Živočišná a rostlinná strava - jaký je optimální poměr a jak na kvalitní bílkoviny ve stravě?

Rostlinná strava není pro každého. Jak na bílkoviny ve stravě a potřebujeme i maso?

Vyvážená strava se propaguje od nepaměti. I když existuje velké množství stravovacích systémů, žádný není, a ani nemůže být, dokonalý a nedokáže nahradit benefity pestré stravy. Jednostranně orientované diety bývají předmětem kritiky mnoha odborníků z řad lékařů, nutričních terapeutů a výživových poradců. I když má vegetariánství a veganství své nesporné přednosti, nehodí se pro každého. Jak bychom se měli stravovat, aby naše tělo mělo dostatek základních nutrientů?

Konzumenti rostlinné stravy: Vegetariáni, vegani a vitariáni

Ideální poměr živočišné a rostlinné stravy se nedá přesně stanovit, protože každému organismu individuálně vyhovuje něco jiného. V současné době velmi rozšířené a populární vegetariánství, veganství a vitariánství mají i své dávné historické kořeny a nevychází pouze z etických základů a z ochrany zvířat, která by se neměla zabíjet pro maso či jinak zneužívat pro produkci živočišných potravin jako vajec, mléka, nebo třeba také medu. Tyto stravovací systémy mají svou filozofii a jejich zastánci preferují pouze rostlinnou stravu, a to z mnoha důvodů. Rostlinná strava je považována za výrazně zdravější, lépe stravitelnější, odlehčenější, ducha povznášející.

Živočisné bílkoviny ve stravě vegetariánům nechybí.

Čtěte také:

Silná imunita znamená nemít strach z nemocí

Otázkou však může být to, zda mají osoby striktně preferující rostlinnou stravu, skutečně všechny potřebné živiny a nic jim nechybí. Zatímco vegetariáni vynechávají pouze maso a mají ve stravě dostatek živočišných bílkovin v podobě vajec, mléka a sýrů, přičemž někteří vegetariáni také jedí velice zdravé ryby, vegani naproti tomu se vzdávají jak masa, tak i mléka a vajec, tedy veškerých živočišných bílkovin. Vitariánskou stravu, která je ještě více ochuzená, tvoří pak již jen tepelně neupravované (anebo maximálně do 40 °C zpracované) raw potraviny. Tedy převážně čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, semínka, případně i naklíčené obiloviny a luštěniny.

Bílkoviny ve stravě. Kdy je omezit a preferovat pouze některé?

Otázka, zda je vhodné vynechávat živočišnou stravu, je sporná. Někteří lidé prostě maso nepotřebují a cítí se velice dobře na rostlinné stravě, jiní zase nemohou bez živočišných produktů vůbec existovat. Mezi živočišnými a rostlinnými bílkovinami existuje rozdíl, a to především v tom, že živočišné bílkoviny mají zastoupeny všechny potřebné esenciální aminokyseliny, zatímco v rostlinné stravě je jich méně a jejich poměr není až tak vyvážený.

To je hlavní důvod, proč někteří lidé nedají dopustit na příjem živočišných výrobků. Týká se to hlavně sportovců a kulturistů, kteří také hodně proteiny suplementují, a mnohdy to i s nimi přehánějí, což může mít naopak spoustu nežádoucích zdravotních projevů v podobě zátěže pro vnitřní orgány a nadměrného ukládání kyseliny močové v kloubech. Ale samozřejmě i sportovec s dostatečně vytvořenou svalovou hmotou může v plném zdraví existovat pouze na rostlinné stravě a mít přitom naprosto skvělé výkony.

Kvalitní bílkoviny pro své zdraví zkrátka potřebujeme. Problém přináší pouze potravinové alergie a nesnášenlivost některých bílkovin ve stravě. Nejčastěji to bývá lepek v obilovinách, alergie na kasein, tedy bílkovinu kravského mléka a alergie na vaječnou bílkovinu. Alergie na maso se obvykle nevyskytuje, avšak na ryby a mořské produkty ano. V těchto případech je nutné tyto příslušné bílkoviny z potravy vyloučit a nahradit je jinými, rostlinnými bílkovinami.

Nedostatek vitamínu B12 v případě preference rostlinné stravy

Pokud je někdo jen na rostlinné stravě, měl by mít standardní zátěž a sledovat svoji energii. Hlavní roli hraje také způsob zpracování potravin (bez ohledu na to, zda jde o rostlinné nebo živočišné potraviny). Vhodné jsou neupravované bio produkty, fermentovaná zelenina, například kimchi, pickles, dostatek probiotik a prebiotik ve stravě. Právě fermentované rostlinné produkty mohou pomoci s dodáním vitamínu B12 do těla, ale tento vitamín se v rostlinné říši nachází jen ve velmi malém množství a obecně se obtížně vstřebává. Proto je nutné jej suplementovat v případě, kdy patříte mezi ty, kdož konzumují pouze rostlinnou stravu.

Rostlinná strava je pro organismus méně zatěžující. Podstatná je však úprava a zpracování.

Nejjistější je injekční forma podání vitamínu B12, jehož nedostatek může způsobit i vážné zdravotní problémy, například únavu, poruchy krvetvorby, dechové potíže a trvalé neurologické potíže, neuropatie. Ale dá se B12 užívat i ústní formou ve větším množství v doporučených občasných dávkách. Tento vitamín se ukládá v organismu a vytváří si dlouhodobé zásoby.

Lidé, kteří nejedí maso se ochuzují nejen o kvalitní živočišné bílkoviny, ale také o tento životně potřebný vitamín. Je samozřejmě zdravější preferovat rostlinnou stravu, ale občas si dejte například kvalitní krůtí maso (tryptofan), nebo rybu kvůli doplnění potřebných esenciálních aminokyselin, vitamínu B12, a v případě ryb také jódu.

I když si hlídáme příjem vitamínů a minerálů nebo je suplementujeme, náš organismus musí především všechny potřebné látky správně vstřebávat. Je proto zapotřebí kontrolovat i správnou funkci vstřebávání živin ze stravy. Při poruše vstřebávání základních živin, vitamínů a minerálů, je vhodné užívat preparát Col od firmy Marion, vyvinutý MUDr. Jonášem. Je vhodný i jako prevence k podpoře správného příjmu důležitých látek pro naše tělo.

Detoxikace střev a správná funkce trávící soustavy

Ať si již zakládáte na rostlinné stravě nebo preferujete i maso a živočišné bílkoviny, samozřejmostí pro zdravé stravování je podpora kvality střevního mikrobiomu, například v podobě kapslí Anti-Anti B, které obsahují potřebné laktobacily. Střevní dysmikrobie je častým problémem například u lidí v pokročilejším věku nebo v období grilování, které nepředstavuje zrovna optimální a zdravou úpravu pochutin – ať už zeleniny nebo masa. Zdravé střevo je přitom základním kamenem pro silnou imunitu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?