Hexavakcína chrání děti před šesti nemocemi najednou. Může mít ale i svá rizika!

Hexavakcína chrání děti před šesti nemocemi najednou. Může mít ale i svá rizika!

Součástí povinného očkování dětí je hexavakcína, která se dětem podává již od 9. týdne. Celkem se jedná o tři dávky kombinované očkovací látky, která ochrání novorozence proti 6 nemocem najednou. Mezi tyto nemoci patří záškrt, žloutenka typu B, černý kašel nebo tetanus.

Názory na očkování se ale mezi veřejností i odborníky dosti liší. Na jedné straně jsou zastánci povinného očkování, na straně druhé poté jeho odpůrci. Pojďme hexavakcínu blíže prozkoumat a zjistit, jaké jsou její výhody i rizika.

Hexavakcína: ochrana zdraví dítěte před 6 zákeřnými nemocemi

Infanrix Hexa neboli hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která se dětem podává od 9. týdne jejich života, poté se opakuje po 2 měsících a nakonec mezi 11. a 13. měsícem. Dítě musí být před aplikací zcela zdrávo.

V přehledné tabulce se můžete podívat, proti jakým zákeřným nemocem je vakcína určena a v kolika měsících života je potřeba dítě očkovat.


Věk

Nemoc, proti které vakcína působí


Od 9. týdne

Hexavakcína 1. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

4. měsíc

(2 měsíce od prvního očkování)

Hexavakcína 2. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

11.-13. měsíc

Hexavakcína 3. dávka


Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

Vakcinace je aplikována v podobě injekce do svalů kojence, a to podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Očkování se však v různých státech liší. Například ve Skandinávii stačí pouze dvě dávkování namísto třech, které se aplikují u nás.

Hexavakcína - složení

Jelikož se jedná o očkování proti šesti nemocem, je samozřejmé, že vakcína v sobě obsahuje velké množství látek. Hexavakcína je plně hrazena ze zdravotního pojištění. V příbalovém letáku se můžete dočíst o těchto látkách:

Hekavakcína - složení

  • Diphtheriae anatoxinum
  • Tetani anatoxikum
  • Antigeny Bordetelly pertussis: Pertussis anatoxinum, Haemagglutininum filamentosum, Pertactinum
  • Antigenum tegiminis hepatitidis B
  • Virus poliomyelitis (inaktivovaný) - typus 1 (kmen Mahoney), typus 2 (kmen MEF-1), typus 3 (kmen Saukett)
  • Haemophilus influenzae typus b polysaccharidum (polyribosylribitoli phosphas)
  • Prášek Hib: bezvodá laktóza
  • Suspenze DTPa-HBV-IPV: chlorid sodný (NaCl), kultivační médium 199 obsahující hlavně aminokyseliny, minerální soli, vitamíny a voda na injekci

Jak se na očkování dětí připravit? Dítě musí být zcela zdravé

Především byste měli vy osobně býti v klidu a přistupovat k očkování pozitivně. Pokud budete nervózní, dítě vaše pocity vycítí a bude vědět, že je něco v nepořádku. Dítě především musí být ale naprosto zdravé. Nesmí mít tedy ani rýmu. Pokud je nemocné, musíte se s dětským lékařem domluvit na odložení očkování do té doby, než bude dítě opět zdravé.

Pokud se obáváte, že se jedná o velký zásah do těla vašeho dítěte, mnoho lékařů vás ubezpečí, že se o zas tak velký zásah nejedná. Několik výzkumů po celém světě dokazuje, že imunita dítěte není tak hluboce při očkování zasažena, jak se může zdát. Každý den totiž dětská imunita podstupuje těžkou zkoušku a je vystavena ohrožujícím podnětům. Vliv očkování je tak zanedbatelný.

hexavakcína2

Hexavakcína rizika - alergie i vysoké horečky

Mnozí rodiče se nad povinným očkováním dětí ani nepozastaví, jelikož věří, že se jedná o nejlepší způsob, jak chránit malé dítě před zákeřnými nemocemi. Někteří rodiče se ale proti očkování bouří (přečtěte si o tom článek),  jelikož nepovažují očkování za nejlepší nápad, jak dítě chránit. Mnohým se nelíbí především to, že jim ze zákona někdo určuje, čím a kdy bude jejich dítě očkováno.

Nejsou to ale jen rodiče, kteří proti očkování zbrojí. Mezi odpůrci se nachází i velká základna lékařů a odborníků. A jaké jsou nejčastější rizika, která se často ve spojitosti s hexavakcínou skloňují?

Obsah hliníku může způsobit alergie

Infanrix Hexa v sobě obsahuje hliník a ten je podle rodičů i některých lékařů škodlivý. Prý může způsobit dítěti alergie. Hliník je ale ve vakcíně nezbytný, protože umožňuje to, aby se imunitní systém s vakcínou dokázal co nejlépe vyrovnat.

Zastánci navíc ještě dodávají, že hliník je de facto všude kolem nás, a o to ve vodě, jídle i vzduchu. Věděli jste dokonce to, že dítě během prvních 6 měsíců života přijme do těla při kojení 10 mg hliníku?

Hexavakcína má mnoho nežádoucích účinků

Důvod, proč stále častěji rodiče proti povinnému očkování hexavakcínou zbrojí, jsou nežádoucí účinky.

  • jedná se hlavně o vysokou teplotu, která může dosahovat až 40 °C
  • kolaps nebo šokový stav 48 hodin po očkování
  • neustupující pláč déle než 3 hodiny
  • nebo záchvaty s vysokou teplotou

Jestli máte nějaké obavy nebo dotazy, rozhodně neváhejte a obraťte se na svého dětského lékaře. Ten vám bezpochyby rád na vše odpoví a prodiskutuje s vámi veškeré vedlejší účinky.

Může hexavakcína způsobit dítěti autismus?

Do světa se před několika lety rozšířila poplašná zpráva, že děti, které jsou naočkované, mohou později trpět autismem. A tak se mezi očkování a autismus dalo rovnítko, které často odkazovalo k tomu, že povinné očkování z dítě udělá autistu.

Výzkumy ve světě však žádnou takovou spojitost nenacházejí. Údajně se jedná pouze o časovou shodu, protože poslední dávka hexavakcíny se podává mezi 13. a 18. měsícem života dítěte a projevy autismu se poprvé objevují také v tomto období, tedy zhruba v roce a půl.

Proč dítě očkovat hexavakcínou?

  • I když má Infanrix Hexa podle některých svá rizika, před kterými chtějí logicky rodiče své děti chránit, je potřeba si uvědomit, že není zas až tak úplným zlem. Hlavním důvodem, proč je vakcinace pro dítě správnou volbou, je to, že ho chrání před nebezpečnými nemocemi. Navíc díky očkování se mnohé životu nebezpečné nemoci vymýtily. Příkladem takové nemoci je dětská obrna.
  • Dalším důvodem je, že přispíváte k plošné prevenci. Očkování zabrání tomu, aby docházelo k plošnému šíření nebezpečné infekce. K tomu všemu také hexavakcína chrání vaše blízké a všechny, co přijdou do kontaktu s dítětem.

Autorka článku je PRO povinné očkování. Článek byl tedy napsán z jejího úhlu pohledu. 

Jak to máte vy? Napište nám do komentáře. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...