Zpátky do formy: Novoroční detox pomůže s očistou i s hubnutím
Novoroční detox pomůže dokonale pročistit tělo a také jej posílí, aby na něj jen tak nemohly nepřátelské bakterie a viry. Říká se, že detox bychom měli provádět především na jaře. Ovšem to nestačí. Detox bychom měli provádět pravidelně, několikrát za rok. Krom jara je ideálním obdobím podzim a také právě začátek nového roku.
A proč zrovna leden je měsícem, kdy bychom měli provádět detox? Chladné období roku je zhruba ve své půli, tělo už vyčerpalo zásoby vitamínů a minerálů a nutně potřebuje podpořit. Právě vyčerpanost těla a nedostatek základních prvků je důvodem, proč se každoročně koncem ledna či v únoru objevuje chřipková epidemie. Vyprahlý a unavený organismus je totiž snadné “položit”.
Novoroční detox a posílení těla
Detoxikační kúry jsou poslední dobou poměrně oblíbené širokou veřejností, ale je rovněž důležité uvést, že se nehodí úplně pro každého. Podle tradiční čínské medicíny by s nimi měli opatrně zacházet lidé s chudou krví, pro něž by byla očista poměrně velkým zásahem. A co to ten detox tedy vlastně je? Detoxikace zbavuje tělo odpadních látek, které se do organismu dostanou různým způsobem. Mnohdy se sice nehromadí ve velkém množství najednou, ale k tomuto ukládání dochází během dlouhých let, a pokud pro očistu těla nic nedělá, mohou z toho vzniknout různé zdravotní problémy.
Chlorella zajistí účinnou detoxikaci organismu
Detoxikace funguje na zdravotní obtíže mnohdy více než léky
Lunární kalendář a jarní detoxikace. Kdy je nejlepší začít s očistou?
Nejvíce škodlivin do těla vpravuje v podobě potravy. Ne vždy jsme si hlídali složení všech jídel, které jsme kde zkonzumovali, dnes už je ovšem situace poněkud lepší. Více se zajímáme o původ potravin, o způsob jejich pěstování či zpracování a stejně tak řešíme jejich dopad na naše zdraví. Naše tělo je schopno nám jistou dobu naše prohřešky odpouštět, protože jeho samočistící funkce, pokud jsme tedy zdraví, je opravdu velká. Ale časem mohou nastat problémy a je už jen na nás pustit se do detoxikace, která nás opět postaví na nohy.
Novoroční detox a škodliviny v těle
Potraviny jsou samozřejmě asi ten nejzávažnější zdroj všech škodlivých látek. Dobře nám nedělá přemíra solí, konzervanty, barviva ani jiné látky, které jsou dnes běžně přítomné v průmyslově zpracovaných potravinách. U běžně pěstované zeleniny jsou nebezpečná také rezidua chemických látek z pesticidů či herbicidů. Organismus se ovšem nepřímo zanáší také nedostatkem pohybu a stresem. Snažte se tedy co nejvíce zklidnit svůj životní styl, zařaďte zdravý pohyb úměrný vašemu věku, pijte dostatečné množství neperlivé vody a jezte zdravě. Ano, sice to zní jako klišé, ale zdravý životní styl je základem celkového zdraví. A také základem úspěšné detoxikace.
Detox z pohledu čínské medicíny a ájurvédy
S očistou těla pracují různé směry. Setkáte se s ní v čínské medicíně i v ájurvédě. Čínská medicína k tomuto účelu využívá různé druhy bylinek, jejichž užívání se opět nehodí zcela pro každého, proto je třeba nejdříve navštívit odborníka, který s vámi probere váš aktuální zdravotní stav a doporučí vám následnou léčbu. Bylinky tvoří v různých směrech nedílnou součást očistných postupů. Čínská medicína pracuje například s šišákem bajkalským, slzovkou obecnou, pampeliškou mongolskou, ale stejně tak používá například i koptis čínský.
Ájurvéda provádí očistu těla nejen čistými bylinami, ale často se zde setkáte také s kořením, kterým se dochucují pokrmy a zároveň jím provádíte očistný rituál. Detoxikaci si ovšem můžete dělat z bylinek volně dostupných v naší přírodě.
Novoroční detox s českými bylinami
Skvělé detoxikační účinky mají také některé kořeny našich léčivých rostlin. Ty se sbírají pouze v určitou dobu a stejně tak mají specifické zpracování. Buď se suší, nebo se z nich vyrábí alkoholové tinktury, které se používají většinou po kapkách. Kořeny se sbírají hlavně v době, kdy mají největší sílu, ideálně koncem zimy, než se rostlina začne probouzet k životu nebo naopak na podzim, kdy se do kořenů stahuje veškerá síla a léčivé vlastnosti z nadzemních orgánů rostliny. Do zásoby si určitě nasušte kořeny pampelišky lékařské, sklízejte i kořen proskurníku lékařského a nezapomeňte na kořeny čekanky obecné.
Novoroční detox pomocí bylinného čaje
Smíchejte:
- 6 polévkových lžic sušeného listu ostružiníku lesního
- 4 polévkové lžíce sušeného kořene pampelišky lékařské
- 4 polévkové lžíce sušené natě dobromysli obecné
- 2 polévkové lžíce sušeného listu břízy
- 2 polévkové lžíce sušeného listu jitrocele kopinatého
Jak na to?
Všechny byliny smíchejte dohromady a vložte do uzavíratelné nádoby. Každé ráno odeberte jednu polévkovou lžíci směsi, přelijte 500 ml studené vody a dejte na plotnu. Nechte dojít k varu a odstavte. Ještě dalších pět minut nechte louhovat, pak sceďte. Čaj popíjejte během celého dne. A nezapomeňte využívat celou namíchanou směs.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku