Rostlinná strava není pro každého. Jak na bílkoviny ve stravě a potřebujeme i maso?
Vyvážená strava se propaguje od nepaměti. I když existuje velké množství stravovacích systémů, žádný není, a ani nemůže být, dokonalý a nedokáže nahradit benefity pestré stravy. Jednostranně orientované diety bývají předmětem kritiky mnoha odborníků z řad lékařů, nutričních terapeutů a výživových poradců. I když má vegetariánství a veganství své nesporné přednosti, nehodí se pro každého. Jak bychom se měli stravovat, aby naše tělo mělo dostatek základních nutrientů?
Konzumenti rostlinné stravy: Vegetariáni, vegani a vitariáni
Ideální poměr živočišné a rostlinné stravy se nedá přesně stanovit, protože každému organismu individuálně vyhovuje něco jiného. V současné době velmi rozšířené a populární vegetariánství, veganství a vitariánství mají i své dávné historické kořeny a nevychází pouze z etických základů a z ochrany zvířat, která by se neměla zabíjet pro maso či jinak zneužívat pro produkci živočišných potravin jako vajec, mléka, nebo třeba také medu. Tyto stravovací systémy mají svou filozofii a jejich zastánci preferují pouze rostlinnou stravu, a to z mnoha důvodů. Rostlinná strava je považována za výrazně zdravější, lépe stravitelnější, odlehčenější, ducha povznášející.
Otázkou však může být to, zda mají osoby striktně preferující rostlinnou stravu, skutečně všechny potřebné živiny a nic jim nechybí. Zatímco vegetariáni vynechávají pouze maso a mají ve stravě dostatek živočišných bílkovin v podobě vajec, mléka a sýrů, přičemž někteří vegetariáni také jedí velice zdravé ryby, vegani naproti tomu se vzdávají jak masa, tak i mléka a vajec, tedy veškerých živočišných bílkovin. Vitariánskou stravu, která je ještě více ochuzená, tvoří pak již jen tepelně neupravované (anebo maximálně do 40 °C zpracované) raw potraviny. Tedy převážně čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, semínka, případně i naklíčené obiloviny a luštěniny.
Bílkoviny ve stravě. Kdy je omezit a preferovat pouze některé?
Otázka, zda je vhodné vynechávat živočišnou stravu, je sporná. Někteří lidé prostě maso nepotřebují a cítí se velice dobře na rostlinné stravě, jiní zase nemohou bez živočišných produktů vůbec existovat. Mezi živočišnými a rostlinnými bílkovinami existuje rozdíl, a to především v tom, že živočišné bílkoviny mají zastoupeny všechny potřebné esenciální aminokyseliny, zatímco v rostlinné stravě je jich méně a jejich poměr není až tak vyvážený.
To je hlavní důvod, proč někteří lidé nedají dopustit na příjem živočišných výrobků. Týká se to hlavně sportovců a kulturistů, kteří také hodně proteiny suplementují, a mnohdy to i s nimi přehánějí, což může mít naopak spoustu nežádoucích zdravotních projevů v podobě zátěže pro vnitřní orgány a nadměrného ukládání kyseliny močové v kloubech. Ale samozřejmě i sportovec s dostatečně vytvořenou svalovou hmotou může v plném zdraví existovat pouze na rostlinné stravě a mít přitom naprosto skvělé výkony.
Kvalitní bílkoviny pro své zdraví zkrátka potřebujeme. Problém přináší pouze potravinové alergie a nesnášenlivost některých bílkovin ve stravě. Nejčastěji to bývá lepek v obilovinách, alergie na kasein, tedy bílkovinu kravského mléka a alergie na vaječnou bílkovinu. Alergie na maso se obvykle nevyskytuje, avšak na ryby a mořské produkty ano. V těchto případech je nutné tyto příslušné bílkoviny z potravy vyloučit a nahradit je jinými, rostlinnými bílkovinami.
Nedostatek vitamínu B12 v případě preference rostlinné stravy
Pokud je někdo jen na rostlinné stravě, měl by mít standardní zátěž a sledovat svoji energii. Hlavní roli hraje také způsob zpracování potravin (bez ohledu na to, zda jde o rostlinné nebo živočišné potraviny). Vhodné jsou neupravované bio produkty, fermentovaná zelenina, například kimchi, pickles, dostatek probiotik a prebiotik ve stravě. Právě fermentované rostlinné produkty mohou pomoci s dodáním vitamínu B12 do těla, ale tento vitamín se v rostlinné říši nachází jen ve velmi malém množství a obecně se obtížně vstřebává. Proto je nutné jej suplementovat v případě, kdy patříte mezi ty, kdož konzumují pouze rostlinnou stravu.
Nejjistější je injekční forma podání vitamínu B12, jehož nedostatek může způsobit i vážné zdravotní problémy, například únavu, poruchy krvetvorby, dechové potíže a trvalé neurologické potíže, neuropatie. Ale dá se B12 užívat i ústní formou ve větším množství v doporučených občasných dávkách. Tento vitamín se ukládá v organismu a vytváří si dlouhodobé zásoby.
Lidé, kteří nejedí maso se ochuzují nejen o kvalitní živočišné bílkoviny, ale také o tento životně potřebný vitamín. Je samozřejmě zdravější preferovat rostlinnou stravu, ale občas si dejte například kvalitní krůtí maso (tryptofan), nebo rybu kvůli doplnění potřebných esenciálních aminokyselin, vitamínu B12, a v případě ryb také jódu.
I když si hlídáme příjem vitamínů a minerálů nebo je suplementujeme, náš organismus musí především všechny potřebné látky správně vstřebávat. Je proto zapotřebí kontrolovat i správnou funkci vstřebávání živin ze stravy. Při poruše vstřebávání základních živin, vitamínů a minerálů, je vhodné užívat preparát Col od firmy Marion, vyvinutý MUDr. Jonášem. Je vhodný i jako prevence k podpoře správného příjmu důležitých látek pro naše tělo.
Detoxikace střev a správná funkce trávící soustavy
Ať si již zakládáte na rostlinné stravě nebo preferujete i maso a živočišné bílkoviny, samozřejmostí pro zdravé stravování je podpora kvality střevního mikrobiomu, například v podobě kapslí Anti-Anti B, které obsahují potřebné laktobacily. Střevní dysmikrobie je častým problémem například u lidí v pokročilejším věku nebo v období grilování, které nepředstavuje zrovna optimální a zdravou úpravu pochutin – ať už zeleniny nebo masa. Zdravé střevo je přitom základním kamenem pro silnou imunitu.
Diskuse k článku