Druhý prázdninový svátek: V Česku si připomínáme odkaz mistra Jana Husa
Církevní reformátor mistr Jan Hus byl pro své názory upálen před 606 lety na koncilu v německé Kostnici. Česká republika si dnes jeho odkaz připomíná. Lidé si mohou jeho památku připomenout na bohoslužbách v Betlémské kapli v Praze či v Husově rodišti – Husinci u Prachatic.
Bohoslužbu v Betlémské kapli, kde Hus sám kázal, povede od 15 hodin patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta spolu s farářkou Janou Šmardovou Koulovou. Kázání pronese bratislavský biskup Jan Hradil. Sledovat mši bude možné i v televizi nebo po rádiových vlnách. O přenos se postará stanice ČT2 a rozhlasová stanice Český rozhlas – Vltava.
V Husinci na Prachaticku se dopoledne v Centru Mistra Jana Husa uskuteční stejně jako v předchozích letech ekumenická bohoslužba. Je součástí třídenních Husových oslav v této obci.
Datum 6. 7. je v českém kalendáři státním svátkem od roku 1990. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, který odstranil z češtiny spřežky a zavedl diakritická znaménka.
Jan Hus byl katolický kněz. Církev ale kritizoval za odvrácení od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, poukazoval na kněží žijící v hříchu či na kupčení s odpustky. Církev ho označila za kacíře a upálila jej. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní vzpouře, během níž husité v letech 1420 až 1431 porazili několik křížových výprav.
Diskuse k článku