Rozmazané vidění: Problém s očima, který může značit únavu, ale i zdravotní problém
Rozmazané vidění není vůbec nic příjemného. Nemluví se o něm, přitom trápí značnou část populace. Někoho pochopitelně jen krátkodobě, u jiného se usadí na dýl. A protože problémy s očima je nutné řešit včas, přinášíme vám 7 důvodů, proč vás rozmazané vidění trápí.
Rozmazané vidění nebo chcete-li rozostřené vidění je jedním z nejčastějších problémů, který postihuje oči. Dobrou zprávou je, že obvykle není třeba dělat si starosti. Většinou totiž nejde o nic vážného. Vždy je však třeba zjistit, proč nás rozmazané vidění začalo trápit.
Rozmazané vidění: Potřebujete brýle
Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a podobně, jsou nejčastější příčinou, která má na svědomí rozmazané vidění. Jestliže přivíráte oči, abyste na něco pořádně zaostřili, pak půjde nejspíš jen o tento problém. Zajděte si do optiky, která nabízí vyšetření zraku nebo běžně rovnou k očnímu lékaři-oftalmologovi, který vaše oči vyšetří. Řešením jsou pak brýle, kontaktní čočky nebo případně i laserová operace očí.
Rozmazané vidění: Máte zánět spojivek
Zánět spojivek může být způsoben virovým či bakteriálním zánětem. Obvykle nejde o vážný problém, je však nutné včas zahájit léčbu. Většinou formou nějakých kapek nebo mastiček pro oči. Pokud má rozmazané vidění na svědomí nějaký slabší zánět, pak většinou odezní i sám. Případně můžete, jako první pomoc, sáhnout po obkladech z heřmánku nebo světlíku lékařského, případně využijte volně prodejné oční kapky. Pokud problémy neustoupí nebo se budou zhoršovat, pak už je nutné navštívit lékaře.
Rozmazané vidění: Spíte s kontaktníma čočkama
Oči jsou citlivým orgánem a není radno je dráždit. Což pochopitelně kontaktní čočky dělají. Přes den je to v pořádku, ale na spaní rozhodně vhodné nejsou. Mohou způsobit rozmazané vidění i infekci.
Rozmazané vidění: Šedý nebo zelený zákal
Jedním s problémů s očima, které přicházejí společně s věkem, je i katarakta či známěji šedý zákal. Trvá déle, než se šedý zákal vyvine a člověk to nepozná. Necítíte u toho žádnou bolest ani jiné nepříjemné příznaky. Objevit se může občas jen rozmazané vidění. Šedý zákal rozhodně patří do rukou lékaře. Řeší se zákrokem, při kterém se vaše oční čočka nahradí čočkou umělou.
Podobně se projevuje i glaukom neboli zákal zelený. Jde o stav opět související s věkem a je způsobený zvýšeným tlakem v oku, který poškozuje optický nerv. Ke ztrátě zraku zde dochází třeba i desítky let. K jeho léčbě se využívají léky (speciální oční kapky), laserová léčba nebo chirurgický zákrok.
Rozmazané vidění: Makulární degenerace
Další problém s očima, který souvisí s věkem. Po oslavě 60. narozenin začínáte mít vyšší riziko poškození makuly. Tedy oblasti poblíž sítnice, která má na starosti vidění detailů a předmětů přímo před vámi. Rozmazané vidění je jedním z příznaků, že zde něco není v pořádku. Věkem podmíněná makulární degenerace má za následek ztrátu centrálního vidění. Žádná včasná léčba neexistuje, ale prevence ano.
Jezte dostatek potravin, které obsahují lutein a zeaxanthin. O těchto dvou pomocnících jsme psali podrobně v článku v rubrice Doplňky stravy. Dále je třeba udržovat optimální krevní tlak i hladinu cholesterolu. Rovněž kouření neprospívá.
Rozmazané vidění: Neléčená nebo špatně léčená cukrovka
U špatně léčené cukrovky se může objevit takzvaná diabetická retinopatie. Což je nezánětlivé onemocnění oční sítnice, která vzniká vlivem celkového postižení cév. Je to stav, kdy dojde k úniku poškozených krevních cév nebo k nárůstu krevních cév v zadní části oka a začnou krvácet. Jde o “tajného zloděje zraku”. I u něj je jedno z vodítek rozmazané vidění. Pomoci mohou injekce nebo laserová operace.
Rozmazané vidění: Jste ve stresu
Oči mohou reagovat i na stres. Rozmazané vidění je jedním z nejběžnějších obtíží, které se u lidí ve stresu objevují. V každém případě je nutné řešit, proč se stres objevil a snažit se odstranit jeho příčinu. Rozmazané vidění je pak častější u lidí, kteří tráví hodně času u počítače. Jeho záření našim očím rozhodně neprospívá.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku