Dušičky jsou významným svátkem

Památka zesnulých čili Dušičky. Jsou jedním z nejvýznamnějších svátků. Víte, proč si je připomínáme?

I když mají Dušičky původní kořeny v prastarých keltských rituálech, s Halloweenem nemají téměř nic společného. Snad jen to, že jsou ve stejný čas. Staří Keltové slavili nový rok Samhain a věřili, že je právě toto čas, kdy se setkávají mrtvý s živými. Duše údajně mohly konat dobré skutky nebo se mstít za minulá příkoří. A bloudící duše mohou údajně nyní konečně najít klid.

V anglicky mluvících zemích se slaví Halloween, v Mexiku a dalších částech latinské Ameriky se pak slaví Den mrtvých. I když mají Dušičky původ v pohanských tradicích, jsou důležitým křesťanským svátkem. Podle církevní tradice se slaví právě 2. listopadu. V liturgickém kalendáři římskokatolické církve jsou Dušičky označeny jako Vzpomínka na všechny věřné zemřelé

Dušičky aneb Památka zesnulých

Dušičky jsou tradicí již odnepaměti. Lidé vždy přemýšleli o tom, co je vlastně po smrti. Co se děje s odcházející duší a kam míří? Právě na Dušičky se mohou, i díky našim modlitbám, dostat duše snáze do nebe. Alespoň v to většina náboženství věří. Lidé zapalují svíčky a pokládají na hřbitovech věnce. A rozhodně ne náhodou. Zapálená svíčka totiž značí věčný život a věnec symbolizuje nekonečný koloběh života a smrti. Vzhledem k tomu, že začátkem listopadu statisticky poměrně často prší, vychází často déšť právě i na 2. den v měsíci.

Čtěte také:

Poznejte strašidelný Halloween. Tradice a zvyky pochází už od Keltů

Samhain - keltský svátek pro české Dušičky

Dušičky – den, kdy vzpomínáme na všechny zemřelé

Údajně to tak ale má být, neboť když v tento den prší, duše oplakávají své hříchy. Vystupují z očistce a mohou se konečně dostat do nebe. Pro ošetření bolavých a popálených ran z očistce naši předkové nechávali v lampě máslo místo oleje a na Dušičky se musela vypít sklenice mléka, aby se duše ochladily. Pokud se zapalovaly venkovní ohně, pak se do nich vhazovalo jídlo, pro duše “na přilepšenou” nebo pro jejich vykoupení. Pro tento účel se peklo takzvané dušičkové pečivo

České tradice na Dušičky

Oslava Dušiček je také jedním ze způsobů, jak se rozloučit s “plodnou” částí roku. Příroda jde definitivně spát a je to i signál pro nás, abychom zpomalili a více odpočívali. Zima je náročným obdobím a měli bychom si uvědomit, že je třeba zůstat více v klidu. A můžete si během dlouhých večerů i hrát. Zatímco u nás zlidověl americký zvyk vydlábávání dýní, dávno se zapomnělo na staročeský zvyk dlabání cukrové řepy. Takovým výtvorům se říkávalo řepáčci nebo bubáci. Když si takové “strašidlo” vydlabete, můžete do něj dát svíčku stejně jako do dýně a ozdobit jím třeba vchod do svého domu. Symbolicky tak chráníte své obydlí před veškerými nevítanými duchy.

Dušičky: Na co byste neměli zapomenout?

K nejzásadnější tradici patří na Dušičky návštěva hřbitova. Úprava, případně i ozdobení hrobu a zapálení svíček. Věřící mohou získat plnomocné odpustky pro své mrtvé blízké. Podmínkou je přijetí svátosti smíření, eucharistie a modlitba na úmysl Svatého otce. Dále je třeba se na hřbitově pomodlit za zemřelé. Není třeba nahlas, postačí v nitru. Během prvních dvou listopadových dnů je pak možné získat plnomocné odpustky i návštěvnou bohoslužby, mše svaté.

Nedostanete-li se na hřbitov, zapalte svíčku za své blízké alespoň doma

Upečte si na Dušičky: Kosti svatých

Přísady:

  • 190-200 ml vody
  • 70 g změklého másla
  • 1 vejce
  • 60 g cukru
  • 200 g polohrubé mouky
  • polovina čerstvého droždí
  • strouhaná citrónová kůra
  • mák na posypání

Příprava:

Plech vyložíme pečicím papírem nebo jej důkladně vytřeme a vysypeme. Z připraveného droždí, lžíce cukru a 2 lžic mouky zaděláme kvásek a necháme v teple vykynout. Ke kvásku pak přidáme zbytek ingrediencí a vypracujeme vláčné těsto, které necháme necelou hodinu kynout. Poté jej znovu propracujeme a rozdělíme na 16 kousků. Přikryjeme je utěrkou a necháme asi pět minut odpočívat. Následně pak z jednotlivých kousků vytvarujeme kosti (můžeme však tvarovat cokoliv nás napadne) a vyložíme je na plech. Opět přikryjeme utěrkou a necháme v teple ještě asi půl hodiny kynout. Následně pak postříkáme vodou nebo potřeme vejcem a posypeme mákem. Dáme péct do trouby rozpálené na 220 stupňů. Pečeme asi čtvrt hodiny.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!