Průlom v léčbě paradontózy? Brněnští odborníci zahájili studii, z které by mohl vzejít nový léčebný postup
Paradontóza je velmi nepříjemné zánětlivé onemocnění, které se projevuje otokem a zarudnutím dásní, také krvácením a bolestivostí při dentální hygieně. Jejím poslední stádiem bývá ztráta zubů. V této oblasti možná nastane průlom. Tým stomatologů z Brna totiž přišel na zcela odlišný léčebný přístup.
B
rněnští výzkumníci tvrdí, že studie nové léčby mohou trvat ještě následující dva až tři roky, než budou uvedené skutečně do praxe. Je však nakročeno nadějným směrem. Účinky nové léčby jsou více než příznivé.Chrup zachrání granulační tkáň
Granulační tkáň se vytváří standardně na místech, kde dochází k hojení ran. Obecně je složena z nově vytvořených cév, vaziva a je snadno stíratelná. Vědci z Brna vyzkoušeli tuto tkáň z oblasti hojící se dásně tedy setřít kyretou a obohatit ji roztokem s příměsí kyseliny acetylsalicylové a omega-3 mastných kyselin. Poté granulační tkáň opět vložili na místo postižené zánětem. Z výsledků studie zatím vyplývá, že u testovaných lidí nastal nárůst zdravé tkáně o 1 mm za půl roku. Myšlenka stomatologů z Brna je tedy nanejvýš zajímavá a možná se tak stane opravdovým průlomem v léčbě parodontózy.
Diskuse k článku