Trápí vás zápach z úst? Na vině nemusí být hygiena, může jít i o nemoc
Znáte ten pocit po snědené česnekové pomazánce, kdy se bojíte otevřít ústa na kohokoliv v okruhu deseti metrů kolem vás? Jenže zápach z úst nás může potrápit nejen po jídle, ale může ho mít na svědomí třeba i nemoc. Problém je, těžké zjistit a posoudit, jak na tom s dechem jsme.
Zápach z úst je poměrně nepříjemným problémem. Mnoho lidí totiž nemá ani tušení o tom, že jejich dech “nevoní”. Po snědeném jídle, u kterého je evidentní, že nás zápach z úst může potrápit, je to prosté. Dáme si třeba žvýkačku nebo využijeme služeb ústního spreje. Ale co když o svém nepříjemném dechu nemáme ani tušení?
Zápach z úst jako společenský problém
Kromě nepříjemného zápachu z úst si můžete povšimnou také nepříjemné chuti v ústech. Pokud je tato pachuť způsobena nějakým onemocněním, pak nemusí zmizet ani v případě, že si dokonale vyčistíte zuby. A jak vůbec zjistit, jestli vás zápach z úst trápí? Nejjednodušší je požádat někoho, komu důvěřujete, aby vám řekl upřímný názor. Pochopitelně ne v čase po jídle, ale třeba někdy uprostřed dne, kdy jste delší dobu nic nekonzumovali. Jestliže zjistíte, že váš dech je problematický nebo se vás přímo týká zápach z úst, neklesejte na mysli. Je spousta prostředků, kterými můžete zápach z úst eliminovat.
Bolesti zubů a onemocnění dutiny ústní
Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?
Jak vzniká zápach z úst?
Zápach z úst může mít pochopitelně mnoho důvodů. Při jídle se kousky jídla zachytávají na zubech, kde se následně množí bakterie. Ty uvolňují zapáchající sirné sloučeniny. Navíc se bakterie v ústech množí a na zubech se postupně vytváří tenká vrstva označovaná jako zubní plak. Pokud jej neodstraňujeme alespoň dvakrát denně kartáčkem, bakterie se dále množí a pod jejich vlivem se může začít tvořit i zubní kaz. Nejčastější příčinou zápachu z úst je tak špatná či nedostatečná zubní hygiena. Může nejen čistit si po každém jídle zuby, ale rovněž je vhodné používání zubní nitě nebo ústní vody.
Zápach z úst po jídle
Na zubech ulpívají všechny potraviny, avšak některé jako je například cibule nebo česnek, mají na svědomí zápach z úst markantněji. Při trávení těchto potravin se totiž do krevního oběhu uvolňují sloučeniny síry. Jakmile se krev dostane do plic, ovlivní i dech. Zápach z úst tak může pocházet i z jiných částí těla. Například může jít o důsledek refluxu kyselin, dále mohou mít zápach z úst na svědomí infekce, komplikace cukrovky nebo selhání ledvin. Zápach z úst mohou způsobovat i některé diety, časté je to například i takzvané keto diety.
Zápach z úst – příčiny:
- Silné potraviny a nápoje: potraviny se silným zápachem (cibule, česnek, tuňák..). V dechu se mohou udržet až 72 hodin.
- Kouření: vysušuje ústa a zhoršuje případný zápach z úst.
- Sucho v ústech: Vzniká rovněž v případě, když se vyskytne onemocnění slinných žláz. Způsobovat jej mohou i některé druhy léků (například na vysoký krevní tlak).
- Onemocnění dásní: Vzniká, když se pravidelně neodstraňuje zubní plak. Prevencí je důkladná dentální hygiena.
- Nemoci: infekce dutin, infekce dýchacích cest, chronická bronchitida, močové kameny, onemocnění jater a ledvin, cukrovka, spánková apnoe či reflux.
Zápach z úst – řešení:
Pomineme-li správnou zubní hygienu, která by měla být samozřejmostí, pak je možné využít rovněž například služeb takzvané škrabky na jazyk. Bakterie se totiž mohou hromadit i na jazyku a zde způsobovat nepříjemný zápach. Škrabku stačí používat jednou denně. Při každém čištění zubů je však vhodné kartáčkem vyčistit zároveň i oblast jazyka.
Mezi běžně dostupné prostředky, které mohou pomoci zápach z úst eliminovat, patří například petržel. Jde o prostředek všeobecně využívaný proti zápachu z úst. Má svěží vůni a vysoký obsah chlorofylu, díky čemuž je jí připisován deodorační účinek. Rychlým řešením může být i vypití ananasové šťávy nebo mléka. A pomůže i jogurt, který obsahuje laktobacily. Nemáte-li po ruce žvýkačku, pak můžete využít i fenyklová nebo anýzová semínka. Stačí jen chvíli požvýkat. Funguje to perfektně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku