Jak se naučit znakovou řeč? Online výuka i kurz to vyřeší.
Jak se naučit znakovou řeč? Možná jste si tuto otázku položili, pokud máte ve svém okolí neslyšícího člověka, s kterým se potřebujete, a hlavně chcete dorozumět. Znakování není nijak složité. Naučit se mu můžete jak samostatně, z nejrůznějších videí, nebo učebnic, tak lze docházet i na kurz. Podstatné je začít co nejdříve užívat jednotlivé znaky v úplných větách.
Znaková řeč není spojená pouze se specifickými pohyby rukou. Při dorozumívání se s neslyšícím využijete i mimiku, pohyby hlavy a horní části těla. Jedná se tedy o jakýsi komplex, který je zapotřebí si zafixovat, aby byla komunikace smysluplná. Kromě neslyšících mohou znakování používat i lidé, kteří jsou poznamenaní poruchou řeči, či její úplnou ztrátou.
Znaková řeč a její počátky
Než se stala znaková řeč plnohodnotným dorozumívacím jazykem pro neslyšící, musela uběhnout celá řádka let. Historicky byli hluší lidé označovaní jako nevzdělavatelní. Tak je popisoval i sám Aristoteles. První zmínky o znakovém jazyku se datují do 7. století. V této době používali prstovou abecedu k dorozumění především mniši v klášterech, jelikož se zavázali k povinnosti mlčení. Prvním kantorem, který vyučoval neslyšící děti (bylo jich asi 12), byl Pedro de León žijící v šestnáctém století. Pocházel ze Španělska a znakování se naučil v klášteře od mnichů. V Česku se základy znakové řeči začaly formovat až v osmnáctém století. Znakování se soustředilo zejména do vzdělávacích zařízení pro neslyšící. V roce 1998 pak vyšel v České republice zákon o znakové řeči, který zajišťuje neslyšícím lidem právo používat znakování k dorozumívání a umožňuje taktéž vzdělávání v této oblasti.
Znaková řeč a její podstata
Mnoho lidí se domnívá, že znaková řeč je vlastně dorozumívacím prostředkem mezinárodním. Avšak není tomu tak. Každá země má svůj vlastní znakový jazyk. Jednotlivé pozice prstů a rukou tak mohou mít odlišný význam podle toho, zda komunikujete s našincem, nebo s cizincem. Jak již bylo zmíněno, nepoužívá se jen prstová abeceda a specifické znaky, ale i mimika, pohyby hlavy a trupu. To vše by se dalo přirovnat například k tomu, jakým tónem a v jakém rytmu mluvíte. Díky výrazu v obličeji, postoji trupu a poloze hlavy dokáže neslyšící rozeznat větu tázací, oznamovací, nebo rozkazovací. Proto pokud budete s neslyšícím komunikovat, nelze se omezit jen na znakování.
Znaková řeč: Jak a kde se ji naučit?
Pokud se chcete skutečně dobře dorozumět s neslyšícím, znaková řeč je nejvhodnějším řešením. Učit se ji můžete na internetu z interaktivních videí. K dostání jsou samozřejmě i nejrůznější CD nahrávky. Nejideálnější metodou, jak se vzdělat v českém znakovém jazyce, je zapsat se do kurzů v jazykových školách. Ty obecně nabízí centra znakového jazyka. V Praze a Hradci Králové je k dispozici například centrum Pevnost, v Brně Trojrozměr a v Českých Budějovicích Evoluce.
Znaková řeč prakticky: Naučte se prstovou abecedu
Samotná znaková řeč je komplex nejrůznějších dorozumívacích technik. Kromě specifických znaků, mimiky, polohy hlavy a trupu mohou neslyšící používat i již zmíněnou prstovou abecedu. Může být jednoruční, nebo dvouruční. Ta není nijak složitá, vychází totiž z mluveného jazyka. Naučte se několik písmen společně s námi:
- Písmeno A: z ukazováku a prostředníku levé ruky vytvořte „stříšku“ a na ní položte vodorovně a zhruba do poloviny ukazovák pravé ruky.
- Písmeno B: na levé i pravé ruce spojte k sobě ukazovák a palec, ostatní prsty jsou natažené ve vzduchu. Poté se oběma rukama dotkněte v místě, kde máte prsty spojené.
- Písmeno C: je velice snadné. Levou, nebo pravou rukou vytvořte z ukazováku a palce tvar C.
- Písmeno D: na pravé ruce zdvihněte pouze ukazovák a k němu připojte oblouk vytvořený z ukazováku a palce levé ruky.
Znaková řeč může být nejen přínosná, ale i zábavná. Zkuste se naučit celou prstovou abecedu, třeba se bude někdy hodit. Například v případě, když se setkáte s neslyšícím a budete se mu chtít představit svým jménem. Tím se druhému zase o něco víc přiblížíte.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku