Védská meditace jako životní styl aneb Staňte se vyrovnanějšími a šťastnějšími lidmi
Védská meditace není ve společnosti rozhodně žádnou novinkou. Ve skutečnosti byla úplně první meditační praxí na světě, která se stala inspirací pro jiné styly meditace. Zdrojem této meditační techniky jsou tzv. „védy“ neboli náboženské texty tvořící základ nejen indické filozofie, ale také ájurvédské medicíny či jógy. Pokud védskou meditaci a její mantry uvedete v každodenní praxi, stanete se uvolněnějším, klidnějším, harmoničtějším i kreativnějším člověkem.
Své o védské meditaci vědí i slavné světové celebrity. Díky jejímu praktikování si údajně značným způsobem vylepšily život. Inspirací je například známá herečka Gwyneth Paltrow, která tvrdí, že ji tento druh meditační techniky napomohl k větší tvořivosti a duševní spokojenosti. A její kolega z branže, Hugh Jackman, zase tvrdí, že mu védská meditace pomohla k lepšímu soustředění a dosažení vnitřního klidu. Zkusíte ji i vy?
Jaká je podstata védské meditace?
Védská meditace se soustředí primárně na frázi, kterou si opakujete buďto nahlas, nebo představujete v tichosti v mysli. Tato fráze se nazývá „mantra“ a vychází ze dvou sanskrtských slov „man“ (mysl) a „tra“ (přechod, přenos), což znamená v překladu doslovně „přenesení mysli“. Díky védské meditaci se tak můžete skutečně každý den zklidnit v práci, ve škole, doma či kdekoliv jinde, kde na vás působí rušivé a stresující elementy. Je vcelku bezpředmětné, jakou „mantru“ si vyberete, inspirovat se však můžete třeba krásnými sanskrtskými slovy, jako „shanti“ (mír) nebo „karuna“ (soucit). Tradičními mantrami jsou pak slova „om“ (zvuk čistého vědomí, prvotní mantra), „so hum“ (překládá se jako „já jsem to“) nebo „om mani padme hum“ (překládá se jako „klenot v lotosu“).
Jaké jsou výhody védské meditace?
Žijete-li poněkud hekticky a cítíte se ve stresu, určitě zvažte védskou meditaci jako každodenní praxi. Věřte, že se vaše životní tempo záhy změní, naučíte se užívat přítomného okamžiku a stanete se radostnějšími i pokornějšími lidmi. Tato meditační technika vám přinese mnoho benefitů, jako:
- lepší spánek
- uvolněnost
- jasnější a tvořivé myšlení
- emoční vyrovnanost a zklidnění
- více životní energie a spokojenosti
Védská meditace však dělá zázraky nejen s psychikou ale i s tělem. Když ji budete pravidelně praktikovat, může mít příznivý vliv i na stabilizaci vašeho krevního tlaku a zlepšení imunity. Civilizační a jiné choroby si vás tak nenajdou!
Na nervový systém má védská meditace neuvěřitelný vliv, protože dokáže snížit hladinu stresových hormonů v krvi.
Jak praktikovat védskou meditaci?
Ať už jste netrpělivý, nedůvěřivý, neklidný nebo rozlítaný člověk, můžete se i tak do védské meditace pustit. V podstatě hlavně pro vás (pokud takoví jste), je tato zklidňující technika jako stvořená. Stačí k tomu málo – vyčleňte si ráno nebo odpoledne/večer aspoň dvacet minut času pro sebe, kdy nebudete ničím a nikým rušeni. Védská meditace by se měla pro výrazný efekt praktikovat právě 2x denně po dobu 20 minut. Dále postupujte v těchto krocích:
- Vyberte si mantru, která je vašemu srdci nejblíže. Prvotní mantra „om“ vám například pomůže oprostit se od osobních starostí a s mantrou „om mani padme hum“ překonáte nejednu nelehkou situaci či překážku (naučíte se nahlížet i na to špatné, jako na lekci, ze které vzejde jen to dobré).
- Najděte si klidné a tiché místo pro védskou meditaci. Můžete být například sami doma v obýváku, uprostřed parku nebo na své zahradě. Chce to jen, abyste nebyli ničím a nikým rušeni.
- Zaujměte pohodlnou polohu – buď turecký sed nebo leh. Také si nezapomeňte obléknout příjemné volnější oblečení, které vás nikde nebude škrtit.
- Zavřete oči a opakujte nahlas mantru, kterou jste si vybrali. Soustřeďte se pouze a jen na toto slovo a jeho vibrace v celém vašem těle. Poté si dejte pauzu v tichosti a mantru opakujte v duchu. Jakmile v tichosti zabloudí vaše myšlenky jinam, opět zopakujte mantru hlasitě a soustřeďte se na ni.
- Po dvaceti minutách praktikování védské meditace se vraťte k plnému vědomí, zhluboka se několikrát nadechněte a vydechněte, a také si zkuste povšimnout, co s vaší myslí a tělem toto meditační zklidnění udělalo.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku