I balzám na rty má svá rizika. Pravidla, kterými byste se při jeho používání měli řídit
Chladné počasí naši pokožku pořádně zatěžuje a vysušuje. Naučili jsme se používat všelijaké krémy a masti, které nám pomohou toto období lépe zvládat. A také poměrně hojně využíváme služeb, které poskytuje balzám na rty. Věděli jste však, že takový obyčejný balzám na rty nemusí být úplně neškodný?
A pojďme se na balzám na rty podívat hned z mnoha různých pohledů. Nejde jen o složení tohoto produktu, ale rovněž o to, že jsme zvyklí si balzám na rty mezi sebou bez okolků půjčovat. Je něco takového vůbec bezpečné a neškodné?
Balzám na rty a jeho rizika
Půjčovat si mezi sebou balzám na rty rozhodně nějaká rizika s sebou nese. A nejsou úplně malá. Jedná se totiž o sdílení virů, což v období, kdy je na vzestupu chřipka a další respirační onemocnění, není úplně ideální. Vědci si dali tu práci, že prozkoumali běžný balzám na rty a zjistili, že obsahuje naprosto všechno, co se přenáší slinami. Tedy i viry. Ale například taková chřipka může být to nejmenší. Obyčejným balzámem na rty se může přenášet například i infekční mononukleóza nebo hepatitida B. Právě obě tato onemocnění se přenášejí slinami.
Růže krásně voní, chutná i léčí. A růžová voda je zázrakem přírodní kosmetiky. Vyzkoušejte ji!
Péče o rty se často podceňuje. Díky ní však budou vaše ústa neodolatelná
Balzám na rty a opar
Dalším obrovským rizikem, které podstupujeme, když půjčujeme balzám na rty, je přenos oparu. Ten, komu balzám na rty půjčujeme, nemusí mít v danou chvíli ani ponětí o tom, že se v něm právě probudily k životu viry oparu (herpes viry) a snaží se zaútočit na jeho rty. Už v tuto chvíli se tyto rty stávají přenašečem něčeho, co opravdu nechcete. Přitom přenést opar není náročné. Jednoduše půjčíte balzám na rty někomu, komu se opar právě tvoří a pak jej použijete sami. Stačí jen lehce oslabený imunitní systém a budete se s oparem do pár dnů prát taktéž. To samé platí i v opačném případě. Jakmile začneme cítit první známky toho, že se o nás opar pokouší, tedy mravenčení, svědění, rychlé schnutí rtů a podobně, balzám na rty v žádném případě nikomu nepůjčujeme. Navíc bychom ani sami už tento daný balzám na rty neměli používat, jelikož herpes virus se v balzámu pochopitelně usadí. To samé platí i v případě, že máme takzvaný “koutek” nebo nějakou vyrážku. Zde může jít o cokoliv, třeba i stafylokoka. A přenést jej není vůbec nic náročného.
Každý týden nový balzám na rty?
I když balzám na rty nebudeme nikomu půjčovat, neměli bychom jeden a ten samý používat příliš dlouho. Viry a bakterie se na balzámu na rty zachytávají až příliš snadno, tedy i pro nás bude hygieničtější, pokud budeme balzám na rty pravidelně obnovovat a kupovat si nový. Každý týden to pochopitelně být nemusí, ale jednou za měsíc bychom obměnu určitě udělat měli. Ostatně nejde o žádnou nákladnou věc. A máte-li chuť se pustit do vlastní tvorby balzámu na rty, můžete si jej hravě, během chvilky, vyrobit i sami doma. Vůbec nic na tom není. Domácí balzám na rty má tu výhodu, že do něj můžete přidat i antivirotické a antibiotické esenciální oleje. Tudíž pro nás může být i hygieničtější.
Homemade balzám na rty: Jak na to?
Balzám na rty je jedním z nejsnadnějších domácích kosmetických produktů, které si vůbec můžeme vyrobit. Navíc si ho můžeme vyladit opravdu tak, aby to byl ten nejlepší balzám na rty. Máme povědomí o tom, co přesně se ukrývá uvnitř. Což u zakoupených balzámů na rty říci nejde. Koupené balzámy na rty často bývají složeny z ingrediencí, které rozhodně nechcete dávat na rty a následně třeba olizovat. Do domácího balzámu si pak můžeme dát vlastně cokoliv chceme. Bambucké máslo, kakaové máslo. Jojobový, kokosový nebo třeba meruňkový olej. Dál kvalitní esenciální oleje pro vůni k pro konzervaci. A použít můžeme i přísady jako med, cukr, vanilkový extrakt nebo třeba kakao.
Balzám na rty – přísady:
- 5 g bambuckého másla
- 5 ml jojobového oleje
- 2 g nastrouhaného včelího vosku
- vanilkový extrakt
- 1 kapka esenciální oleje růže
Balzám na rty – příprava:
Nejprve rozpustíme ve vodní lázni vosk. Následně k němu přidáme i bambucké máslo. Mícháme tak dlouho, dokud není zcela rozpuštěné. Vyjmeme z vodní lázně a přidáme k obojímu jojobový olej, zakápneme několika kapkami vanilkového extraktu a nakonec přidáme i růžový esenciální olej. Promícháme a ihned přelijeme do nádoby vhodné na balzám na rty nebo do tuby. Uzavřeme a dáme na 15-20 minut ztuhnout do mrazničky. Je to z toho důvodu, aby se v balzámu na rty neutvořily hrudky. Nakonec vyjmeme a uložíme, kam potřebujeme. Takto vyrobený balzám na rty je možné uchovávat při běžné pokojové teplotě.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku