Jarní zahrada jako ze žurnálu. Jaké činnosti byste neměli opomenout?
Aby byla jarní zahrada předpřipravená na následující sezónu, měli byste se soustředit na několik důležitých zahradnických činností. Na ty ostatně všichni amatérští zahrádkáři netrpělivě celou zimu čekají. Až je budou v zádech hřát první teplejší paprsky Slunce a vzduch provoní kvetoucí rostliny…
Jestli také patříte mezi nadšené domácí kutily a zahrádkáře, bude jistě jarní zahrada hlavním bodem ve vašem hledáčku. V zápalu nadšení však můžete na jisté úkony zapomenout, a tak vám je jen připomeneme. Přinášíme pár rad, jak se v nadcházejícím období náležitě postarat nejen o zeleň. To ocení především začátečníci.
Jarní zahrada zaslouží po dlouhé zimě důkladnou kontrolu
Ještě, než se do čehokoliv pustíte, projděte se po své prosluněné jarní zahradě a zkontrolujte vše potřebné. Zaměřte se zejména na možná poškození rostlin vlivem sněhu, ledu nebo chladu. Rovněž nezapomeňte revidovat stav plotu, okapů, opěrných zídek, mříží nebo kůlny. Všímejte si případných deformit, posunů nebo destrukcí. Zmapovat byste měli i možnou přítomnost divé zvěře/škůdců na vašem pozemku, což snadno poznáte podle nor a v případě krtka samozřejmě podle krtinců.
Dokud jarní zahrada ještě „spí“, vrhněte se na nejnutnější opravy
Jakmile vám bude počasí přát a sluníčko na nebi zazáří, pusťte se nejprve do oprav a údržby majetku, tj. dejte do pořádku rozbité či posunuté opěrné zídky, narovnejte nášlapné kameny v trávníku, vyčistěte zanesené okapy a dejte do kupy poničené lavičky nebo trámy od kůlny. Pokud máte na své jarní zahradě plné venkovní truhlíky a závěsné květináče, vyprázdněte je. Začít však můžete v prvních jarních dnech i s kultivací zeleně, tedy budujte dle preferencí nové záhony a také očistěte jejich okraje od plevele. Při slunečném dnu můžete dokonce obnovit nátěr (mořidlo, barva, lak) na dřevěném nábytku či jiných dřevěných plochách.
Jarní zahrada se probouzí aneb Jaké další úkony provést?
Až zrenovujete svůj majetek, bude to chtít také řádný úklid jarní zahrady. Na co se zaměřit?
- Jarní zahrada by měla být dokonale připravena na první výsadbu, proto vyčistěte záhony od zahnilých loňských plodin.
- Ze zahrady odstraňte popadané větve a zhrabejte i listí (to je možné umístit do kompostu, pokud máte).
- Pakliže máte na zahradě jezírko, je na čase jej též vyčistit.
- Pozornost zaměřte též na již povadlé loňské letničky, které jste na podzim ze své zahrady neodstranili.
Výše uvedenými úkony zajistíte své jarní zahradě dostatečnou „hygienu“ a předejdete tak možnému výskytu škůdců a chorob, které napadají nejen rostliny ale i plodiny.
Jakou má vaše jarní zahrada půdu?
Odborníci doporučují pravidelně kontrolovat kvalitu půdy. Pokud nechcete platit za testování ve firmách, postačí vám znát rychlou a snadnou sedimentační zkoušku, kterou zvládnete sami doma. Asi jednu hrst půdy vložte do sklenice s vodou a promíchejte lžící. Směs nechte stát zhruba dvanáct hodin, aby se vše usadilo. Na dně nádoby byste měli následně spatřit písek, na něm vrstvu jílu a na povrchu pak humus. Pokud je vrstva písku a jílu v podstatě stejná a díl humusu nejvyšší, nejspíš vlastníte kvalitní půdu, v které se bude dařit jak rostlinám, tak plodinám. Jarní zahrada je tak připravena k dalším činnostem.
Pro pěstování zeleniny či rostlin je nevhodná půda s velkým množstvím jílu, protože hůře propouští živiny.
Jarní zahrada: Na co ještě nezapomenout?
Mezi další důležité zahrádkářské úkony na jarní zahradě patří například hnojení půdy kompostem nebo humusem, prořezávání stromů a keřů, přesazování rozrostlých trvalek, přesazování keřů nebo třeba opětovné zanoření opěrných tyčí, mříží a kolíků do půdy, aby se měly o co rostliny po vzrůstu „opřít“. Vysadit dokonce můžete počátkem jara i odolné hledíkovky, macešky, tařinky, lobelky, petúnie nebo třeba paprskovky. Ostatní letničky saďte až tehdy, kdy pominou ranní mrazíky.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku