Jak na bydlení v létě? Zvlhčovač vzduchu a ochlazení
Bydlení v létě se zejména ve městech stává horkou pastí, která ubírá energii a může zhoršit i zdravotní obtíže. Pozor by si měli dát nejen lidé s diagnostikovanými srdečními obtížemi, ale také ti s diabetem II. typu, chronickými dýchacími či žilními obtížemi anebo též lidé s kožními problémy. Jak své bydlení v létě přizpůsobit, abyste si i toto roční období mohli užít? Řešením je zvlhčovač vzduchu v kombinaci s ochlazením prostoru. Jak na to?
Bydlení v létě: Klimatizace nebo větrák?
Bydlení v létě vyžaduje nějaké řešení, abychom to teplo a sucho zvládli. I lidé bez chronických obtíží mohou pociťovat zvýšenou únavu, poruchy pozornosti, „zpomalené“ myšlení a na fyzické stránce zhoršení pleti, zadržování vody v těle, bušení srdce, bolesti hlavy. Ti, kteří chronickými obtížemi trpí, by se na řešení otázky bydlení v létě měli zaměřit opravdu důkladně. První otázkou, která zpravidla padá je, zda pořídit větrák nebo klimatizaci.
Větrák – neochlazuje vzduch (!), pouze jej uvádí do pohybu. Svým motorem může dokonce teplotu v místnosti zvednout. Je vhodné jej používat spíš na večer, kdy může zvenku do místnosti nahnat chladnější odstín.
Klimatizace – existuje široká nabídka. Důležité je, že vzduch ochlazuje, ale také dále vysušuje. Právě s touto variantou byste měli vyřešit zvlhčování vzduchu v místnosti. Zároveň byste měli dodržovat určitá pravidla používání, například to, že teplota na klimatizaci by měla být nižší maximálně o 6 stupňů, než je venkovní teplota. Doporučujeme takovou klimatizaci, která v zimě může také topit.
Bydlení v létě: Zvlhčovač vzduchu
Jak jsme naznačili, bydlení v létě kromě „ochlazení“ potřebuje také často „zvlhčení“ a k tomu může pomoci zvlhčovač vzduchu. Existuje opět řada variant a je na vás, jakou variantu zvolíte. Je třeba vždy přihlédnout k osobním preferencím, velikosti místnosti i finančním možnostem. Co se zvlhčovačem vzduchu získáte?
- Je podporou v rodinách, kde je astmatik nebo se vyskytují chronické potíže s pokožkou (ekzémy, vyrážky…) či dechem (například opakující se laryngitidy).
- Snižuje riziko vzniku alergií. Pracuje totiž i s redukcí prachu (některé pohlcují prachové částice).
- Pečuje o zdravé prostředí očí (je prevencí např. pálení očí).
- Může pomoci u kašle, pokašlávání, rýmě.
- Lze pořídit zvlhčovače i s možností aplikace vonných esenciálních olejů, které podpoří atmosféru prostředí, ale mohou pomoci i s dezinfekcí prostor.
- V zimním čase se díky němu mohou snížit i náklady na topení.
- Prodlužuje životnost nábytku nebo podlahy (samozřejmě hraje roli jeho umístění)
- Zvlhčovač vzduchu pracuje s aktuální vlhkostí v místnosti, automaticky se zapíná a vypíná dle potřeby. Proto je místnost příjemná bez větších zásahů.
Zvlhčovač vzduchu je pomocníkem po celý rok. I v zimě totiž zamezuje příliš vysušenému prostředí, které způsobují topná tělesa a krby.
Bydlení v létě: Dejte pozornost spánku!
Spánek je jedním z pilířů našeho zdraví. Během něj dochází nejen k uvolnění svalstva, ale zejména k regeneraci buněk. Obzvlášť v létě však hrozí, že kvalita spánku jde rapidně dolů. Krátkodobý nedostatek samozřejmě nevadí, ale z dlouhodobého hlediska se nekvalitní spánek odrazí na našem zdraví i psychice – poruchy soustředění, bolesti hlavy, zvýšené riziko srdečních příhod. Na vině v létě není „jen“ teplo a sucho, ale i světlo do pozdních večerních hodin. Nezapomeňte také, že během spánku odpočívá i vědomá mysl, tedy alespoň na chvíli ztichne náš vnitřní kritik nebo popohaněč. Bez tohoto odpočinku se nejen bydlení v létě, ale i práce v létě stane náročnější, než je třeba.
Bydlení v létě: Jak zajistit zdravý spánek?
- Mokré prostěradlo přes okno? Raději zvlhčovač. Staré „babské“ doporučení je právě mokré prostěradlo v okně. Bydlení v létě bude příjemnější, neboť místnost lehce zatemníte a spolu s otevřeným oknem a venkovním větříkem i zvlhčíte vzduch. Bohužel ne vždy je venku dostatek „větříku“. To lze nahradit zvlhčovačem vzduchu.
- Nádoba s vodou v místnosti. Jako skvělý zvlhčovač vzduchu slouží také nádoba s vodou, která se teplem odpařuje. Na rozdíl od klasického zvlhčovače však hrozí přemnožení bakterií, pokud se o vodu nestaráte. Variantou může být i nádoba u postele, do které si pro ochlazení můžete strčit nohy nebo ruce.
- Vychlaďte si polštář v lednici. Velkým hitem léta je vychladit si před spánkem nejen pyžamo či noční košili, ale také polštář. Právě hlava se totiž může nepříjemně přehřívat. Můžete vyměnit i polštář za pohankový.
- Nechte si v posteli prostor. Je velkou romantikou se vzájemně tisknout, ale v horkých dnech vzájemné zahřívání zrovna prospěšné není.
- Omezte jídlo na večer. I party s grilováním může vaši noc pořádně pošramotit. To platí i pro nadměrnou konzumaci alkoholu. Proces trávení v těle totiž zamezí určitým spánkovým fázím, takže spánek se nestane ozdravným. Vaše tělo má totiž místo regenerace hromadu práce s tím, aby vás vůbec udrželo funkční další den.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku