Ustupující dásně jsou závažným zdravotním problémem. Účinně však mohou pomoci iněkteré přírodní prostředky
Ustupující dásně jsou stavem, kdy dásně, které normálně drží a chrání naše zuby, začínají ustupovat a odhalují tak zubní krčky vlivům prostředí v ústní dutině. Ustupující dásně mohou vést ke zvýšené kazivosti, později pak dokonce třeba až ke ztrátě chrupu.
Statistiky uvádí, že ustupující dásně často trápí jedince, kteří už oslavili 40. narozeniny. Léčba ustupujících dásní závisí na konkrétních příčinách a na závažnosti stavu. Náš článek se snaží určit možné příčiny ustupování dásní a současně představuje některé osvědčené a účinné metody, které napomáhají opětovnému dorůstání.
Ustupující dásně a jednotlivá stádia obtíží
-
Stádium I – mírný ústup dásní bez znatelného úbytku kosti či tkáně mezi zuby.
-
Stádium II – dásně ustoupily k hranici připojené a volné gingivy bez znatelného úbytku kosti či tkáně mezi zuby.
-
Stádium III – zubní krček je jen částečně chráněn a dáseň ustupuje za hranici připojené a volné gingivy, dochází ke znatelnému úbytku kosti a tkáně mezi zuby.
-
Stádium IV – závažný úbytek dásní, krček není chráněn a dochází k vážnému úbytku kosti a tkáně.
Ustupující dásně a konvenční léčba
V případě ustupující dásně a se využívá například metoda transplantace měkké tkáně. Jde o jednoduchou proceduru, která zahrnuje pokrytí místa odkrytého v důsledku ustupujících dásní pomocí tkáně získané z jiné části úst. Taková náhrada vydrží celý život a následná léčba je prostá, stačí užívat prostředky proti bolesti. Někdy je však potřeba i transplantace kosti. A to zejména v případě, že v důsledku bakteriální infekce dojde k atrofii čelistní kosti. Transplantace spočívá v odebrání kostní tkáně z některé části těla (stehna, čelist, holeň), která poté pomáhá poškozené kosti dorůst, aby mohla udržet dásně a zuby.
Co může zapříčinit ustupující dásně?
1. Skřípání zuby
Skřípání zuby může kvůli nežádoucímu tlaku vyvolat ustupující dásně. K takovému tlaku dochází i při jídle, zejména v případě křivého chrupu.
2. Genetika
Je možné, že k ustupování dásní může dojít v důsledku dědičných příčin. V takovém případě lze těžko uvažovat o prevenci.
3. Tabák
Konzumace tabáku v libovolné formě vystavuje ústní dutinu celé škále toxických chemikálií, z nichž mnohé škodí našim dásním. To může vést k jejich ustupování, ale i k jiným a mnohem vážnějším zdravotním komplikacím.
4. Čištění zubů silou
Je známo, že ustupující dásně mohou vzniknout i v důsledku nesprávného čištění zubů. Stejný efekt však může mít i to, když si zuby čistíme až příliš důkladně. Když totiž při čištění zubů vyvíjíme moc velkou sílu, dochází k obrušování zubní skloviny.
5. Poruchy dásní
Poruchy dásní nebo bakteriální infekce dásní, například gingivitida, dásně poškozují, oslabují a mohou vyvolat jejich ustupování. V případě takových zdravotních potíží je třeba co nejdříve zajít k zubaři.
6. Nesprávná ústní hygiena
Jedním z viníků ustupování dásní je i špatná ústní hygiena. Pokud si málo čistíme zuby a po jídle nepoužíváme zubní nit nebo mezizubní kartáčky, může se v ústech tvořit plak, což může dále vést k ustupování dásní. Nesprávná ústní hygiena také umožňuje hromadění bakterií v dutině ústní a způsobuje tím vážnější komplikace.
7. Piercing
Piercing ve rtech nebo v jazyku také může přispět k ustupování dásní. Tyto dekorativní prvky v oblasti úst, zpravidla šperky či kovové předměty, mohou třením o dásně způsobit jejich úbytek.
8. Hormonální změny
Někdy se uvádí, že ustupující dásně mohou vyvolat i hormonální změny. Tato příčina je častější v případě žen. V důsledku hormonálních změn mohou být dásně zranitelnější a citlivější a může dojít k jejich ustupování.
Ustupující dásně a prostředky domácí lékárny
Některé přírodní prostředky skutečně mohou stav, kdy nás trápí ustupující dásně, zlepšit nebo dokonce zvrátit. Zde je však třeba narovinu poznamenat, že ustupující dásně se jen málokdy podaří obnovit – většina domácích prostředků ale dokáže přinejlepším zabránit dalšímu ustupování.
Prostředek na ustupující dásně: Zelený čaj
Zelený čaj obsahuje plno zdraví prospěšných antioxidantů. Jeden konkrétní typ antioxidantů – katechiny – posiluje spojení mezi dásněmi a zuby. Tyto antioxidanty také pomáhají bojovat proti periodontálním onemocněním, které ustupování dásní způsobují. Kromě toho také protizánětlivé vlastnosti zeleného čaje přispívají k redukci otoků dásní a umožňují jim správné hojení. Správné použití: Uvařte si každé ráno šálek zeleného čaje, nebo si jej vychutnejte odpoledne, třeba o páté.
Prostředek na ustupující dásně: Aloe vera
Aloe vera se vyznačuje řadou protizánětlivých vlastností, díky čemuž napomáhá regeneraci tkání. Tato rostlina rovněž působí antibakteriálně, takže funguje jako určitá prevence proti infekcím. Na ustupující dásně je skvělá. Správné použití: Aloe vera je nejlepší aplikovat ve formě gelu. Takový gel lze použít jako zubní pastu, nejlépe po vyčištění zubů pastou klasickou. Po vyčištění zubů gelem z aloe vera si důkladně vypláchněte ústa. Případně lze gel smíchat s vodou, čímž vznikne jakási ústní voda.
Prostředek na ustupující dásně: Sezamový olej
Při ústním užití snižuje sezamový olej množství toxinů i zubního plaku v ústech. Také kolem zubů vytváří ochranný obal, jenž působí jako prevence proti tvorbě plaku. Správné použití: Olej dejte nahřát (nesmí ale být horký). Po vyčištění zubů olej kloktejte několik minut v ústech. Ideální doba je 15–20 minut.
Prostředek na ustupující dásně: Kokosový olej
Kokosový olej má antimikrobiální účinky, takže působí proti bakteriím a chorobám. Při ústním podání dokáže velice účinně napomoci opětovnému dorůstání dásní. Správné použití: Kokosový olej převalujte v ústech, ideálně opět asi 15–20 minut.
Prostředek na ustupující dásně: Eukalyptus
Tato bylina při ústním podání ničí nežádoucí bacily v ústní dutině, také disponuje protizánětlivými vlastnostmi. Před aplikací na dásně je však nejlepší ji naředit. Eukalyptus může pomoci zastavit ustupující dásně. Správné použití: Použijete-li esenciální olej, pak je třeba ředit v kvalitním rostlinném oleji. Pomocí zubního kartáčku pak šetrně naneste na dásně.
Prostředek na ustupující dásně: Myrha
Myrha obsahuje pryskyřici, jež dokáže zastavit proces ustupování dásní. Správné použití:: Myrhu lze užívat ve formě prášku, zubní pasty, ale i ústní vody. Pro nejlepší výsledek je vhodné po dobu několika minut vmasírovávat myrhovou pastu do dásní.
Prostředek na ustupující dásně: Hřebíčkový olej
Protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti hřebíčkového oleje mohou pomoci zabránit ustupování dásní. Správné použití: Šetrně vmasírovávejte hřebíčkový olej do dásní po dobu několika minut. Případně můžete hřebíček jemně žvýkat, čímž dochází k uvolňování oleje.
Prostředek na ustupující dásně: Jedlá soda
Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) pomáhá neutralizovat kyselé látky produkované bakteriemi a působí jako prevence proti onemocněním, jež vyvolávají ustupování dásní. Správné použití: Do misky s vodou přidejte pár polévkových lžic jedlé sody a míchejte, až se vytvoří pasta. Tu prstem vmasírujte do dásní a poté si ústa propláchněte vodou.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku