Cheilofagie aneb když se nedokážete přestat kousat do rtů
Nutkání neustále okousávat rty je zlozvyk, kterým trpí poměrně velké množství lidí. Přitom je o problém způsobený psychickým stavem jedince. Lidé, kteří mají neukojitelnou touhu kousat, žvýkat nebo si olizovat rty mohou trpět napětím, úzkostmi či depresemi. Chronický stav je pak označován jako cheilofagie.
Když jsme nervózní nebo máme úzkost, můžeme se kousnout do rtu. Z hlediska psychosomatiky může jít o nepříznivé klima v rodině a v rodinných vztazích. Kousání do rtů mívá často původ v dětství, ale vlastně se může objevit v jakémkoliv věku. Časem se stane automatickým reflexem, a tak si své chování v danou chvíli ani neuvědomujeme. Rozhodně však jde o špatný návyk, který je nutné co nejdříve odstranit.
Nevědomé kousání do rtů
Termín cheilofagie pochází z řečtiny a značí slova ret (kheilos) a jíst (phágen). V přeneseném významu jde o mánii či tik, který spočívá v neustálém kousání se do rtů, tedy obvykle do spodního rtu. Zlozvyk vypadá na první pohled možná neškodně, ale cheilofagie může mít ve výsledku vliv na zarudnutí rtů, zánět rtů či bolestivé stavy rtů. Cheilofagie však postupuje ve fázích a člověku přináší v mnoha ohledech pocit úlevy či uspokojení. Časem se však zlozvyk kousání do rtů může změnit v nutkavé nevědomé chování, které negativně ovlivní kvalitu života.
Fobie může mít mnoho příčin. Ovlivňuje strach i váš život?
Přestanu až… Jak se zbavit zlozvyků jednou provždy?
Syndrom barona Prášila se projevuje předstíráním zdravotních potíží a soustavným lhaním
Důvod kousání do rtů
Cheilofagie čili kousání do rtů může mít fyzické i psychické příčiny. V některých případech mohou například fyzické příčiny způsobit, že se člověk kousne do rtů při mluvení nebo při žvýkání. Stává se to při problémech s postavením zubů (předus, podkus), poruchách čelistního kloubu nebo při onemocněních, které postihují žvýkací svaly. Cheilofagie může vzniknout i při instalaci dentálních přístrojů (například rovnátek) nebo po extrakci zubů. Z psychologických příčin lze jednoznačně uvést napětí, strach, úzkost či deprese. Kousání do rtů se může dít i v případě jakéhokoliv samořízeného opakujícího se chování, které poškozuje kůži (sloupávání kůže, škrábání), vlasy (trhání vlasů) či nehty (kousání nehtů). To se děje v situacích, kdy se člověk cítí nepohodlně nebo vystresovaně. Člověk tak mírní bolestivé emoce.
Léčba chronického kousání do rtů
Cheilofagie se často objevuje na začátku puberty, tedy mezi 11. a 14. rokem. Některé studie však naznačují, že lidé, jejichž blízcí mají podobný zlozvyk, mají vyšší pravděpodobnost vzniku tohoto zlozvyku. Aby však kousání do rtů bylo možné odstranit, je nezbytné porozumět základní příčině problému. Jde o fyzický nebo emoční problém? U psychologických příčin je vhodné najít optimální léčbu. Dobře se jeví například kognitivně-behaviorální terapie. Krok za krokem umožní napravit chování i nevědomá gesta.
Kousání do rtů se lze zbavit
Člověk si v každém případě musí svůj zlozvyk uvědomit. A pokaždé, když se objeví, jej i přes nutkání zastavit. Vhodnou formou je například vytvoření konkureční reakce. Tedy jiné akce, kterou je vhodné udělat, pokud máte touhu kousnout se do rtu. Při překonávání úzkostných návyků je pak nutná i sociální podpora, tedy podpora rodiny a blízkých. V případě, že jedinec není sám ani v pomocí terapie schopen se zlozvyku zbavit. Nebo se naopak kousání do rtů ještě zhoršuje, je možné nasadit i speciální léky. O tom však již musí rozhodnout psychiatr.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku