Prodělali jste covid-19? Pokud máte postcovidový syndrom, poradíme, jak urychlit zotavení
Onemocnění covid-19 je tu s námi zhruba rok. A značně nám zasáhl do života. Zejména pak těm, kterých se covid-19 osobně týká. Dobrou zprávou sice je, že drtivá většina lidí prodělá covid bez obtíží. Avšak někteří po odeznění akutní fáze mohou trpět dalšími symptomy. Říká se tomu postcovidový syndrom.
Postcovidový syndrom je záležitost, o které se zatím příliš nemluví, avšak mělo by se. Dostat se zpět do plného zdraví může často totiž velmi dlouhou dobu. A není to nic příjemného. Jak tedy můžete urychlit rekonvalescenci z nemoci covid-19?
Covid-19 a nejčastější příznaky onemocnění
Lidé, kteří mají lehkou formu onemocnění nemocí covid-19, přetrvávají intenzivní příznaky zhruba 4-6 dní. Většinou se jedná o chřipkové příznaky. Objevuje se tedy bolest hlavy, případně i bolest kloubů a také vysoká teplota či horečka. Základem domácí léčby je odpočinek a mírnění příznaků onemocnění covid-19. Na snížení teploty či mírnění bolestí je možné využít volně prodejné preparáty z lékárny, například s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Případně je možné sáhnout po bylinách, které obsahují přirozeně se vyskytující kyselinu salicylovou. Patří sem například vrbová kůra (využívá se při horečce), tužebník jilmový (teplota, horečka, bolesti kloubů), kontryhel nebo například violka vonná. Rovněž i tyto byliny je možné sehnat v lékárně, případně v bylinářství.
Co je to postcovidový syndrom?
Ovšem covid-19 nemá jen klasické chřipkové příznaky. Objevit se může i nadměrná únava, kašel, dušnost nebo bolesti na hrudi, dále potíže s koncentrací, ztráta čichu a chuti, problémy se spánkem, padání vlasů a problémy s pokožkou, případně i vyrážky. Právě tyto příznaky nebo jen některé z nich, mohou u mnoha lidí přetrvávat často ještě několik dní nebo týdnů potom, co jsou testováni negativně. A právě toto se odborně nazývá jako postcovidový syndrom. Jedinci, kteří nemuseli do nemocnice a zvládli onemocnění doma, se obvykle zbaví veškerých příznaků do 2-3 týdnů. U těžších případů pak může postcovidový syndrom odeznívat až 8 týdnů nebo déle.
Může postcovidový syndrom ublížit?
Není vůbec pravidlem, že se postcovidový syndrom objeví u každého, kdo prodělal onemocnění covid-19. Nehraje v tom roli věk ani anamnéza pacienta. Jestli vůbec a jak dlouho případně bude člověka trápit, tak nelze odhadnout. Problémem však je, že nemoc covid-19 postihuje především plíce. Avšak může poškodit i spoustu dalších orgánů a těle. A to včetně srdce a mozku.
Nevýhodou je, že lékaři stále ještě nemají dostatek informací ani o onemocnění covid samotném, natož o dlouhodobých následcích. Upozorňují proto, že rizikoví pacienti by měli i po vyléčení nadále zůstat pod dozorem svého ošetřujícího lékaře. A to nejméně do doby, dokud jejich stav není zcela totožný jako před vypuknutím onemocnění covid-19.
Covid-19 a rekonvalescence
Samozřejmě existují návody a tipy, jak urychlit rekonvalescenci. A zde je dobré podotknout, že velkou roli hraje imunitní systém. Je proto nadmíru důležité obranyschopnost organismu co nejvíce posilovat. A jak na to? Základem je pochopitelně zdravá strava. Omezte příjem cukrů, polotovarů a smažených jídel. Naopak do jídelníčku zařaďte dostatek vlákniny a čerstvého ovoce i zeleniny. Nezapomínejte také na pitný režim. Zde vám mohou pomoci některé byliny, které imunitu přirozeně posilují. Například šípky (čaj připravený za studena, kvůli uchování vitamínu C), echinacea, heřmánek nebo mateřídouška. Rovněž je důležité eliminovat stres a nutný je i dostatečný odpočinek. Starším lidem je pak možné doporučit i fyzioterapii, případně léčebný pobyt v lázních.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku