Bledule jarní je první venkovní kráskou po dlouhé zimě

Jedovatá bledule jako jeden z prvních poslů jara. Víte, že se využívá i k léčebným účelům?

Jaro pomalu začíná přebírat vládu a venku se už objevují první náznaky toho, že zima skutečně odchází. A právě takovou první jarní vlaštovičkou bývá něžná a krásná bledule jarní. Jde o rostlinu chráněnou, která patří mezi jednoho z prvních poslů jara.

Chráněná bledule jarní 

Bledule se v přírodě už nevyskytuje tak často, jako dříve. Také právě proto je chráněná vyhláškou ministerstva životního prostředí jako ohrožený druh. Pokud na ni venku narazíte, v žádném případě byste ji neměli trhat a už vůbec ne ničit její porost, byť ve snaze si pár cibulek odnést domů. Takové chování je totiž nezákonné

Bledule v České republice

Bledule je u nás možné vidět na mnoha místech v Čechách, především na východě. Roste i v Krušných horách nebo v Krkonoších a daří se jí i na Olomoucku. Avšak nalézt ji je možné i na mnoha dalších místech po celé zemi. Bleduli lze objevit poblíž potoků, na mokřejších loukách a v lesích či olšinách. Její stanoviště jsou v přírodě často vyhlášená jako rezervace či přírodní památky a tradičně jsou na jaře cílem výletů – mezi známé lokality patří okolí České Třebové, České Lípy či Kladna. 

Čtěte také:

Omezuje vás jarní únava? Překonejte ji optimismem!

Jarní očista těla – je lepší půst o vodě nebo štávový půst? A jak takový půst správně držet?

Březen – v hlavní roli žlučník

Pěstování bledule na zahradě

Pokud ji chcete pěstovat v zahradě, pak jí dopřejte vlhkou a výživnou půdu, ale také polostín až stín – tedy například pod stromem či keřem. Bledule jarní by nikdy neměla zaschnout a měli byste chránit i její cibule před namrznutím. To se stává v případě, že nejsou zasazené dost hluboko. Pokud je neochráníte před namrznutím, mají tendenci plesnivět. Vyplatí se je chránit například chvojím, ale to musíte odstranit dříve, než začne mrznout. Bledule můžete zakoupit v zahradnictví, ale vysazují se, stejně jako ostatní cibuloviny, na podzim – doporučená hloubka je kolem deseti centimetrů. 

Bledule versus sněženka

Bledule je cibulovitá trvalka rostoucí po celé Evropě, který vyhledává spíše vlhká stanoviště. Má velký, bílý a zvonkovitý květ s šesti lístky, na jejichž okrajích jsou žluté skvrnky. Typickým znakem je to, že je stonek zahnutý do oblouku. Barva květu je sněhově bílá – a právě z ní vznikl i její latinský název, který znamená „bílá fialka“. Plodem bledule jarní je tobolka se semenem – právě semeny se také množí, ale jde to i díky dceřiným cibulkám. Pokud se jí daří, pak vytvoří koberce květů. Někteří si pletou bledule se sněženkami. Pravdou je, že obě rostliny vypadají podobně. Avšak bledule, narozdíl od sněženek, déle kvetou i voní. 

Jedovatá nebo léčivá bledule?

Bledule patří mezi jedovaté rostliny. Obsahuje totiž celou řadu alkaloidů – je to například galathamin, lykorin, leucojin, isotazin a další. Nejvíc jedovatá je právě cibule bledule. Při požití způsobí zvracení, průjem a další zažívací obtíže. Prvním příznakem bývá zvýšená tvorba slin, ale i slabost. Právě proto byste měli cibule bledulí, stejně jako většiny jarních cibulovin, chránit před dětmi i domácími mazlíčky.

Bledule krásně zdobí probouzející se přírodu

První pomocí je vyvolat zvracení – o což se v tomto případě postarají alkaloidy samy, ale právě proto je dobré hlídat, aby se postižený nezačal dusit. V případě požití bledule je rozhodně vždy na místě okamžitá návštěva lékaře. Dobrou zprávou však je, že otrava bledulí nebývá smrtelná. 

Bledule v lidovém léčitelství i moderní medicíně

Ač je bledule jedovatá a dnešní alternativní medicína ji nevyužívá, dříve se používala jako přípravek k vyvolání zvracení. Pochopitelně v malém množství, které pacientovi neublížilo. První zdokumentované využití alkaloidů z této čeledi je už z dob Hippokrata, který je používal k léčbě nádorů dělohy. Přesto, že jsou alkaloidy, které bledule obsahuje, jedovaté, našly uplatnění i v moderní medicíně. Využívá se jich především při léčbě obrny a zánětu nervů, stejně jako při poruchách nervového systému – a to hlavně alkaloid galathamin. Obsažený galathamin je dokonce využíván ve farmaceutickém průmyslu. Uplatňuje se při výrobě léčiv na poruchy nervového systému. Poslední výzkumy a studie naznačují, že by tyto alkaloidy mohly působit nejen antibakteriálně a antiviroticky, ale mohou se uplatnit i při léčbě nádorových onemocnění, neboť působí toxicky hlavně na nádorové buňky, zatímco toxické působení na zdravé buňky je relativně nízké.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!