Psychosomatika duben: Játra a jejich výbušný emoční svět
S příchodem jara se mnoho lidí nadechne a s vděčností přijímá každý sluneční paprsek. Duben je však spojen i s játry, která v alternativní sféře pentagramu představují doslova výbušné emoce typu hněv, zuřivost, ale také žárlivost či deprese. Játra jsou náš vztah ke světu a lidem. Jak svá játra podpořit? A co psychosomatika naznačuje, pokud je činnost jater narušena?
Psychosomatika játra: Úzká spolupráce se žlučníkem
Zatímco v měsíci březnu jsme se měli soustředit na podporu žlučníku, který nám prostřednictvím svých projevů ukazuje na vlastní (ne)spokojenost, v dubnu vládu přebírají játra, která ukazují, jak ve svém životě umíme emoce prezentované žlučníkem (vztek, hněv, lítost, pocity křivdy či nenávist) zvládnout. Ukládáme je anebo je umíme uvolnit? Játra se vyvíjí spolu s člověkem. Zatímco malé dítě je otevřeno všemu, přijímá vše jako výzvu a zajímavost, jak stárneme, občas narazíme na situace, které nás zraní. Občas se umíme rozplakat (a opustit tuto emoci), jindy dáme najevo vztek (zejména jako děti). Postupně nás začne společnost a aktuálně společensky platné normy formovat a my určité emoce začneme schovávat. Nejprve před světem, pak před sebou. A právě játra jsou místem, kam všechny nevyžádané (zpravidla nazývané negativní) emoce jdou.
Psychosomatika játra: Jak poznat, že nepracují optimálně?
Problémy s játry se často projeví až v pokročilé fázi. Důvod je prostý, nemají v sobě „nervy“, nebolí. O tom, že nám játra tuhnou a tuční, případně je jejich funkce pokřivena se dozvídáme nepřímo. Základními projevy jsou ekzémy, vyrážky, změny na nehtech, příliš bledá pleť a zhoršující se zrak. Čelit můžete také „nevysvětlitelné“ únavě, bolestem hlavy a problémy se zažíváním (nejčastěji pálení žáhy). Méně známými projevy jsou pokašlávání (s pocitem dráždění v krku) a dlouhé hluboké vzdechy. Výjimkou není ani přecitlivělost na hluk, světlo a svět (zejména lidi) kolem sebe. Právě „obrana“ proti vnějšímu světu je v psychosomatice považována za jedním ze spouštěčů alergií všeho druhu. A na jaře je potenciálních alergenů přeci tolik – obzvlášť, když si nechceme povolit radost. Nedostatečná činnost jater se může projevovat také slabostí nohou (pocity bolení, mravenčení, tuhnutí). Pokud máte chuť všeho nechat a utéct, obvykle volají vaše játra. Varovným prstem může být také podrážděnost a hádky kvůli maličkostem.
Otázky, které by vás měli ve spojení s játry napadnout:
- Umím prožívat radost a štěstí? Dovolím si to? Zasloužím si být šťastný?
- Jak na mne působí pomluvy a zlost okolí?
- Zvládám tolerovat nedostatky (tedy to, co jako nedostatky hodnotím) u druhých?
- Jak naplňuji své výzvy? Jsem ochoten se otevřít výzvám?
Psychosomatika játra: Jak podpořit játra?
Problémy s játry nás nutí udělat jediné: přijmout se v celé šíři našich emocí, se všemi klady i chybami, se všemi bolestmi, které nám způsobili druzí a nebo my způsobili druhým. Je třeba se podívat na část, která je na nás opravdu jedinečná a hodna obdivu, ale také tu, která se krčí v koutě naší pozornosti (ať už je důvod jakýkoli). Problémy s játry nás přesvědčují rozlišovat mezi tím, co je podstatné (a můžeme ovlivnit) a nepodstatné (nemůžeme ovlivnit, ale můžeme si k tomu udělat postoj – opravdu odmítnutím věc změníme?). Je to o získání lehkosti v životě. Není to o falešném optimismu a zavírání očí před nechtěným, nebo cílené nedívání se nežádoucím směrem. Pozor, problémy s očima jsou právě z tohoto důvodu jedním z projevů oslabených jater. Psychosomatika jater ukazuje také na osvobozování se od kritiky sebe, druhých a zároveň vnímání kritiky od ostatních jako zpětnou vazbu ke zvážení, a ne jako povel k okamžité změně.
Pokud svá játra chcete začít „uzdravovat“, pak je třeba do svého života vpouštět důvěru (v sebe, své schopnosti, v druhé) a také radost (z maličkostí jako je rozkvetlý strom nebo výhra ve stolní hře nebo větších věcí jako je úspěch v práci, ve sportu…).
Psychosomatika játra: Transformujte energii
Játra jsou kromě zásobárnou emocí „výbušného“ typu také zdrojem ohromné energie. Pokud umíme se svými emocemi, jež vedou například k závisti, nenávisti, sobectví, pomluvám a snahou ublížit… pracovat správně, můžeme je ventilovat nikoli destruktivním způsobem (hádky, lítost, scény, křik…), ale tvořivým směrem. Právě tato transformace nám může pomoci svá játra osvobodit.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku