Povinné očkování dětí pomáhá chránit proti zákeřným nemocem. Názory na očkování dětí se ale často liší

Povinné očkování dětí pomáhá chránit proti zákeřným nemocem. Názory na očkování dětí se ale často liší

Povinná očkování dětí jsou žhavým tématem posledních několika let. Na jedné straně stojí mnoho lékařů a rodičů, kteří očkování dětí doporučují a nepodceňují, na straně druhé jsou poté odpůrci očkování, kteří ve vakcínách vidí nebezpečí. Mezi povinnou vakcinaci patří očkování proti záškrtu, černému kašli nebo žloutence.

Jedná se tedy o poměrně závažná onemocnění, která mohou při vypuknutí způsobit dětem dlouhé a bolestivé zdravotní potíže. Pojďme si představit veškerá očkování dětí, která jsou u nás povinná a také obavy, které někteří rodiče vnímají jako výstrahu před návštěvou dětského lékaře.

Jaké povinné očkování dětí u nás existuje

Existuje celá řada povinných očkování, která mají děti chránit před záludnými a nebezpečnými nemocemi. V přehledné tabulce jsme pro vás připravili veškeré povinné očkování dětí, abyste věděli, kdy s dítětem lékaře navštívit a proti čemu je mu vakcinace do těla vpravena.

 

VĚK

 

 

NEMOC, PROTI KTERÉ VAKCÍNA PŮSOBÍ

 

Od 9. týdne

Hexavakcína - 1. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilusinfluenzea

4. měsíc (2 měsíce od prvního očkování)

Hexavakcína - 2. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilusinfluenzea

 

11.-13. měsíc

 

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilusinfluenzea

 

13.-18. měsíc

Spalničky, příušnice, zarděnky – 1. dávka

Mezi 5. a 6. rokem

 

Spalničky, příušnice, zarděnky – 2. dávka

5. rok (nejpozději v 6. roce)

 

Záškrt, tetanus, černý kašel (přeočkování)

10-11. rok

 

Záškrt, tetanus, černý kašel (2. přeočkování)

Dětská přenosná obrna

13.-14. rok

Očkování proti lidským papilomamavirům

Jaké jsou důvody pro povinné očkování dětí? Hlavně ochrana jejich zdraví

Není to jen zdraví vašeho dítěte, které očkováním chráníte, ale přispíváte tak k plošné prevenci. Díky očkování se zabrání plošnému šíření infekce, navíc také chráníte sebe i blízké, se kterými jste v kontaktu. K tomu všemu také šetříte svůj čas i peněženku. Znají to snad všichni rodiče. Nemocné dítě nemůžete nechat jen tak samotné doma, ale potřebuje vaši péči a lásku. Někdy se bohužel ani nevyhnete pobytu dítěte v nemocnici, což znamená nejen finanční ztráty ohledně výplaty, ale také výdaje navíc za léky a lékařskou péči.

Rodiče by ale podle mnohých lékařů a odborníků měli mít na paměti, že očkování vymýtilo různé nemoci a choroby, které byly dříve pro dítě smrtelné. Příkladem může být virus dětské obrny, se kterým se dnes skoro vůbec nesetkáváme. Pokrok v medicíně dokáže totiž přispívat nejen k prodloužení lidského života, ale také k jeho zkvalitnění. Na druhé straně, i očkování může mít svá rizika.

Hexavakcína pomáhá chránit proti obrně, tetanu i záškrtu

  • Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která dokáže ochránit novorozence proti šesti nemocem najednou, a to proti tetanu, dětské obrně, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním, které je způsobeno bakterií Haemophilusinfluenzae. Jedna vakcína tak ochraňuje před několika závažnými nemocemi. Dětský imunitní systém si umí vyrobit účinné protilátky proti nemocem, se kterými by se nemusel zcela sám poradit.

Velkým rizikem je podle mnohých rodičů a lékařů obsah hliníku, který v sobě vakcinace má. Hliník pomáhá imunitnímu systému, aby na očkování lépe zareagoval. Zastánci očkování ale nebezpečnost vyvracejí a upozorňují na to, že je hliník vlastně všude kolem nás, a to třeba ve vodě, vzduchu, ale i stravě.

  • Očkování proti lidským papilomamavirům je od letošního roku nově pro chlapce, kterých se dříve netýkalo. Nově se očkování hradí i chlapcům ve věku třinácti let stejně jako dívkám. Vakcinace chrání proti rakovině děložního čípku, karcinomu vnějších rodidel a vagíny, ale také proti rakovině penisu nebo genitálním bradavicím.

Největší mýty o očkování dětí podle mnohých lékařů

Ohledně očkování dětí se během posledních let vynořilo mnoho sporů a debat. Stále více rodičů, ale i lékařů přicházejí s názorem, že povinné očkování dětem škodí a není pro jejich zdraví prospěšné. Mezi hlavní argumenty patří, že vakcína příliš zatíží dětský organismus, což může způsobit poté další komplikace. O očkování se často můžete dočítsta nebo vyslechnout mnoho mýtů. Mezi ty nejčastější mýty patří především tyto:

Očkování kojenec

Očkování příliš zatěžuje dětský imunitní systém

Mnoho výzkumů po celém světě dokazuje, že pokud je dítě očkované, nejedná se o zas tak razantní zásah do jeho imunity, jak se může na první pohled zdát. Imunita dítěte každý den podstupuje těžkou zkoušku a je vymatena velkému množství potenciálně ohrožujícím podnětům, a to od bakterií v jídle nebo prachu v peřinách. Vliv očkování je proto podle mnohých odborníků zanedbatelný v tomto srovnání.

Očkování je lepší odložit

Očkovací kalendář je navržený tak, aby účinně chránil dítě v tom nejvíce zranitelném období, kdy jeho imunita ještě není natolik vyvinutá a silná. Jestli se rozhodnete vystavit dítě očkování v pozdějším věku, můžete mu tím spíše ublížit, než pro něj udělat něco dobrého. Můžete totiž propást ten správný okamžik na podání vakcíny a vystavit dítě riziku. Například při odložení vakcíny proti černému kašli hrozí dokonce podle mnohých doktorů úmrtí dítěte nebo vyšší nemocnost.

Očkování dětí může způsobit autismus

I tímto argumentem se někdy ohánějí odpůrci očkování. Výzkum však dokázal, že nic takového jako spojitost mezi povinným očkováním dětí a autismem neexistuje. Údajně jde pouze o časovou shodu, jelikož očkování proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám je podávána mezi 13. a 18. měsícem života. Projevy autismu se začínají také objevovat v období, kdy má dítě rok a půl.

Právě tyto a podobné mýty mají za úkol rodiče jen vystrašit. Odborníci proto často apelují na rodiče, aby se nenechaly ovládat strachem a nevzdávaly povinné vakcinace dětí.

Mezi odpůrci očkování nejsou jen nevzdělaní rodiče, ale i odborníci

Možná se zdá, že proti očkování dětí jsou jen nevzdělaní rodiče, kteří si přečetli něco na internetu anebo viděli nějakou výstrahu ve zprávách. Mezi odpůrci jsou ale i vysoce vzdělaní lidé a dokonce různí doktoři a odborníci. Proti tvrzení mnohých farmaceutických firem a lékařských organizací, které tvrdě hájí očkování, vystupují třeba i velká sdružení lékařů.

Když vše shrneme, odpůrci nechtějí nic jiného než mít svobodnou volbu v tom, kdo, kdy a čím bude jejich dítě očkovat. Nepřejí si, aby o zdraví jejich dětí rozhodoval někdo jiný, než oni sami. A v tomto ohledu se přeci není čemu divit.



Diskuse k článku

  • Blanche

    12:10 18. 11. 2019 0
    Dobrý den,
    takto strašný článek jsem v životě nečetla. Autor/ka článku očividě dost často chyběl/a při výuce češtiny. Když opomenu i slohově nedostatečnou úroveň, dostáváme s k tomu nejpodstatnějšímu - plno lží a nedostatečné nastudování tématu.
    Hned v úvodu nás autor/ka informuje o tom, že povinná vakcinace zahrnuje tuberkulózu. Ne, již od roku 2010 je toto očkování dobrovolné. Hned o pár nátlakových řádků níže vkládá pozoruhodnou tabulku povinného očkování, ve které již TBC není uvedeno, ale zřejmě aby nebyla tabulka moc krátká, objevuje se v ní i nepovinné očkování proti HPV. Krom toho se v ní - ač není uvedeno v záhlaví - objevuje i název očkovací látky, ale zcela nepochopitelně jen ve dvou řádcích. Pak následuje hra na peněženku čas a city, chvalospěv, neomalené vyvracení jakýchsi mýtů, prostě článek na míru ...
  • Ellen

    22:29 17. 11. 2019 0
    Zdravím, Matěji. Nepsala jsem ani všechno, ať to není moc dlouhé. Ale ještě bych dodala, že očkování proti dětským nemocem je naprosto bezvýznamné, protože ochrana po něm není dostatečná. Naproti tomu, když dítě prodělá dětskou nemoc do cca patnácti let věku, získá imunitu celoživotní. Ty "epidemie" spalniček nevypukly mezi dětmi, jak se nám snažila podsunout média, ale mezi dospělými - těmi, kteří byli v dětství očkováni a imunitu ztratili. Také matky, které si dětské nemoci v dětství neprodělaly, ale byly jen očkovány, mají tak nízkou hladinu protilátek, že je v prenatálním období nepředají svým dětem, které se pak samozřejmě mohou nakazit dokonce ve věku do 1 roku (přestože jsou plně kojené), což pro ně skutečně může být nebezpečné. Takže vznikl začarovaný kruh, který byl zahájen očkováním dětí proti dětským nemocem před mnoha lety. Předtím se nestávalo, že by dítě do jednoho roku onemocnělo dětskou nemocí, dokonce i když ji měl jeho starší sourozenec (vím i z vlastní zkušenosti u mých dětí), a pokud ano, tak jen ve zcela výjimečných případech, kdy byla jeho imunita silně oslabená nebo narušená jinými faktory. Bohužel je tato očkovací mašinérie už příliš rozjetá, že i když argumenty proti se už dostávají na světlo a k lékařům, tak vystoupit z toho systému nebude jednoduché. A v současné době si moc neumím představit, že by někdo z lékařů do toho šel, aniž by riskoval svou práci. Všechno je jen šeptem a rodičům - laikům lze navykládat cokoliv, protože se bojí o své děti, což je přirozené. Ze svého okolí znám i dost starších lidí, kteří mají těžké následky po očkování proti tetanu, ale žádný lékař tohle nepřizná, raději se jim vymyslí příhodná diagnóza. Vypadá to všechno neřešitelně, bohužel. A na lékařské fakultě je té imunologie poskrovnu, z toho, co se tam učí, si nikdo ani nic do souvislostí dát nemůže, a než dokončí školu, tak se mu to vykouří z hlavy.
  • Matej K.

    17:57 17. 11. 2019 0
    Dobrý den Ellen, nejdřív jsem si myslel, že Váš příspěvěk k očkování bude mimo, ale musím řící, že není nic co jste napsala, s čím bych sám také nesouhlasil. Apropos, problém, je, že dost často ani samotní lékaři nejsou v oboru imunologie zrovna moc kovaní. Když někdo nejde v tomto oboru do hloubky a ma jen ifo plus minus z fakulty, není na tom o nic lépe, než rodič laik. Jenže lékař má oficiální "odbornou" převahu, tak "musí platit co z úst vypustí".
  • Ellen

    19:17 13. 11. 2019 +4
    "Očkovací kalendář je navržený tak, aby účinně chránil dítě v tom nejvíce zranitelném období, kdy jeho imunita ještě není natolik vyvinutá a silná."
    Tak tato věta, kterou cituji z článku, je ten největší blud, jaký jsem kdy slyšela. Protože naočkovat dítě, které je právě v tom nejzranitelnějším období, hexavakcínou, tj. vpravit do jeho těla s nedostatečně vyvinutou imunitou 6! nemocí najednou, mi přijde jako zločin na dětech. Ať si každý představí sám na sobě, jak by mu bylo, kdyby se nakazil najednou šesti nemocemi s různými příznaky! Dobře asi ne. A co teprve malé dítě! Co by lidé sami pro sebe nechtěli, to hojně dopřávají svým dětem. Jak se má nevyvinutý organismus s takovou zátěží vyrovnat (+ s porcí přidaných látek včetně kovů), když mu není dopřán čas na regeneraci? Jistě, "odborníci" z řad lékařů vám budou tvrdit, že to není problém, protože jsou na tom finančně zainteresovaní, nebo si nedohledají imunologické studie a hlubší, podrobnější informace. K těm se samozřejmě veřejnost nedostane, mnoho informací je vázáno na lékařský titul, bez něhož se k nim nedostanete. Řekla bych, že velká většina lidí neví nic o imunologii a reakcích v těle. Je lehké laikům namluvit cokoliv, vystrašit je, například tím směšným a zcela nelogickým tvrzením, že nenaočkované dítě je hrozbou pro ty naočkované, které jsou očkováním chráněné. A veřejnost to baští i s navijákem. Např. proč očkovat čtyřměsíční dítě proti hepatitidě B, která je přenosná pouze krevní cestou, a je velmi malá pravděpodobnost i pro dospělého člověka, že by se jí běžně nakazil, pokud není denně ve styku s biologickým materiálem (např. ve zdravotnictví). A nejhorší na tom je, že očkování dětí nařizuje stát, aniž by dal rodičům možnost o svých dětech a jejich zdraví rozhodovat. A spousta zpitomělých lidí, naprosto neznalých věci, tomu tleská a rodičům, kteří chtějí zdraví svých dětí opravdu chránit, nasazují psí hlavu. Ani já nejsem striktně proti očkování, některé vakcíny mají jistě své opodstatnění, (např. TBC, záškrt, pravé neštovice...), ale jsem zastáncem toho, aby to bylo prováděno umírněně a tak, aby tím děti v konečném důsledku netrpěly. Jsem pro podávání vakcín postupně a jednotlivě, s většími rozestupy, aby se dětský imunitní systém mohl z toho šoku vzpamatovat a nebyl soustavně přetěžován. Kdyby lékaři více poslouchali imunology, a přistupovali k tomuto tématu citlivě, nemuselo by docházet k bojům na poli očkování. Ale bohužel, točí se v tom tak velké peníze, že zainteresovaní nechtějí ani připustit jakoukoliv diskuzi na toto téma. Prostě se to po vzoru totality nařídí všem, a těm, kteří se nechtějí podřídit očkovací diktatuře, je vyhrožováno postihem. A ještě se proti nim poštve neznalý, uměle vystrašený dav... A víme z historie, co takový zmanipulovaný, rozzuřený dav, který se cítí v ohrožení, dovede...

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!