Poznáte nebezpečné mateřské znaménko? Znaky, které by vás měly varovat
Mateřské znaménko je vlastně výrůstek, který se objevuje na kůži mnohdy už při narození. Během života pak další mateřská znaménka přibývají. Většinou jde o pigmentové mateřské znaménko nebo cévní mateřské znaménko. Jak se v nich vyznat?
Říká se, že vždy, když je nám páchána nějaká křivda nebo nám někdo ublíží, objeví se na těle jedno mateřské znaménko. Případně prý může jít i o nenaplněnou touhu po jídle. Pochopitelně to tak není, jelikož mateřské znaménko je vlastně je obyčejný výrůstek nebo léze a ty se zkrátka na těle objevují. Tedy nejde rozhodně o nic nepřirozeného ani nadpřirozeného. Jen je třeba některé mateřská znaménka více hlídat a pravidelně si je nechávat prohlížet u odborného lékaře. Projistotu.
Mateřské znaménko na těle
Mateřské znaménko se může objevit vlastně naprosto kdekoliv na těle. Třeba i na obličeji nebo ve vlasech na pokožce hlavy. Jedno mateřské znaménko se od druhého může lišit barvou, velikostí, vzhledem i tvarem. Některé mateřské znaménko může mít jen tělovou barvu, jiné může být zcela barevně odlišné. Některé mateřská znaménka na těle jsou trvalá, jiná se mohou časem zvětšit nebo dokonce třeba i úplně vyblednou nebo zmizí. Je také dobré vědět, že většina mateřských znamének je zcela neškodná. Ovšem ve výjimečných případech může být mateřské znaménko i rakovinné. A právě proto je tolik důležitá prevence.
Zbavit se alergie a kožních nemocí bez léků? Víme, jak na to!
Domácí dubové kapky – všestranný pomocník nejen na kožní potíže
Proč se mateřské znaménko vytvoří?
Na tuto otázku neznají odpověď ani sami odborníci, byť se na ni snaží přijít sebevíce. Tedy základní důvod, proč se mateřské znaménko na kůži vytvoří, není znám. Některá mateřská znaménka ale mohou být genetická a vyskytují se v rodinách třeba i po generace. Velmi příležitostně jsou i některá mateřská znaménka vytvořena genovými mutacemi. I když zde většinou nejde už o klasická znaménka, ale spíše o léze. Mateřské znaménko není ani něco, s čím se narodíme a dále se již nemění. Vzhledem k tomu, že jde vlastně o kožní skvrny, mohou se mateřská znaménka objevovat na těle kdykoliv během života.
Mateřské znaménko: Pigmentové versus cévní
Pigmentové mateřské znaménko se objevuje, když je v jedné oblasti nadbytek pigmentových buněk nebo melanocytů. Pigmentové buňky jsou právě to, co dodává naší pleti přirozenou barvu. Cévní mateřské znaménko se objeví, pokud se krevní cévy v určité oblasti pokožky nevytvářejí tak, jak by měly. Cévy se tedy shluknout a vytvoří viditelný výrůstek na pokožce.
Mateřské znaménko a jeho odstranění
Většina mateřských znamének je neškodná a nevyžaduje odstranění. V mnoha případech lze mateřské znaménko odstranit z kosmetických důvodů. Například u žen na zádech, pokud vadí při nošení spodního prádla. Na krku, když překáží přívěsku, který nosíme. A podobně. Odstranění mateřského znaménka proběhne i v případě, že vám to doporučí lékař-detmatolog po vyšetření. V případě, že se mu některé mateřské znaménko “nezdá”, tedy mohlo by být potencionálně rakovinné, navrhne vám jeho odstranění. Následně putuje mateřské znaménko do laboratoře, kde budou zhodnocena jeho rizika. Odstranit mateřské znaménko lze mnoha způsoby. Nejčastěji se však využívá chirurgická operace nebo laserová terapie.
Mateřské znaménko: Bezpečnostní doporučení
Pokud se vám některé mateřské znaménko na vašem těle nezná, rozhodně se objednejte k dermatologovi a nechte si jej zkontrolovat. Rozhodně byste měli zůstat pod odborným dohledem v případě, že mateřské znaménko mění tvar nebo barvu. Případně začne mít nerovnoměrné okraje. Rovněž pokud zaznamenáte rychlý růst mateřského znaménka, měli byste se objednat k lékaři, aby jej zkontroloval.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku