Chcete mít krásnou bronzovou pokožku? Jezte potraviny, které prodlouží letní opálení
Pro krásně opálenou pleť není důležité, ba ani žádoucí, ležet od rána do večera na slunci a opalovat se. Pro rychlé, krásné a zdravé opálení bez rizika je vhodné používat kvalitní solární kosmetiku, přírodní oleje a konzumovat potraviny, které opálení podporují.
Léčitel páter František Ferda uváděl, že nejzdravější opálení je pod listnatými stromy. Listy totiž pojmou škodlivé UV záření a na pokožku dopadne jen minimum nežádoucích paprsků. Přesto se krásně opálíte. Lze říci, že listy na stomech mohou fungovat jako takový filtr. Jestliže se však přeci jen chcete opalovat na přímém slunci, pak byste v každém případě měli vynechat čas mezi 11. a 15. hodinou. V ten čas si můžete třeba právě zrovna pochutnávat na potravinách, které napomáhají zhnědnutí pokožky a případné opálení navíc i prodlouží.
Jídlo podporující opálení
Některé potraviny mohou skutečně napomáhat nejen samotnému opálení, ale budou pečovat i o to, aby vám opálení déle vydrželo. Řeč je zejména o potravinách, které díky svému složení usnadňují opálení, protože stimulují tvorbu melaninu nebo obsahují karotenoidy, pomáhají udržovat pleť hydratovanou a chrání naše tělo před letními horky. Mezi ty nejlepší potraviny v tomto směru patří rajčata, čekanka, ředkvičky, meruňky, melouny, třesně, jahody a další. Potraviny, které podporují tvorbu melaninu podporují krásné opálení a chrání pokožku. A jídla, která obsahují karotenoidy pomáhají barvit pokožku samy od sebe, sluneční poprsky k tomu nepotřebují. Je vhodné konzumovat je jako prostředek pro prodloužení opálení.
Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?
Nejlepší přírodní olej na opalování. Po kterém se vyplatí sáhnout?
Proč se lidé opalují? Historie a sociokulturní aspekty opalování
Potraviny pro krásné opálení
Abychom byli krásně opálení, je třeba konzumovat potraviny ukrývající v sobě beta-karoten, lykopen, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a vitamín E. Beta-karoten je prekurzor vitamínu A, stimuluje tvorbu melaninu a je obsažen především v červeném a oranžovém ovoci a zeleniny. Lykopen je zase hojně ukryt v rajčatech. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny zase hojně nalezneme v mandlích, mléku, rybách, lněném semínku a za studena lisovaných rostlinných olejích. A vitamín E je zase antioxidant, který pleť chrání, udržuje hydrataci a pomáhá bojovat proti známkám stárnutí pleti. Obsahují jej ořechy, semena, máslo, mléko a rostlinné oleje.
Batáty, mrkve i kapusta podpoří opálení
Sladké brambory čili batáty mají nejvyšší hladinu karotenoidů ve srovnání se všemi ostatními druhy zeleniny. Navíc jsou bohaté ještě na vitamín B6 a draslík, tudíž posilují srdce a pečují o nás ve velkém horku. Podobně na opálení působí i obyčejná kapusta nebo mrkve. Mimochodem, věděli jste, že jedna středně velká mrkev v sobě ukrývá 200 procent doporučeného denního příjmu vitamínu A?
Meruňky, melouny i třešně posílí opálení
100 g meruněk obsahuje až 500 mg vitamínu A. Jde o jedničku mezi ovocem, co se týče podpory opálení. Kromě toho mají meruňky i spoustu vlákniny, takže na dlouhou dobu zasytí. Jsou tedy ideální svačinkou k vodě. Podobně fungují také melouny. Ať už červený nebo žlutý. Obsahují zhruba 250 mg vitamínu A na 100 g výrobku. Meloun je navíc bohatý na vodu a stará se o dokonalou hydrataci těla.
Dodává energii a pomáhá předcházet ospalosti z horka. I meloun je ideální svačinkou na koupaliště. Třešně pak zase ve srovnání s jiným červeným ovocem obsahují více beta-karotenu. Tudíž opálení umí i prodloužit.
Na opálení funguje i celer
Někdo ho miluje, jiný nenávidí. Faktem však je, že celer obsahuje zhruba 200 mg vitamínu A na 100 gramů. Tedy slušná zásoba karotenoidů. A je poměrně bohatý i na vodu, což v létě rozhodně není na škodu. Navíc ho vlastně nemusíte jíst, můžete si jej dát i do ovocno-zeleninového smoothie. V takovém případě přidejte mango, červené ovoce, mrkev i pomeranč. Podpoříte a prodloužíte tak opálení.
Rajčata a dýně pro opálení i proti stárnutí
Ukrývají v sobě vitamín A a navíc jsou bohatá na antixodanty i lykopen. Chrání tak pokožku před poškozením slunečními paprsky a pomáhají bojovat proti stárnutí. Konzumovat je můžete syrové, vařené nebo ve šťávě. Prodloužit opálení pak poměrně slušně dokáže dýně. Má v sobě navíc i hodně vody a vlákniny. Takže pomůže organismus hydratovat a na dlouhou dobu jej zasytí. Ostatně ne nadarmo je dýně považována za prostředek na hubnutí i přírodní alternativu samoopalovacího krému.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku