která vyvolávají reflexní odezvu v příslušných orgánech. Pomáhají zjistit i léčit mnohé zdravotní potíže.

Pro dosažení dlouhodobého efektu je potřeba si masáž dopřát alespoň jednou za 14 dní, ideálně každý týden. A to především pokud podstupujete častou fyzickou zátěž, nebo máte naopak sedavé zaměstnání.

zdroj: pexels.com

Když si masáž chcete dopřát doma

Ne vždy máme samozřejmě možnost se objednat k profesionálnímu masérovi. Napětí a bolest nás mohou zastihnout nečekaně a nebo se s nimi naopak potýkáme příliš často. Naštěstí existuje řada masážních pomůcek, se kterými si masáž můžete dopřát i doma.

  • Masážní míček – je opatřený výběžky, které stimulují krevní oběh a uvolní napětí. Nejúčinnější je při masáži menších svalových oblastí, jako jsou ruce, nohy a chodidla.
  • Masážní válec (roller) – využijete jej pro masáž celého těla, vyžaduje ale vaši fyzickou aktivitu. Je užitečný také pro zahřátí svalů a nastartování jejich funkce před tréninkem.
  • Masážní pás – zpravidla má dřevěné rotační válečky a úchyty, díky kterým s ním můžete snadno manipulovat. Využít ho můžete pro masáž zad, ramen, hýždí, stehen nebo lýtek.
  • Akupresurní podložka – tyto podložky mají na povrchu masážní bodce, případně kamínky. Jejich tvar, rozmístění a velikost vychází z poznatků tradiční čínské medicíny. Na kůži vyvíjí tlak, a zlepšují tak prokrvení kůže i svalů. Mají pozitivní vliv také na energetický tok. Ze začátku si možná budete muset na tlak hrotů zvyknout, velmi brzy se ale dostaví pocit úlevy.

zdroj: pexels.com

Masážní křesla

Zcela jinou dimenzí pro domácí masáž jsou masážní křesla. Jejich cena se pohybuje už od 6 000 Kč, ta nejpropracovanější ale samozřejmě mohou stát desetitisíce i víc. Nicméně pohodlí, uvolnění a relaxaci, které vám masážní křeslo přímo u vás doma nabídne, si rozhodně zamilujete.

Masážní křesla jsou vybavena vibračním mechanismem, zádovými rollery a vzduchovými airbagy. Jejich funkce a možnosti se však velmi liší. Některá masírují pouze oblast zad, jiná, propracovanější si poradí i s nohama, chodidly a pažemi.

S masážním křeslem si dopřejete uvolnění a relaxaci po náročném pracovním dni nebo fyzické námaze, kdykoliv to zrovna potřebujete.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...