Strašák jménem borelioza. Proč opět přibývá nakažených a jak se nemoci bránit?
V posledních dnech se neustále objevují zprávy o rekordní aktivitě klíšťat a zároveň také varování, abychom se zaměřili na prevenci a byli skutečně opatrní. Borelioza a encefalitida jsou totiž dvě nebezpečné nemoci, které právě klíšťata přenášejí. A to nejen na lidi, ale i na zvířata. Existuje nějaká účinná ochrana?
Borelioza je poměrně skloňovaným pojmem a to dávno nejen v sezóně klíšťat. Pokud se na nemoc nepřijde včas a není zahájena včasná léčba, pak může mít člověk zaděláno na dlouhodobý, nezřídka i celoživotní, problém. Navíc ani léčba antibiotiky mnohdy nezabírá a rozpoznání diagnózy se nemusí vždycky podařit včas.
Borelioza patří do rukou lékaře
Léčba spočívá v podávání silných antibiotik tehdy, jakmile je nemoc rozpoznána. Později už nemusí být účinná. Stále více nakažených se však uchyluje k domácím prostředkům a léčbě bylinkami. Ty mohou sloužit nejen jako doplněk klasické léčby, ale i jako případný prostředek pro následnou rekonvalescenci. A i když toho byliny zmůžou hodně, rozhodně by však v tomto případě neměly sloužit jako absolutní náhražka návštěvy lékaře a užívání antibiotik. Borelioza je závažné onemocnění a podle toho by se k němu mělo i přistupovat.
Zákeřná borelioza
Lymská borelioza je bakteriální onemocnění, jehož původcem je zákeřná bakterie Borrelia. První příznaky se dají vypozorovat často už za několik dnů, někdy i týdnů po přisátí nakaženého klíštěte. Prvotní známkou často bývá výskyt zarudlého kruhu v okolí ranky. Může se objevit i zvýšená teplota nebo horečka, únava, nevolnost či zvracení. Zrádnost tkví však také v tom, že zhruba u třetiny případů se žádné příznaky neobjeví a borelioza rovnou přejde do další fáze. Ta začíná od dvou až dvanácti týdnů od nákazy a projevuje se bolestí kloubů, svalů, otoky kloubů nebo i nervovými obrnami. Vše odeznívá přibližně po třech měsících. Třetí fáze se může projevit až za několik měsíců či let. Mohou se objevit záněty kloubů, atrofie kůže na dolních končetinách, zánětlivá onemocnění mozku, míchy, srdce nebo očí.
Borelioza a účinná prevence
Prevence je v případě boreliozy pochopitelně tím nejlepším, co můžeme dělat. Kromě používání nejrůznějších chemických přípravků a repelentů (chemických či přírodních) je do přírody vhodné nosit dlouhé nohavice i rukávy. Doma si také můžete vyrobit spoustu vlastních ochranných prostředků, proti kterým nebudou mít klíšťata ani borelioza šanci. Připravit si můžete například repelent z octa a rozmarýnu nebo vlaštovičníkovou tinkturu. Případně čistý tea tree olej, který rozmícháte v trošce obyčejného oleje a natřete (promasírujete) si jím nohy tak, aby se krásně vpil do pokožky.
Z éterických olejů jsou pak vhodné například i oregano, anýz, majoránka, šalvěj nebo eukalyptus. Silně dezinfekční a hmyz odpuzující účinky má i nimbový olej, který si můžete rovněž namíchat do nosného oleje určeného k aplikaci na tělo. Pokud se živíte pouze rostlinnou nebo živou stravou, máte rovněž mnohem větší šance, že se k vám klíšťata tolik nepohrnou.
Borelioza a přírodní medicína
V případě, že se vás téma borelioza týká osobně a řešíte, jak podpořit klasickou léčbu, pak můžete vyzkoušet některé osvědčené přírodní prostředky. Z přírodních antibiotik je možné využít tinkturu z lichořeřišnice větší či olej z oregana, čaj z kočičího drápu a dále tinktury ze štětky soukenické, černého topolu, bělotrnu nebo sadce konopáče. Tuto přírodní léčbu je možné bez obav kombinovat s antibiotiky, které vám nasadí lékař. Jeho návštěvu v žádném případě nepodceňujte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku