Jak se starat o ovocné stromy v prosinci?
Vlastníte zahrádku a nevíte, jak se starat o ovocné stromy v prosinci? Není na tom nic složitého. Když se budete řídit několika jednoduchými radami, dočkáte se v příštím roce opět bohaté úrody. Prořezávat je vhodné na zimu v podstatě všechny druhy ovocných dřevin. Roubování se pak doporučuje zejména u višní, třešní a meruněk.
Až se rozhodnete ovocné stromy prořezat, vyberte si k tomuto účelu takový den, kdy budou teploty opravdu nízké a mráz vás poštípe ve tvářích. Někteří zahrádkáři dokonce doporučují prořezávat až v lednu. Tím značně snížíte riziko vzniku rostlinných chorob v místech provedených řezů.
Jak se starat o ovocné stromy v prosinci: Očistěte je a dodejte jim energii prořezem
Nyní si řekněme, jak se starat o ovocné stromy v prosinci konkrétně. V první řadě očesejte veškeré zbylé plody. Vznikající hniloba může být totiž rozsáhlou zhoubou pro vaši další úrodu. Zaměřte se i na uhnilá a opadaná jablka, hrušky, meruňky, třesně, nebo višně pod samotnými stromy. Všechno zkrátka musí pryč. Posléze pomocí zahradnických nůžek nebo motorové pily prořezejte na dřevinách všechny větvičky, které se zdají být slabé a nemocné. Tím strom významně posílíte. Soustřeďte se spíš na horní část stromu.
Jak se starat o ovocné stromy v prosinci: Ořezaná místa je potřeba ošetřit
V momentu, kdy ovocné stromy pečlivě prořežete, měli byste se soustředit i na ošetření jednotlivých ořezů. Zkušení zahradníci radí holá místa přetřít voskem (stromovým balzámem, který je k zakoupení běžně v zahradnictví), a to hlavně u peckovin. Jádroviny takovou péči úplně nevyžadují. Použít můžete i speciální latexovou barvu na ovocné dřeviny či Barakryl. A proč to všechno? Ochráníte tak své ovocné dřeviny před dřevokaznými houbami a spory.
Jak se starat o ovocné stromy v prosinci: Nezapomeňte ani na ochranu kmenu
Ovocné stromy v zimě zasluhují i důkladnou péči o kmen. Ten je během zimních měsíců vystaven značnému chladu, proto je potřeba jej před mrazy ochránit. Na výběr máte hned několik možností. Standardně se pod sloupanou odumřelou kůrou natírá kmen stromu hašeným vápnem smíchaným s vodou. Možnosti se však naskýtají i jiné. Především kmeny mladých stromků je vhodné omotávat například rozstříhanými jutovými pytli, rákosem či slámou. Primárně tedy vybírejte přírodnější materiály, které budou prodyšné. Použít však můžete i kartonové krabice. Vybranou ochrannou bariéru pak omotejte třeba provázkem, aby dobře držela a zajistěte její dostatečnou výšku (alespoň jeden a půl metru).
Jak se starat o ovocné stromy v prosinci: A co když napadne sníh?
O své dospělé ovocné dřeviny se nemusíte v případě sněhové nadílky nikterak obávat. Sníh naopak ovocné stromy skvěle ochrání a zaizoluje. Zpozorněte jen v případě, že napadá na křehčí větvičky. Ty by mohl vcelku snadno polámat po promrznutí, proto ho odstraňte. Abyste této starosti předešli, mladé stromky můžete krýt i v oblasti koruny přírodním materiálem.
Jak se starat o ovocné stromy v prosinci: Pokud si nejste jistí, povolejte zkušenější
V případě, že si nejste úplně jistí, jak se starat o ovocné stromy a nevěříte si na samotnou zimní údržbu, není problém zavolat si odborníky na slovo vzaté. Zkušení zahradníci vaše ovocné dřeviny dokonale připraví na tuhé mrazy a vy si mezitím můžete v klidu vypít u televize svůj oblíbený šálek kávy, nebo svařáku. A kolik že to vlastně stojí? V průměru dáte za prořezání stromů 350 až 450 korun za hodinu práce. Vše se ale samozřejmě odvíjí od toho, v jakém množství a terénu se bude prořez odehrávat.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku