Ustupující dásně jsou závažným zdravotním problémem

Ustupující dásně jsou závažným zdravotním problémem. Účinně však mohou pomoci iněkteré přírodní prostředky

Ustupující dásně jsou stavem, kdy dásně, které normálně drží a chrání naše zuby, začínají ustupovat a odhalují tak zubní krčky vlivům prostředí v ústní dutině. Ustupující dásně mohou vést ke zvýšené kazivosti, později pak dokonce třeba až ke ztrátě chrupu.

Statistiky uvádí, že ustupující dásně často trápí jedince, kteří už oslavili 40. narozeniny. Léčba ustupujících dásní závisí na konkrétních příčinách a na závažnosti stavu. Náš článek se snaží určit možné příčiny ustupování dásní a současně představuje některé osvědčené a účinné metody, které napomáhají opětovnému dorůstání.

Ustupující dásně a jednotlivá stádia obtíží

Ustupující dásně a konvenční léčba

V případě ustupující dásně a se využívá například metoda transplantace měkké tkáně. Jde o jednoduchou proceduru, která zahrnuje pokrytí místa odkrytého v důsledku ustupujících dásní pomocí tkáně získané z jiné části úst. Taková náhrada vydrží celý život a následná léčba je prostá, stačí užívat prostředky proti bolesti. Někdy je však potřeba i transplantace kosti. A to zejména v případě, že v důsledku bakteriální infekce dojde k atrofii čelistní kosti. Transplantace spočívá v odebrání kostní tkáně z některé části těla (stehna, čelist, holeň), která poté pomáhá poškozené kosti dorůst, aby mohla udržet dásně a zuby.

Co může zapříčinit ustupující dásně?

1. Skřípání zuby

Skřípání zuby může kvůli nežádoucímu tlaku vyvolat ustupující dásně. K takovému tlaku dochází i při jídle, zejména v případě křivého chrupu.

2. Genetika

Je možné, že k ustupování dásní může dojít v důsledku dědičných příčin. V takovém případě lze těžko uvažovat o prevenci.

3. Tabák

Konzumace tabáku v libovolné formě vystavuje ústní dutinu celé škále toxických chemikálií, z nichž mnohé škodí našim dásním. To může vést k jejich ustupování, ale i k jiným a mnohem vážnějším zdravotním komplikacím.

4. Čištění zubů silou

Je známo, že ustupující dásně mohou vzniknout i v důsledku nesprávného čištění zubů. Stejný efekt však může mít i to, když si zuby čistíme až příliš důkladně. Když totiž při čištění zubů vyvíjíme moc velkou sílu, dochází k obrušování zubní skloviny.

5. Poruchy dásní

Poruchy dásní nebo bakteriální infekce dásní, například gingivitida, dásně poškozují, oslabují a mohou vyvolat jejich ustupování. V případě takových zdravotních potíží je třeba co nejdříve zajít k zubaři.

6. Nesprávná ústní hygiena

Jedním z viníků ustupování dásní je i špatná ústní hygiena. Pokud si málo čistíme zuby a po jídle nepoužíváme zubní nit nebo mezizubní kartáčky, může se v ústech tvořit plak, což může dále vést k ustupování dásní. Nesprávná ústní hygiena také umožňuje hromadění bakterií v dutině ústní a způsobuje tím vážnější komplikace.

7. Piercing

Piercing ve rtech nebo v jazyku také může přispět k ustupování dásní. Tyto dekorativní prvky v oblasti úst, zpravidla šperky či kovové předměty, mohou třením o dásně způsobit jejich úbytek.

8. Hormonální změny

Někdy se uvádí, že ustupující dásně mohou vyvolat i hormonální změny. Tato příčina je častější v případě žen. V důsledku hormonálních změn mohou být dásně zranitelnější a citlivější a může dojít k jejich ustupování.

Ustupující dásně a prostředky domácí lékárny

Některé přírodní prostředky skutečně mohou stav, kdy nás trápí ustupující dásně, zlepšit nebo dokonce zvrátit. Zde je však třeba narovinu poznamenat, že ustupující dásně se jen málokdy podaří obnovit – většina domácích prostředků ale dokáže přinejlepším zabránit dalšímu ustupování.

Prostředek na ustupující dásně: Zelený čaj 

Zelený čaj obsahuje plno zdraví prospěšných antioxidantů. Jeden konkrétní typ antioxidantů – katechiny – posiluje spojení mezi dásněmi a zuby. Tyto antioxidanty také pomáhají bojovat proti periodontálním onemocněním, které ustupování dásní způsobují. Kromě toho také protizánětlivé vlastnosti zeleného čaje přispívají k redukci otoků dásní a umožňují jim správné hojení. Správné použití: Uvařte si každé ráno šálek zeleného čaje, nebo si jej vychutnejte odpoledne, třeba o páté.

Prostředek na ustupující dásně: Aloe vera

Aloe vera se vyznačuje řadou protizánětlivých vlastností, díky čemuž napomáhá regeneraci tkání. Tato rostlina rovněž působí antibakteriálně, takže funguje jako určitá prevence proti infekcím. Na ustupující dásně je skvělá. Správné použití: Aloe vera je nejlepší aplikovat ve formě gelu. Takový gel lze použít jako zubní pastu, nejlépe po vyčištění zubů pastou klasickou. Po vyčištění zubů gelem z aloe vera si důkladně vypláchněte ústa. Případně lze gel smíchat s vodou, čímž vznikne jakási ústní voda.

Prostředek na ustupující dásně: Sezamový olej 

Při ústním užití snižuje sezamový olej množství toxinů i zubního plaku v ústech. Také kolem zubů vytváří ochranný obal, jenž působí jako prevence proti tvorbě plaku. Správné použití: Olej dejte nahřát (nesmí ale být horký). Po vyčištění zubů olej kloktejte několik minut v ústech. Ideální doba je 15–20 minut.

Prostředek na ustupující dásně: Kokosový olej 

Kokosový olej má antimikrobiální účinky, takže působí proti bakteriím a chorobám. Při ústním podání dokáže velice účinně napomoci opětovnému dorůstání dásní. Správné použití: Kokosový olej převalujte v ústech, ideálně opět asi 15–20 minut.

Nejen o zuby, ale i o dásně je třeba důkladně pečovat

Prostředek na ustupující dásně: Eukalyptus 

Tato bylina při ústním podání ničí nežádoucí bacily v ústní dutině, také disponuje protizánětlivými vlastnostmi. Před aplikací na dásně je však nejlepší ji naředit. Eukalyptus může pomoci zastavit ustupující dásně. Správné použití: Použijete-li esenciální olej, pak je třeba ředit v kvalitním rostlinném oleji. Pomocí zubního kartáčku pak šetrně naneste na dásně.

Prostředek na ustupující dásně: Myrha

Myrha obsahuje pryskyřici, jež dokáže zastavit proces ustupování dásní. Správné použití:: Myrhu lze užívat ve formě prášku, zubní pasty, ale i ústní vody. Pro nejlepší výsledek je vhodné po dobu několika minut vmasírovávat myrhovou pastu do dásní.

Prostředek na ustupující dásně: Hřebíčkový olej 

Protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti hřebíčkového oleje mohou pomoci zabránit ustupování dásní. Správné použití: Šetrně vmasírovávejte hřebíčkový olej do dásní po dobu několika minut. Případně můžete hřebíček jemně žvýkat, čímž dochází k uvolňování oleje.

Prostředek na ustupující dásně: Jedlá soda

Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) pomáhá neutralizovat kyselé látky produkované bakteriemi a působí jako prevence proti onemocněním, jež vyvolávají ustupování dásní. Správné použití: Do misky s vodou přidejte pár polévkových lžic jedlé sody a míchejte, až se vytvoří pasta. Tu prstem vmasírujte do dásní a poté si ústa propláchněte vodou.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 20. 11. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Pavla Krejnická: zubní ordinace, okr. Strakonice
Hledáte v okolí Strakonic profesion…
DentalLive, s.r.o.: zubní ordinace, Praha 1
Bolesti zubů mohou člověka zaskočit v kterémkoliv…
MUDr. Jaroslava Pumprová: zubní ordinace, Lomnice nad Lužnicí
Hledáte pečlivého zubaře, kterého budete navštěvovat bez…

Nikotinové sáčky jako alternativa vůči klasickému kouření cigaret: Poznejte jejich výhody a nevýhody

Jsou podle mě diskrétní a lze je použít téměř kdekoli. Nicméně je důležité si uvědomit, že stále obsahují niko...

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.