Sportem ke zdravému držení těla
Pohyb má na naše tělo i psychiku velký vliv. Kromě toho, že se po něm vyplavují endorfiny, hormony štěstí, nám pomůže i s kondicí, stresem a imunitou. Pro lidi se sedavým zaměstnáním to navíc platí dvojnásob. Správný druh pohybu vám totiž pomůže předcházet s bolestmi zad, které trápí čím dál větší procento lidí. Pojďme se zaměřit na aktivity a činnosti, které napomohou ke správnému držení těla a které napraví naše záda.
Jaké jsou zásady správného držení těla a proč je to vlastně důležité? Pojďme si nejdříve shrnout úplné základy, abychom lépe pochopili význam jednotlivých cviků.
Obecně by se správné držení těla dalo definovat jako takové nastavení pohybového aparátu, při kterém se pohybujeme co nejpřirozeněji a zároveň jsou naše klouby, svaly, šlachy i vazy v co nejmenším zatížení. Správné nastavení nám pomůže s uvolněním těla a zároveň jej co nejvíce šetří.
Ačkoliv se může zdát, že přirozené držení těla je tak nějak automatické, není tomu tak. Zpočátku možná ano, ale vlivem nejrůznějších okolností míváme často tendence propadat zlozvykům a schopnost správného držení těla ztrácíme. Může za to časté sezení ve školních lavicích, posléze sedavý způsob zaměstnání, absence sportu a další.
Pokud tělo dlouhodobě přetěžujeme a nedáváme mu to, co potřebuje– tedy úlevu od napětí a protažení svalů – může nám to dát najevo velmi nepříjemným způsobem. Nejčastějšími varovnými signály jsou právě bolavá záda.
Víte, že až 80 % případů bolesti zad je způsobených špatným držením těla?
Jak tedy na správné držení těla?
Pojďme si vysvětlit správný postoj. Chodidla a kotníky by měly být postaveny na šířku pánve. Váha je rozložená rovnoměrně na celém chodidle, kotník není uvolněný, ale zpevněný. Kolena jsou rovně nad kotníky. Pánev a bedra nejsou prohnutá ani podsazená. Lopatky a ramena jsou roztažená do strany, ramena jsou dál od uší, mírně vzadu a dole. Páteř vytahujeme až do temene hlavy.
Mezi nejpřirozenější pohyby patří chůze a běh. Právě na nich můžete správný postoj trénovat. Nezapomeňte být zpevnění a kromě končetin zapojit především břicho a pánevní dno. Kromě tohoto základu můžete vyzkoušet celou řadu pomocníků – třeba balanční desku, bosu a další.
Pomůcky pro balanc a střed těla
- balanční deska
- balanční podložka (bosu)
- gymnastický míč
- posilovací kolečko
- TRX
Vhodný druh pohybu pro střed a držení těla
Kromě konkrétních cviků, jako jsou sklapovačky nebo plank, vám s držením těla pomohou i konkrétní druhy pohybu. Díky tomu můžete procvičit komplexní techniku správného postoje, zpevnit střed těla a najít ztracený balanc.
Se správným držením těla vám do velké míry pomůže jóga. Zpočátku vám bude stačit pár minut, postupně můžete zařazovat delší a komplikovanější cviky. Je vždycky dobré naučit se základy pod dohledem zkušeného lektora, který vám bude opravovat nesprávné držení, aby vám pohyb byl skutečně k užitku a nezpůsobil vám ještě více bolesti a špatných návyků. Kromě různých balančních pozic a cviků na střed těla vám jóga pomůže i s dechem a uvolněním mysli. Dostanete tak komplexní balíček všech výhod, které vám pohyb samotný vůbec může nabídnout.
Podobným druhem cvičení je pilates, který byl za cílem obnovení správného držení těla sestavený. Zároveň se soustředí na správné pohybové návyky. Jedná se o metodu cvičení, při které se posilují svaly středu těla (hluboký stabilizační systém páteře). Jejím cílem je obnovení přirozeného zakřivení páteře, rovnováha svalů kolem kloubů a zmírnění svalového napětí.
Pohyb a zábavu spojují různé sporty, které se zaměřují na stabilitu. Ať už se jedná o surfování, paddleboarding nebo třeba snowboarding či plavání, můžete skloubit pohyb, správné držení těla, zábavu i volnočasovou aktivitu s přáteli do jednoho.
TIP: Vyberte si svůj paddleboard na Neonmars.cz
Diskuse k článku