Třídění odpadu není buzerace, řekneme vám vše

Třídění odpadu není buzerace, řekneme vám vše

Jak třídit odpad

Kontejnery na odpad jsou barevně rozlišeny podle materiálů určených k recyklaci. V dnešní době se s těmito barevnými nádobami setkáte nejen ve městě na stále více místech, ale už i na vesnicích, takže jsou přístupné téměř všem, kdo se rozhodli šetřit přírodu.

Čtěte také:

Elektroodpad – rady, jak zacházet s vysloužilou elektronikou

Žluté kontejnery na odpad - PLASTY

  • Patří sem PET lahve, plastové balicí folie, tašky, sáčky, polystyren, obaly od kosmetických a pracích přípravků, kelímky od mléčných výrobků a další výrobky z plastu s výjimkou obalů od žíravin, barev, obalů se zbytky potravin či podlahových krytin a novodurových trubek.

Modré kontejnery na odpad – PAPÍR

  • Do modrých kontejnerů patří noviny, časopisy, lepenkové krabice, papírové obaly, knihy, obálky bez bublinkové folie, nepatří sem mastné nebo jinak znečištěné papíry či dětské pleny.

Zelené kontejnery na odpad – SKLO

  • Zelené kontejnery jsou určeny na zavařovací sklenice, skleněné lahve od nápojů, výplňové sklo. Pokud je v dosahu bílý kontejner, patří do něj čiré sklo a do zeleného sklo barevné. Do zeleného ani bílého kontejneru nepatří zrcadla, skla upravená drátováním, zlacením, pokovováním, autosklo, porcelán, keramika či vratné obaly.
  • Větší kusy skla není třeba rozbíjet, neboť se bude dále třídit a zpracovávat.

Oranžové kontejnery na odpad – NÁPOJOVÉ KARTONY

  • Kontejnery na nápojové automaty nemusí být celé oranžové, stačí, když je na kontejneru oranžová nálepka. Mezi nápojové kartony patří krabice od džusů, vína, mléčných výrobků, nepatří sem obaly od kávy a instantních nápojů a znečištěné nápojové obaly. Nápojové obaly je třeba před vhozením do kontejneru sešlápnout.

Červené kontejnery na odpad – DROBNÝ ELEKTROODPAD

  • Patří sem drobný elektroodpad, jako jsou například baterie, kalkulačky, rádia, telefony, elektronické hračky, součástky do počítačů apod. větší elektroodpad, např. televizory či domácí spotřebiče, patří do sběrných dvorů.

Další zpracování a recyklace tříděného odpadu

U každého vytříděného materiálu probíhá recyklace individuálně, a také výrobky, které z tohoto odpadu vzniknou, mohou mít úplně jinou podobu než před jeho zpracováním. A jak recyklace odpadů probíhá?

Recyklace plastů

Výrobky a obaly z plastů se liší barvou, tvarem a hlavně chemickým složením, proto je nutné plasty dotřídit na lince. Účelem tohoto dotřiďování je právě rozdělení plastů dle chemického složení, aby dále mohly putovat ve formě tzv. regranulátu (slisovaných malých částeček plastů) k dalšímu zpracování. Tyto malé kousky plastů se ještě před odvozem důkladně properou od všech nečistot. Tento regranulát se dále zahřívá a tvaruje pomocí forem a tento recyklát putuje ke svému odběrateli.

Z recyklovaného plastu se dále vyrábějí nejen fólie, sáčky, tašky, nejrůznější obaly, plastové lahve apod., ale také oděvy, stavební prvky, zahradní nábytek. Recyklované plasty jsou také součástí alternativního paliva pro cementárny a teplárny.

Recyklace papíru

Papír určený k recyklaci putuje na linku, kde je kontrolován a jsou odstraněny nerecyklovatelné kusy (např. chemicky ošetřený papír, křídový či voskovaný papír,…). Recyklovatelný papír se pak ve strojích máčí a míchá, než vznikne papírová kaše. Při tomto procesu se magnetickou cestou odstraňují malé kovové součástky (svorky, sponky,…). V další fázi je třeba papír zbavit veškerých barev, což se provádí za pomoci vháněného vzduchu. Ten vytváří bublinky zachycující veškerá barviva, které se z papírové kaše odstraňují ve formě pěny.

Očištěná papírová kaše se vrství do soustav válců, kde se zbavuje vody a suší. Následně se tento polotovar bělí a opatřuje dalšími látkami pro zlepšení vlastností papíru.

Recyklovaný papír se dále využívá na výrobu nového papíru, lepenkových krabic či toaletního papírů.

Recyklace skla

Na třídící lince se odstraní veškeré kovy a jiné materiály (např. zapomenutá víčka) a oddělí sklo barevné od čirého. Vytříděné sklo se dále rozdrtí na malé střepy, které se roztaví a smíchají s dalšími přísadami. Tento polotovar se dále zpracovává na skleněné výrobky. Na rozdíl od ostatních materiálů lze sklo recyklovat téměř neomezeně.

Recyklace nápojových kartonů

Recyklace těchto materiálů probíhá podobně jako recyklace papíru s tím rozdílem, že je třeba oddělit od sebe jednotlivé vrstvy, tzn. papír, hliníkovou fólii a polyethylen, které jsou vytříděny a dále zpracovávány.

Recyklace elektroodpadu

Elektroodpad se před samotnou recyklací rozebírá na jednotlivé součástky, které se dále třídí na různé druhy kovů, plastů, sklo atd. a zpracovávají až v další fázi po náročném vytřídění. Elektroodpad je pro svou náročnost recyklace nejhorší a na zpracování nejnáročnější formou odpadu vůbec.

Je recyklace odpadů opravdu ekologická?

Jednoznačná odpověď na to, zda je recyklace odpadů ekologická, zkrátka neexistuje. Při zpracování každého druhu odpadu se spotřebuje další energie a vzniká další odpad, který je třeba dále zlikvidovat (např. spálením). Na druhou stranu se díky ní šetří spousta přírodních zdrojů, kterých na naší planetě rychle ubývá.

Nabízí se tedy jediné řešení stoprocentně ekologického nakládání s odpadem, a to vůbec jej nevytvářet. V dnešní době se tato varianta však jeví jako téměř nemožná. Vyrábí se stále více zbytečného obalového materiálu, vzniká stále více elektroodpadu atd. Je tedy na každém z nás, zda se budeme chovat šetrně, nebo se dále budeme snažit znepříjemnit prostředí dalším generacím, které na současné plýtvání zcela jistě tvrdě doplatí.

Něco málo však pro menší plýtvání může udělat každý z nás, aniž by to nějak zásadně ovlivnilo každodenní život. Zde je pár tipů, jak na to:

  • Odvykněte si kupovat výrobky na jedno použití (tácky na jídlo, kelímky, papírové kapesníky,…)
  • Nakupujte výrobky z recyklovaného papíru (toaletní papír, kancelářské potřeby, tašky, …)
  • Na psaní používejte papír z obou stran
  • Odmítněte dodávání reklamních letáků do schránky
  • Nenakupujte výrobky v plechovkách a hliníkových obalech
  • Při vybírání zboží se nenechte zlákat obalem, ale kvalitou výrobku (lákavé obaly bývají většinou ty nejnešetrnější)
  • Pořiďte si do domácnosti speciální koš na tříděný odpad

V souvislosti s tříděním odpadu se můžete setkat s těmito značkami:

Zelený bod

Jedná se o ochrannou známku, která říká, že výrobce má uzavřenou řádnou smlouvu a zaplacený poplatek obalové společnosti EKO-KOM.

Panáček třídící odpad

Tento symbol nabádá k vyhození obalu do patřičného kontejneru na tříděný odpad.

Přeškrtnutá popelnice

Značka přeškrtnuté popelnice nám ukazuje, že tento výrobek nepatří do žádného kontejneru, ale musí být odevzdán k recyklaci na sběrný dvůr. Nejčastěji se tento symbol objevuje na elektrospotřebičích.

Mýty o třídění odpadu

1. Veškerý odpad z kontejnerů se sype na jednu hromadu, takže se stejně smíchá.

Jednotlivé materiály z kontejnerů na tříděný odpad se nikdy dohromady nemíchají.

2. Kontejnery na tříděný odpad jsou jen ve velkých městech a i tam málokde.

Kontejnerů na tříděný odpad stále přibývá a vyskytují se i v menších městech a ve vesnicích.

3. Odpad třídí tak málo lidí, že jedna dpmácnost navíc stejně ničemu nepomůže.

Podle statistik třídí odpad přibližně 2/3 obyvatel České republiky.

 

A co vy? Třídíte odpad nebo si myslíte, že je to jen další zbytečná „buzerace“ občanů?



Diskuse k článku

  • Rozarka

    15:58 12. 11. 2012 0
    Dobrý den,
    ráda bych upozornila na to, že co je možné recyklovat v jednotlivých kontejnerech si určuje sama obec a není to jednotné pro celou republiku. To že je nějaký materiál recyklovatelný tedy neznamená, že může přijít do recyklovacího kontejneru.
    Buzerace? Když šest lidí poctivě třídí (a myje) veškerý recyklovatelný plast a pak zjistí že do kontejneru patří jen petky... Rozhodně!
    A co s tím?

Lunární kalendář

NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.