Ochutnáte jedlé květy? 9 rostlin, které můžete bez obav utrhnout a sníst
Jedlé květy na dortech nebo ovocných salátech nejsou ničím výjimečným. Často je ale považujeme pouze za dekoraci a před konzumací je odstraníme. Ale to je velká škoda. Neboť kromě účelu dekorativního slouží i jako chutný doplněk jídelníčku.
Na úvod je nutné podotknout, že ne všechny květy jsou k jídlu vhodné. Avšak ty, kterými se většinou zdobí dorty nebo jídla v restauracích, mezi jedlé květy patří. Dávají se do salátů, omáček, nápojů i do hlavních jídel. A které byste měli rozhodně ochutnat?
Jedlé květy: Ibišek
Ibišek je znám především jako bylina, která se využívá do čajů při problémech s dýchacím ústrojím. Také může pomáhat snižovat tlak a cholesterol. Ibišek se ale velmi často využívá právě i na ozdobu jídel. Květy mohou být červené, bílé, žluté, fialové nebo růžové. Ibišek je dekorativní rostlina a často zdobí zahrady i truhlíky za oknem. Málokdo však ví, že jeho květy je možné konzumovat. Jen tak, přímo z rostliny.
Pijte čaje a zhubnete! Bylinky na hubnutí a spalování tuků doplňují tělu energii a podporují hubnutí
Nechte rozkvést talíře! Poradíme, které jedlé květy z vás udělají mistry kuchyně
Jedlé květy: Pampeliška
Květy i listy pampelišky patří mezi silné antioxidanty a čistí tělo. A obě dvě části jsou jedlé. Obojí lze bez obav jíst a přírodní medicína to dokonce i přímo doporučuje. V období, kdy pampelišky kvetou, je vhodné sníst denně až pět květů. Po odvětu se pak konzumují už jen listy a to ideálně v počtu sedm kousků denně. Pampeliška se ale musí jíst hned po utrhnutí, tedy jestli chceme čerpat maximum z jejích léčivých účinků.
Jedlé květy: Levandule
Už jste někdy ochutnali levandulový džem, sirup, likér nebo limonádu? Díky kombinaci barvy a vůně je levandule naprosto jedinečnou rostlinou. Jedlé květy levandule se hojně přidávají i do pečiva, sušenek nebo do bylinných směsí. Možností je spousta. Jen jedna drobná rada: s levandulovými kvítky šetřete. Jejich chuť i vůně je totiž až příliš intenzivní.
Jedlé květy: Lichořeřišnice
V kuchyni jde o velice oblíbený doplněk jídel. Má krásné, jasně zbarvené květy a jedinečnou, pikantní chuť. Jedlé květy lichořeřišnice, ale i listy, si lze vychutnat zasyrova nebo je vařit. Přičemž listy jsou mnohem intenzivnější chuti než květy. Jedlé květy lichořeřišnice se využívají především na ozdobu dortů či salátů.
Jedlé květy: Brutnák
Květy brutnáku jsou většinou modré, ale mohou být i bílé nebo růžové. Tradiční lidová medicína jej využívá především na bolesti v krku nebo na kašel. Pomáhá i na zánět žaludku nebo premenstruační syndrom. Jedlé květy brutnáku mají mírně sladkou chuť. Lehce připomínají svěží okurku s troškou medu. Většinou se květy jí syrové, ale je možné je i vařit nebo zapékat. Případně je možné brutnák podávat i jako samostatnou zeleninovou přílohu.
Jedlé květy: Růže
Existuje nespočet druhů růží, avšak všechny jsou jedlé. Zároveň je však také třeba upozornit na to, že ne všechny růže chutnají stejně. Platí však pravidlo, že čím více růže voní, tím lépe bude chutnat. Jde však pochopitelně výhradně o jedlé květy. A je jedno, jakou barvu budou mít. Okvětní plátky růže jsou velmi aromatické a jejich chuť je nasládlá. Jí se syrové nebo se mohou rozmixovat do nejrůznějších nápojů a smoothies. Případně je možné usušit je a přidat třeba do granoly, domácího růžového cukru nebo do domácí čokolády a podobně.
Jedlé květy: Cuketa
Už jste někdy ochutnali cuketové květy? Jde o naprosto skvělou lahůdku? Cuketové jedlé květy mají jasně žlutou barvu a mají tvar zvonu. Tyto květy se dají jíst syrové. Přidávají se na talíř jako obloha nebo je možné nasekat je do zeleninového salátu. Můžete je ale i smažit. Skvělé jsou naplněné například sýrovou náplní, obalené v trojobalu a usmažené. Případně je možné cuketové květy i zapékat.
Jedlé květy: Maceška
Macešky mají mnoho odstínů, avšak nejčastěji se setkáme s modrou, fialovou nebo žlutou. Jejich jedné květy jsou jemné, svěží a mají lehce květinovou chuť. Jsou skvělým doplňkem dezertů, sušenek i dortů. Do zeleninového salátu se přidávají nadrobno nasekané. Je také dobré vědět, že jedlé květy macešky působí na lidské tělo antioxidačně a protizánětlivě.
Jedlé květy: Heřmánek
Jde o bylinu známou především v přírodní medicíně. Dělá se z něj čaj. Na nespavost, úzkosti, zažívání, bolesti žaludku… Ale napadlo by vás heřmánkové jedlé květy jíst jen tak? Zkuste to! Jídlům, se kterými se vaří propůjčují mírně sladkou, zemitou chuť. Z květů ale můžete vyrobit i sirup, likér, přidat je do smoothies nebo nejrůznějších dezertů. Případně je možné heřmánkové květy osmažit a podávat je například s bramborovou kaší. Chutnají skvěle!
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku