Sedmnáctý listopad ve znamení Mezinárodního dne studentstva i Dne boje za svobodu a demokracii
Česká republika si během dnešního svátečního dne připomene dvě historicky významné události, které se odehrály v letech 1939 a 1989. Oba roky mají jedno společné, lidé bojovali za své právo prosté svobody.
U příležitosti 31. výročí od Sametové revoluce položí k památníku na Národní třídě v Praze květiny i řada veřejně známých osobností. Na místě se dle posledních informací zastavil i premiér Andrej Babiš a bývalý prezident ČR Václav Klaus.
Od studentských protestů na počátku druhé světové války až po Sametovou revoluci
Jan Opletal, jméno, které dodnes zní v uších tehdejších mladých lidí a nejen těch. Tento statečný muž a student Lékařské fakulty UK byl v roce 1939 usmrcen při protinacistických demonstracích. Jeho skon vyvolal mohutné studentské nepokoje, které měly nedozírné následky. Gestapo několik dalších studentů pozatýkalo a někteří z nich byli dokonce nacisty popraveni. Rovněž bylo Němci rozhodnuto o uzavření všech vysokých škol po dobu tří let. Na základě těchto tragických událostí byl v hlavním městě Anglie roku 1941 vyhlášen na 17.listopad Mezinárodní den studentstva.
Češi však nepřestali o svou svobodu bojovat ani po druhé světové válce, kdy v tuzemsku zavládl na řadu let komunistický režim. Dne 17. listopadu 1989, přesně 50 let po úmrtí Jana Opletala, se v centru Prahy sešlo velké množství studentů. Demonstrace následně vyústila pár dní po sedmnáctém listopadu v pád komunismu. Význačnou osobností z tehdejší doby je i bývalý prezident Václav Havel. Připomeňme si jej jedním z jeho výroků: „Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu.“
Diskuse k článku