Hexavakcína chrání děti před šesti nemocemi najednou. Může mít ale i svá rizika!

Hexavakcína chrání děti před šesti nemocemi najednou. Může mít ale i svá rizika!

Součástí povinného očkování dětí je hexavakcína, která se dětem podává již od 9. týdne. Celkem se jedná o tři dávky kombinované očkovací látky, která ochrání novorozence proti 6 nemocem najednou. Mezi tyto nemoci patří záškrt, žloutenka typu B, černý kašel nebo tetanus.

Názory na očkování se ale mezi veřejností i odborníky dosti liší. Na jedné straně jsou zastánci povinného očkování, na straně druhé poté jeho odpůrci. Pojďme hexavakcínu blíže prozkoumat a zjistit, jaké jsou její výhody i rizika.

Hexavakcína: ochrana zdraví dítěte před 6 zákeřnými nemocemi

Infanrix Hexa neboli hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která se dětem podává od 9. týdne jejich života, poté se opakuje po 2 měsících a nakonec mezi 11. a 13. měsícem. Dítě musí být před aplikací zcela zdrávo.

V přehledné tabulce se můžete podívat, proti jakým zákeřným nemocem je vakcína určena a v kolika měsících života je potřeba dítě očkovat.


Věk

Nemoc, proti které vakcína působí


Od 9. týdne

Hexavakcína 1. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

4. měsíc

(2 měsíce od prvního očkování)

Hexavakcína 2. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

11.-13. měsíc

Hexavakcína 3. dávka


Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

Vakcinace je aplikována v podobě injekce do svalů kojence, a to podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Očkování se však v různých státech liší. Například ve Skandinávii stačí pouze dvě dávkování namísto třech, které se aplikují u nás.

Hexavakcína - složení

Jelikož se jedná o očkování proti šesti nemocem, je samozřejmé, že vakcína v sobě obsahuje velké množství látek. Hexavakcína je plně hrazena ze zdravotního pojištění. V příbalovém letáku se můžete dočíst o těchto látkách:

Hekavakcína - složení

  • Diphtheriae anatoxinum
  • Tetani anatoxikum
  • Antigeny Bordetelly pertussis: Pertussis anatoxinum, Haemagglutininum filamentosum, Pertactinum
  • Antigenum tegiminis hepatitidis B
  • Virus poliomyelitis (inaktivovaný) - typus 1 (kmen Mahoney), typus 2 (kmen MEF-1), typus 3 (kmen Saukett)
  • Haemophilus influenzae typus b polysaccharidum (polyribosylribitoli phosphas)
  • Prášek Hib: bezvodá laktóza
  • Suspenze DTPa-HBV-IPV: chlorid sodný (NaCl), kultivační médium 199 obsahující hlavně aminokyseliny, minerální soli, vitamíny a voda na injekci

Jak se na očkování dětí připravit? Dítě musí být zcela zdravé

Především byste měli vy osobně býti v klidu a přistupovat k očkování pozitivně. Pokud budete nervózní, dítě vaše pocity vycítí a bude vědět, že je něco v nepořádku. Dítě především musí být ale naprosto zdravé. Nesmí mít tedy ani rýmu. Pokud je nemocné, musíte se s dětským lékařem domluvit na odložení očkování do té doby, než bude dítě opět zdravé.

Pokud se obáváte, že se jedná o velký zásah do těla vašeho dítěte, mnoho lékařů vás ubezpečí, že se o zas tak velký zásah nejedná. Několik výzkumů po celém světě dokazuje, že imunita dítěte není tak hluboce při očkování zasažena, jak se může zdát. Každý den totiž dětská imunita podstupuje těžkou zkoušku a je vystavena ohrožujícím podnětům. Vliv očkování je tak zanedbatelný.

hexavakcína2

Hexavakcína rizika - alergie i vysoké horečky

Mnozí rodiče se nad povinným očkováním dětí ani nepozastaví, jelikož věří, že se jedná o nejlepší způsob, jak chránit malé dítě před zákeřnými nemocemi. Někteří rodiče se ale proti očkování bouří (přečtěte si o tom článek),  jelikož nepovažují očkování za nejlepší nápad, jak dítě chránit. Mnohým se nelíbí především to, že jim ze zákona někdo určuje, čím a kdy bude jejich dítě očkováno.

Nejsou to ale jen rodiče, kteří proti očkování zbrojí. Mezi odpůrci se nachází i velká základna lékařů a odborníků. A jaké jsou nejčastější rizika, která se často ve spojitosti s hexavakcínou skloňují?

Obsah hliníku může způsobit alergie

Infanrix Hexa v sobě obsahuje hliník a ten je podle rodičů i některých lékařů škodlivý. Prý může způsobit dítěti alergie. Hliník je ale ve vakcíně nezbytný, protože umožňuje to, aby se imunitní systém s vakcínou dokázal co nejlépe vyrovnat.

Zastánci navíc ještě dodávají, že hliník je de facto všude kolem nás, a o to ve vodě, jídle i vzduchu. Věděli jste dokonce to, že dítě během prvních 6 měsíců života přijme do těla při kojení 10 mg hliníku?

Hexavakcína má mnoho nežádoucích účinků

Důvod, proč stále častěji rodiče proti povinnému očkování hexavakcínou zbrojí, jsou nežádoucí účinky.

  • jedná se hlavně o vysokou teplotu, která může dosahovat až 40 °C
  • kolaps nebo šokový stav 48 hodin po očkování
  • neustupující pláč déle než 3 hodiny
  • nebo záchvaty s vysokou teplotou

Jestli máte nějaké obavy nebo dotazy, rozhodně neváhejte a obraťte se na svého dětského lékaře. Ten vám bezpochyby rád na vše odpoví a prodiskutuje s vámi veškeré vedlejší účinky.

Může hexavakcína způsobit dítěti autismus?

Do světa se před několika lety rozšířila poplašná zpráva, že děti, které jsou naočkované, mohou později trpět autismem. A tak se mezi očkování a autismus dalo rovnítko, které často odkazovalo k tomu, že povinné očkování z dítě udělá autistu.

Výzkumy ve světě však žádnou takovou spojitost nenacházejí. Údajně se jedná pouze o časovou shodu, protože poslední dávka hexavakcíny se podává mezi 13. a 18. měsícem života dítěte a projevy autismu se poprvé objevují také v tomto období, tedy zhruba v roce a půl.

Proč dítě očkovat hexavakcínou?

  • I když má Infanrix Hexa podle některých svá rizika, před kterými chtějí logicky rodiče své děti chránit, je potřeba si uvědomit, že není zas až tak úplným zlem. Hlavním důvodem, proč je vakcinace pro dítě správnou volbou, je to, že ho chrání před nebezpečnými nemocemi. Navíc díky očkování se mnohé životu nebezpečné nemoci vymýtily. Příkladem takové nemoci je dětská obrna.
  • Dalším důvodem je, že přispíváte k plošné prevenci. Očkování zabrání tomu, aby docházelo k plošnému šíření nebezpečné infekce. K tomu všemu také hexavakcína chrání vaše blízké a všechny, co přijdou do kontaktu s dítětem.

Autorka článku je PRO povinné očkování. Článek byl tedy napsán z jejího úhlu pohledu. 

Jak to máte vy? Napište nám do komentáře. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 10. 07. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?