Zaručený postup, jak se zbavit vší a hnid hned a bez chemie
Doneslo si vaše dítě domů Pediculus humanus capitis neboli vši? V tom případě sáhněte po Kouzelném všiváčku - Nit Free Terminator, který vás zbaví vší rychle a šetrně.
Vši a hygiena
Lidé si často myslí, že mít vši je synonymum špíny a nedostatku péče. To však není pravda, jelikož vši si může donést i dítě se správnými hygienickými návyky. Vši nelétají ani neskáčou, ale lezou. K jejich šíření dochází přímým kontaktem, nejčastěji se tak stává například půjčováním čepic, kartáče na vlasy nebo tím, že se dítě hlavou opřelo o jiné dítě. Právě v dětských kolektivech dochází k takovému kontaktu často. Při hrách, týmových úkolech či prostě dovádění.
Sice je technicky možné vši chytit i z povlečení polštáře, oděvu nebo ručníku, prakticky je tento přenos ale málo pravděpodobný, protože vši dokážou bez hostitele přežít zhruba jen 24 hodin.
Jak poznat, že má vaše dítě vši
Hlavním signálem, který vás o vších informuje, je svědění a škrábání. Sliny vší jsou agresivní a při kousnutí způsobují svědění. Nejčastěji se objevují na zátylku a za ušima, kde můžou způsobit červené fleky.
To, že vaše dítě trpí pedikulozou (zavšivením), si ověříte tak tak, že v hlavě najdete hnidy anebo vši, případně obojí. Hnidy jsou malá vajíčka, která připomínají lupy. Na rozdíl od lupů je však nejde z vlasů jednoduše vyfouknout. Na vlasech jsou přilepené a při přejetí prstem máte pocit, že je na vlasu malý suk. Vylíhlé vši můžete i zahlédnout, ale připravte se na to, že se pohybují rychle a ve vlasech se okamžitě ztratí. Jedná se o hnědavý nebo šedivý hmyz bez křídel velikosti kmínu.
Jak se vší zbavit
Od vší vám účinně pomůže Kouzelný všiváček v kombinaci s kondicionérem. Na mokré vlasy naneste jakýkoliv běžný kondicionér, který vši obalí a tím je zpomalí či dokonce zadusí. Hnidy však nezahubí žádný přípravek, takže je potřeba se jich zbavit manuálně. Po aplikaci kondicionéru vlasy rozčešte obyčejným hřebenem anebo kartáčem na vlasy, a poté pramen po prameni vyčešte Kouzelným všiváčkem. Hlavu dítěti umyjte až po odvšivení.
Kouzelný všiváček – Nit Free Terminator je unikátní v tom, že odstraňuje nejen vši, ale také odolné hnidy, a to díky patentovaným mikrospirálám na každém zubu hřebínku.
Jestli vlasy vyčešete opravdu pečlivě, máte vyhráno. Jiné přípravky si s hnidami neporadí, a proto je potřeba je používat opakovaně. U Kouzelného všiváčku doporučujeme vyčesávání zopakovat pouze v případě velmi dlouhých a hustých vlasů, jinak postačí jedno ošetření.
Opravdu je to vše? Ano a ne. Mnoho lidí začne ze strachu uklízet celý byt a prát veškeré prádlo. Vši ale nepřežijí bez hostitele dlouho, tedy generálním úklidem se stresovat nemusíte. Zaměřte se pouze na textil, který mělo dítě na hlavě či krku, tedy hlavně čepice a šály.
Čemu ale naopak věnujte zvýšenou pozornost, je informování všech kolektivů, ve kterých se vaše dítě mohlo nakazit, anebo kde naopak mohlo vši dál rozšířit.
Může zavšivené dítě do školy?
Největším omylem rodičů je domněnka, že když dítěti umyli hlavu šamponem proti vším, je všechno v pořádku. Ve skutečnosti však kosmetika zlikvidovala jen živé vši, a nikoliv hnidy, ze kterých se další vši vylíhnou. Je častým jevem, že rodiče děti do školy pošlou i s hnidami, což opět vede k rozpoutání „vší epidemie“. Podle zákona děti do školy smí až tehdy, kdy v hlavě nemají nejen vši, ale ani hnidy.
„Pro školky a školy jsou vši velký problém. V souladu se zákonem*, který školským zařízením nařizuje chránit bezpečnost a zdraví dětí při vzdělávání, musí pedagog zavšivené dítě z kolektivu vyloučit. Zároveň jim však hlavu nesmí kontrolovat,“ říká Mgr. Pavlína Miltová se společnosti PMeduca, lektorka infekčních a parazitárních onemocnění u dětí v předškolním věku.
„Správně se zavšivené dítě může do třídy vrátit až tehdy, když ve vlasech nemá vši ani hnidy. Z praxe je však běžné, že mnoho rodičů pošle potomka zpět do kolektivu hned po prvním ošetření šamponem. Dítě je možná bez vší, ale obvykle má ještě plnou hlavu živých hnid. Ty jsou pak zdrojem nákazy pedikulózou (zavšivení) pro ostatní. Jako lektorka, která pravidelně navštěvuje mateřské školy, vidím problém především v nedostatečné informovanosti rodičů o tomto parazitovi a správném postupu ošetření vlasů. Věci moc nepomáhá ani to, že vši jsou tabu téma, o kterém se nemluví a rodiče problém pedagogům často ani nepřiznají,“ doplňuje Milotová.
* § 29 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb Školského zákona., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání
Diskuse k článku