Jak si počínají ostatní země Evropy v očkovací strategii?
Očkování je dle odborníků jedinou možností, jak zastavit pandemii koronaviru. S ohledem na to tak země Evropy skupují pro své obyvatele schválené vakcíny od různých dodavatelů. Obecně se dá říct, že proces vakcinace je poměrně pomalý.
Zájem o očkování v tuzemsku není nijak velký. Zatím se podařilo proočkovat zhruba 20 000 lidí z řad zdravotníků a seniorů. Vakcinace však stále probíhá a cíl je proočkovat alespoň 60 až 70 % populace. A jak si stojí ostatní evropské země? Přinášíme krátký přehled některých z nich.
Očkování v Polsku, Německu a na Slovensku
Polské zdravotnictví na tom, co se týká vakcinace proti nemoci covid-19, není nijak zle. Z celkovým 40 milionů obyvatel je zatím naočkováno zhruba 170 000. Necelých 420 000 obyvatel dostalo vakcínu v třiaosmdesáti milionovém Německu. Slovensku se podařilo očkovat lidi v celkovém počtu 10 751 (počet obyvatel je 5 a půl milionu).
Jak je na tom Francie, Dánsko, Španělsko a Itálie?
Francie nadále zůstává v podávání vakcín pozadu. Napříč tomu, že se jedná o zemi s 67 miliony obyvatel, bylo prozatím očkováno jen asi 50 000 z nich. Velmi dobře si stojí Dánsko s necelými šesti miliony obyvatel. Zde dostalo vakcínu proti koronaviru více než 82 000 lidí. A Španělé jsou očkovaní v 0,3 procentech z celé populace (47 milionů obyvatel). Očkování dostalo necelých 140 000 tamějších občanů. Itálie byla jednou z nejvíce postižených zemí Evropy na počátku pandemie. Vakcína byla aplikovaná aktuálně asi 260 000 obyvatelům z celkových 60 milionů.
Pohled za hranice Evropy: Prvenství v očkovací strategii přebírá jednoznačně Izrael
Pokud nahlédneme za hranice Evropy, prvenství v očkovací strategii určitě přebírá Izrael. Každý den zde dle dostupných informací dostane vakcínu asi 150 000 obyvatel. Zatím je očkováno 1,7 milionů Izraelců z celkových 8,8 milionů.
Diskuse k článku