Živočišná a rostlinná strava - jaký je optimální poměr a jak na kvalitní bílkoviny ve stravě?

Rostlinná strava není pro každého. Jak na bílkoviny ve stravě a potřebujeme i maso?

Vyvážená strava se propaguje od nepaměti. I když existuje velké množství stravovacích systémů, žádný není, a ani nemůže být, dokonalý a nedokáže nahradit benefity pestré stravy. Jednostranně orientované diety bývají předmětem kritiky mnoha odborníků z řad lékařů, nutričních terapeutů a výživových poradců. I když má vegetariánství a veganství své nesporné přednosti, nehodí se pro každého. Jak bychom se měli stravovat, aby naše tělo mělo dostatek základních nutrientů?

Konzumenti rostlinné stravy: Vegetariáni, vegani a vitariáni

Ideální poměr živočišné a rostlinné stravy se nedá přesně stanovit, protože každému organismu individuálně vyhovuje něco jiného. V současné době velmi rozšířené a populární vegetariánství, veganství a vitariánství mají i své dávné historické kořeny a nevychází pouze z etických základů a z ochrany zvířat, která by se neměla zabíjet pro maso či jinak zneužívat pro produkci živočišných potravin jako vajec, mléka, nebo třeba také medu. Tyto stravovací systémy mají svou filozofii a jejich zastánci preferují pouze rostlinnou stravu, a to z mnoha důvodů. Rostlinná strava je považována za výrazně zdravější, lépe stravitelnější, odlehčenější, ducha povznášející.

Živočisné bílkoviny ve stravě vegetariánům nechybí.

Čtěte také:

Silná imunita znamená nemít strach z nemocí

Otázkou však může být to, zda mají osoby striktně preferující rostlinnou stravu, skutečně všechny potřebné živiny a nic jim nechybí. Zatímco vegetariáni vynechávají pouze maso a mají ve stravě dostatek živočišných bílkovin v podobě vajec, mléka a sýrů, přičemž někteří vegetariáni také jedí velice zdravé ryby, vegani naproti tomu se vzdávají jak masa, tak i mléka a vajec, tedy veškerých živočišných bílkovin. Vitariánskou stravu, která je ještě více ochuzená, tvoří pak již jen tepelně neupravované (anebo maximálně do 40 °C zpracované) raw potraviny. Tedy převážně čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, semínka, případně i naklíčené obiloviny a luštěniny.

Bílkoviny ve stravě. Kdy je omezit a preferovat pouze některé?

Otázka, zda je vhodné vynechávat živočišnou stravu, je sporná. Někteří lidé prostě maso nepotřebují a cítí se velice dobře na rostlinné stravě, jiní zase nemohou bez živočišných produktů vůbec existovat. Mezi živočišnými a rostlinnými bílkovinami existuje rozdíl, a to především v tom, že živočišné bílkoviny mají zastoupeny všechny potřebné esenciální aminokyseliny, zatímco v rostlinné stravě je jich méně a jejich poměr není až tak vyvážený.

To je hlavní důvod, proč někteří lidé nedají dopustit na příjem živočišných výrobků. Týká se to hlavně sportovců a kulturistů, kteří také hodně proteiny suplementují, a mnohdy to i s nimi přehánějí, což může mít naopak spoustu nežádoucích zdravotních projevů v podobě zátěže pro vnitřní orgány a nadměrného ukládání kyseliny močové v kloubech. Ale samozřejmě i sportovec s dostatečně vytvořenou svalovou hmotou může v plném zdraví existovat pouze na rostlinné stravě a mít přitom naprosto skvělé výkony.

Kvalitní bílkoviny pro své zdraví zkrátka potřebujeme. Problém přináší pouze potravinové alergie a nesnášenlivost některých bílkovin ve stravě. Nejčastěji to bývá lepek v obilovinách, alergie na kasein, tedy bílkovinu kravského mléka a alergie na vaječnou bílkovinu. Alergie na maso se obvykle nevyskytuje, avšak na ryby a mořské produkty ano. V těchto případech je nutné tyto příslušné bílkoviny z potravy vyloučit a nahradit je jinými, rostlinnými bílkovinami.

Nedostatek vitamínu B12 v případě preference rostlinné stravy

Pokud je někdo jen na rostlinné stravě, měl by mít standardní zátěž a sledovat svoji energii. Hlavní roli hraje také způsob zpracování potravin (bez ohledu na to, zda jde o rostlinné nebo živočišné potraviny). Vhodné jsou neupravované bio produkty, fermentovaná zelenina, například kimchi, pickles, dostatek probiotik a prebiotik ve stravě. Právě fermentované rostlinné produkty mohou pomoci s dodáním vitamínu B12 do těla, ale tento vitamín se v rostlinné říši nachází jen ve velmi malém množství a obecně se obtížně vstřebává. Proto je nutné jej suplementovat v případě, kdy patříte mezi ty, kdož konzumují pouze rostlinnou stravu.

Rostlinná strava je pro organismus méně zatěžující. Podstatná je však úprava a zpracování.

Nejjistější je injekční forma podání vitamínu B12, jehož nedostatek může způsobit i vážné zdravotní problémy, například únavu, poruchy krvetvorby, dechové potíže a trvalé neurologické potíže, neuropatie. Ale dá se B12 užívat i ústní formou ve větším množství v doporučených občasných dávkách. Tento vitamín se ukládá v organismu a vytváří si dlouhodobé zásoby.

Lidé, kteří nejedí maso se ochuzují nejen o kvalitní živočišné bílkoviny, ale také o tento životně potřebný vitamín. Je samozřejmě zdravější preferovat rostlinnou stravu, ale občas si dejte například kvalitní krůtí maso (tryptofan), nebo rybu kvůli doplnění potřebných esenciálních aminokyselin, vitamínu B12, a v případě ryb také jódu.

I když si hlídáme příjem vitamínů a minerálů nebo je suplementujeme, náš organismus musí především všechny potřebné látky správně vstřebávat. Je proto zapotřebí kontrolovat i správnou funkci vstřebávání živin ze stravy. Při poruše vstřebávání základních živin, vitamínů a minerálů, je vhodné užívat preparát Col od firmy Marion, vyvinutý MUDr. Jonášem. Je vhodný i jako prevence k podpoře správného příjmu důležitých látek pro naše tělo.

Detoxikace střev a správná funkce trávící soustavy

Ať si již zakládáte na rostlinné stravě nebo preferujete i maso a živočišné bílkoviny, samozřejmostí pro zdravé stravování je podpora kvality střevního mikrobiomu, například v podobě kapslí Anti-Anti B, které obsahují potřebné laktobacily. Střevní dysmikrobie je častým problémem například u lidí v pokročilejším věku nebo v období grilování, které nepředstavuje zrovna optimální a zdravou úpravu pochutin – ať už zeleniny nebo masa. Zdravé střevo je přitom základním kamenem pro silnou imunitu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...