Mateřská znaménka jako strašák: Včasné vyšetření znamének vám může zachránit život

Mateřská znaménka jako strašák: Včasné vyšetření znamének vám může zachránit život

Mateřská znaménka neboli pigmentové névy představují nahromadění pigmentových buněk do jedné větší skvrny. Většina z nich má hnědou barvu, některá obsahují barvivo melanin. Znaménka mohou vznikat již v průběhu vývoje plodu, některá jsou vrozená, dána geneticky a jiná se získávají až v průběhu života. Někdy mohou pigmentové névy vznikat rovněž vlivem hormonálních změn v těhotenství, klimakteriu nebo ve stáří. Ve většině případů jsou nezhoubným kožním projevem, přesto je zapotřebí těmto útvarům věnovat zvýšenou pozornost.  

Čtěte také:

Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?

Vyšetření znamének provádějte pravidelně

Mateřská znaménka, která máme na kůži, bychom si měli pravidelně sami kontrolovat samovyšetřením, tedy pohledem. Třicet až padesát procent melanomů totiž vzniká na základě pigmentového znaménka. Melanom je druh nádoru, který vzniká z pigmentotvorných buněk, na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, hlavně jeho UVB složka. Průměrný věk pacienta s melanomem je mezi padesáti a pětapadesáti lety.

Změny tvaru a velikosti znaménka jsou relativně běžným jevem v dětství, kdy se organismus vyvíjí a proměňuje, v dospělém věku bychom však rozhodně neměli takovéto změny podceňovat a přehlížet, mnohdy totiž bývají prvním signálem vzniku melanomu.

Příznaky rizikového znaménka

Ohraničení znaménka by mělo být jasné, přesné, ostré a pravidelné. První, čeho si tedy u měnícího se znaménka můžeme obvykle všimnout, jsou asymetrické projevy a skvrny. Dalším důležitým ukazatelem je barevnost znaménka. Pozornost si zaslouží tmavě hnědá, černá a nepravidelně skvrnitá znaménka. Skvrny a znaménka, která jsou o průměru větším, než 5 milimetrů, jsou více podezřelá. Jedním z ukazatelů, který může signalizovat možné riziko, je charakteristické vyvýšení pigmentového znaménka. Pokud jste u některého svého znaménka zaznamenali některé z uvedených znaků, pak to považujte za signál, že by bylo vhodné jej nechat co nejdříve prověřit kožním lékařem. Není to však hned nutně znamením toho, že máte melanom.

Pokud však začne znaménko svědit, krvácet nebo se kolem něj začne tvořit zánět, pak už se jedná o poměrně pokročilé příznaky onemocnění a v takovou chvíli není naprosto vhodné s vyšetřením otálet.

Růst mateřského znaménka: jedním z varovných signálů u mateřských znamének je jejich růst. Zatímco u dětí je normální, že jak rostou, tak se i jejich mateřská znaménka postupně zvětšují, u dospělých je takovéto zvětšování známkou možného rizika.

Svědění znaménka: svědění mateřského znaménka a nucení ke škrábání daného místa může být varovným signálem, navíc rozškrábání si znaménka může být velmi nebezpečné.

Krvácení a mokvání znaménka, zánětlivý lem: zpozorojute-li krvácení z mateřského znaménka, jeho mokvání, či zánětlivý lem, okamžitě zamiřte k lékaři. 

Změna barevnosti mateřského znaménka: mateřská znaménka a jejich barevnost neovlivňuje chlad ani teplo, zpozorujete-li barevné změny, pak je také vhodné zamířit k lékaři.

Mateřské znaménko v místě častého oděru: Nachází-li se znaménko v místě, kde dochází k jeho častému oděru na základě nošení hodinek, pásku či dochází k oděrům díky lemu oblečení, pak je na místě zvážit jeho preventivní odstranění. Časté odírání může způsobit, že dojde k poškrábání znaménka. 

Maligní melanom kůže

Maligní melanom je nádor, vycházející z pigmentotvorných buněk. Na původně zdravé kůži se začne tvořit odlišná barevná skvrna, která se postupně zvětšuje a přibývá na tloušťce. Již naši rodiče rozhodují o tom, zda riziko nádoru u konkrétního jedince bude vyšší. O jeho vzniku totiž rozhoduje jednak zděděná genetická výbava,  ale také to, jak často jsme pobývali na slunci již v raném dětství. I naše chování při vystavení se slunci v dospělém věku zvyšuje či snižuje riziko vytvoření maligního nádoru.

Změny na kůži, vytvoření barevně odlišné skvrny, zvětšování skvrny a její přibývání na tloušťce nemusí ihned nutně znamenat to, že jde o maligní melanom, ale je vždy nutné, aby byl projev vyšetřen kožním lékařem. Jedná-li se totiž o melanom, pak je nezbytně nutné tento projev co nejdříve odstranit. Podobně jako je tomu iu jiných druhů zánětů totiž hrozí, že může člověka ohrožovat vznikem dalších vzdálených dceřinných ložisek. Čím déle je nádor umístěn v kůži, tím více má času k tomu, aby dceřinná ložiska založil. Tomu lze předejít právě jeho včasným odstraněním.

Primární prevence nádorů kůže je nejúčinnější zbraní  

Rizikovými faktory vzniku melanomu jsou: pozitivní rodinná anamnéza, citlivá kůže typu I. a II. typu a nadměrné vystavování se slunečnímu záření bez patřičné ochrany. Jedinci, kteří melanomem onemocněli v minulosti, mají až 10krát vyšší pravděpodobnost opětovného vzniku melanomu, než ti, kteří jím nikdy dříve neonemocněli. Rovněž osoby s vyšším počtem znamének na kůži disponují zvýšeným riziko vzniku melanomu. 

Prevencí vzniku nádorového bujení na kůži je minimalizace pohybu na přímém slunci a to zejména mezi 11.tou hodinou dopolední a 15.tou odpolední. Nezakrytou kůži by měl mít člověk vždy ošetřenou fotoprotektivními prostředky. Za bezpečné minimum se dnes považuje mít kůži ošetřenou minimálně faktorem 15. Faktor neboli SPF uvádí, jaká část ultrafialového záření se dostane do kůže.

Aby byly prostředky s ochrannými faktory proti UV záření účinné, je zapotřebí dodržovat určité strategie jejich použití. Prostředek nanášíme před pobytem na slunci na kůži alespoň s dvacetiminutovým předstihem a v průběhu dne podle druhu prostředku opakujeme. Při koupání je nutné nanášet prostředky voděodolné a nanášet je opakovaně.

Při pobytu v horách je třeba mít na paměti, že každých 300 metrů se intenzita nebezpečného ultrafialového záření zvýší až o 4 procenta, se zvýšením dávky záření musíme počítat také při odrazu slunečních paprsků od vodní hladiny nebo od sněhu.

Děti do věku jednoho roku bychom ultrafialovému záření neměli vystavovat vůbec.

Vyšetření znamének

Vyšetření znamének

Znaménka je možné si nechat vyšetřit několika základními způsoby.

Prvním krokem by mělo být domácí samovyšetření kůže celého těla. To bychom měli provádět třikrát do roka, nezabere víc jak pár minut a může pomoci předejít vzniklým nepříjemnostem.

Při návštěvě odborného lékaře dermatologa probíhá první zhodnocení situace pohledem. Následuje obvykle vyšetření ručním dermatoskopem, které provádí rovněž lékař. Dermatoskopie je neinvazivní vyšetření pigmentových znamének a jejich případných změn. Umožňuje mnohonásobné zvětšení pigmentového znaménka a díky tomu lze lépe posoudit, zda je, či není nebezpečné.

Dalším možným vyšetřením je digitální dermatoskopie. Ta je prováděna za pomoci softwarového analyzátoru znamének. Díky digitálním dermatoskopům je možné zmapovat znaménko klienta a rozhodnout tak o nejlepším možném a správném dalším postupu.

Automatické skenování celého povrchu těla zaznamená každou plochu na těle a provede automatickou analýzu změn. Lékař tedy nemusí vyšetřovat každé znaménko jednotlivě.

Odstranění znamének

Chirurgické odstranění znamének se provádí odborným vyříznutím a seškrábnutím, většinou v lokální anestezii. Po zastavení krvácení lékař ranku zašije a místo překryje náplastí. Takovýto zákrok trvá kolem čtvrt hodiny a je relativně bezbolestný. Po osmi až deseti dnech od zákroku přijde pacient na vytažení stehů a na kůži zůstane malá jizvička. V následujím měsíci je pak nutné vyhnout se pobytu na slunci a v soláriu, vynechat sporty a namáhavé činnosti, neboť ranka je náchylná k mechanickému poškození. Je-li zákrok prováděn ze zdravotních důvodů, pak ho hradí pojišťovna. Při odstranění z vlastních, především většinou estetických důvodů platí klient sám.

Šetrnou metodou odstranění znamének je odstranění pomocí laseru. Takovýto zákrok trvá jen několik málo sekund. Laser jen minimálně zasahuje okolní pokožku a jizvička po zákroku je zcela nepatrná. Místo je znecilivěno anestezií nebo krémem, během dvou dnů se pak objeví stroupek, který se v průběhu pár týdnů sám sloupne a zmizí. Místo po takovémto zákroku zrůžoví a během pár měsíců se přizpůsobí barvě pleti. Obdobně jako je tomu při chirurgickém odstranění, tak ani při odstranění laserem není možné navštěvovat pláže, sauny, solária apod.  

Možností jak odstranit nežádoucí znaménko je i kryoterapie, léčba tekutým dusíkem. Místo je velmi rychle ochlazeno, díky zmrazení vznikne v místě ošetření puchýř, pod kterým se vytvoří nová pokožka. Tento puchýř rychle zasychá a odpadne.  



Diskuse k článku

  • Andrea Hrnčiříková

    13:06 13. 12. 2016 0
    Na vyšetření znamének se chystám už dlouho. V Brně ve FB Bohunice prý mají nějaký nový přístroj.

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.