Metabolický syndrom ohrožuje Čechy. Jak poznáte, že hrozí i vám?
Metabolický syndrom je označení pro soubor obtíží či onemocnění, která se u člověka souběžně vyskytují. Jde o nadváhu či obezitu, vysoký tlak, zvýšený cukr a vyšší cholesterol či triglyceridy. Hrozí pak zvýšené riziko srdečních onemocnění, mrtvice a cukrovky II. typu. Jak se z tohoho začarovaného kruhu dostat ven?
V Česku trápí metabolický syndrom třetinu dosplělé populace a čím dál tím více dětí. Bude to znít hodně tvrdě, ale realitou je, že za metabolický syndrom si může každý sám. Rizikové faktory, které zvyšují šanci na vznik takzvaných civilizačních onemocnění nevzniknou ze dne na den, ale “pracujeme” na nich průběžně, třeba i několik let. Řešení naštěstí existuje, i když zázračné a okamžité pochopitelně není. Pomoci může jedině změna životního stylu, hubnutí a aktivní život.
Metabolický syndrom a životní styl
Jestliže máte jeden nebo dva z výše vyjmenovaných příznaků, neznamená to, že máte metabolický syndrom. Značí to však, že máte vyšší míru rizika vzniku vážnějšího onemocnění. S každým dalším příznakem riziko pochopitelně stoupá. Kvůli nevhodnému životnímu stylu je metabolický syndrom čím dál tím častějším problémem, se kterým se lékaři setkávají. Přitom pouhá změna životního stylu může oddálit nebo dokonce zabránit rozvoji závažných zdravotních problémů.
Co všechno může způsobit nadváha? Cukrovka a vysoký krevní tlak jsou jen začátek!
Pomocí ájurvédy a meditace můžete snížit hladinu cholesterolu
Ohrožuje vás metabolický syndrom?
Metabolickým syndromem jsou ohroženi lidé s nadváhou a obézní jedinci. Respektive ti, kteří mají zvýšenou hladinu tuku a oblasti břicha či pasu. Dále lidé s cukrovkou nebo s rodinnou anamnézou cukrovky. Lidé s klinickými příznaky inzulinové rezistence. A riziko metabolického syndromu se zvyšuje i s přibývajícím věkem.
Metabolický syndrom: Vznik a příčiny
Podle odborníků není přesná příčina vzniku metabolického syndromu známa. I když mnoho rysů je spojeno s takzvanou inzulinovou rezistencí. Což znamená, že tělo nevyužívá inzulín účinně ke snížení hladiny glukózy a triglyceridů. A právě kombinace faktorů životního stylu (stravovací návyky, aktivita, spánkový režim…) a genetických faktorů, může vést k inzulinové rezistenci. Co se příznaků týče, obvykle nejsou jednoznačné.
Zdravotní problémy spojené s metabolickým syndromem se vyvíjejí v průběhu času a velice pomalu. Diagnózu je pak schopen vám sdělit lékař po kompletní prohlídce, vyšetření a po shlédnutí kompletních krevních testů.
Hrozí vám metabolický syndrom?
Všeobecně lze říci, že je metabolický syndrom diagnostikovaný v případě, že máte alespoň tři z následujících příznaků:
- Přes břicho máte 88 cm (ženy) či 102 cm (muži). Každých 5 cm navíc v oblasti pasu pak zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 17 procent.
- Rizikovým faktorem je tlak opakovaně naměřený nad hodnoty 130/ 85 mmHg.
- Hladina triglyceridů je vyšší než 1,7 mmol/ l.
- Glykémie je vyšší než 5,6 mmol/ l.
- Cholesterol (HDL) nižší než 1,1 mmol/ l (ženy), 0,9 mmol/ l (muži).
Metabolický syndrom a účinná prevence
Vzhledem k tomu, že hlavními přispěvateli k rozvoji metabolického syndromu jsou fyzická nečinnost a nadváha, je nezbytná úprava životního stylu. Důležitý je tedy pohyb, cvičení, zdravá strava, případně i hubnutí. Máte-li nadváhu nebo obezitu, pak může už mírný úbytek hmotnosti v rozmezí 5-10 procent obnovit schopnost těla rozpoznat inzulín a výrazně se tak sníží pravděpodobnost, že se metabolický syndrom stane závažnějším onemocněním. Aerobní aktivita po dobu alespoň 30 minut denně pak hubnutí podpoří, ale také zlepší krevní tlak, pomůže upravit hladinu triglyceridů a sníží riziko vzniku cukrovky.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku