Acylpyrin by mohl být účinný na covid-19, vědci jej testují
Vědci z Oxfordské univerzity testují kyselinu acetylsalicylovou. V Česku ji známe především v podobě tradičního Acylpyrinu. Je nejen účinným lékem na snížení horečky a tlumení bolesti, ale využívá se také jako prostředek pro ředění krve. V souvislosti s těmito poznatky začali tito vědci kyselinu acetylsalicylovou testovat coby účinný prostředek pro léčbu závažného průběhu onemocnění COVID-19 a zařadili ji do rozsáhlé studie RECOVERY.
A proč právě kyselina acetylsalicylová? Jednou z nejvážnější hrozeb u pacientů s onemocněním COVID-19 je syndrom multiorgánové dysfunkce neboli dříve používaný výstižný název multiorgánové selhání. Jeho prognóza není nikterak příznivá a šance na přežití se výrazně snižuje s každým dalším nefunkčním systémem.
U pacientů s nemocí COVID-19 je vysoké riziko tvorby krevních sraženin. Zdá se totiž, že trombocyty, tedy krevní destičky jsou u nich hyperaktivní a malé cévy tak snadno ucpou. Velmi často proto dochází k nedokrvování některých orgánů, a to včetně plic. Což může snadno přerůst v nedostatek kyslíku (hypoxii) a oxidační stres, následně v zánět, těžkou infekci (sepsi) a nakonec začnou selhávat veškeré důležité orgány v těle.
Britští lékaři nyní poukazují na to, že kyselina acetylsalicylová, tedy jedna z nejdéle využívaných látek v medicíně a také hlavní složka českého Acylpyrinu, jednak snižuje horečku a tlumí bolest, ale má také významné protizánětlivé, antioxidační a především protidestičkové účinky. Díky těmto vlastnostem by tak mohla být velmi účinným lékem při závažném průběhu nemoci COVID-19. Dalším plusem použití léků, jako je například Acylpyrin, je nízká cena a na rozdíl od nově vyvíjených léků i dobrá dostupnost široké veřejnosti.
Navíc teoretická studie ruských vědců z letošního léta ukazuje, že salicyl-karnosinu, tedy látce velmi příbuzné kyselině acetylsalicylové, byla již v minulosti prokázána schopnost léčit záněty, předcházet oxidačnímu stresu a trombóze, tudíž by mohl být slibným lékem při onemocnění COVID-19.
Diskuse k článku