Ostružiník jahodnatý neboli jahodomalina. Už jste okusili tyto lahodné plody?
Jahodomalina není žádnou velkou novinkou, i když na českých zahradách příliš často k vidění není. Najít ji můžete také pod označením “balloon berry”. Jde o malý keřík, který má poměrně netradiční plody. Na první pohled vypadají skutečně jako kříženec jahody i maliny. Ovšem na první ochutnání zjistíte, že se podobají spíše moruším.
Pokud byste chtěli jahodomalinu ochutnat, pak se domluvte ideálně s někým, kdo ji pěstuje, neboť právě nyní v srpnu je čas dozrávání. Velkou výhodou jahodomaliny je rozhodně její odolnost, kterou zdědila spíše po malině. Jen tak si na ni žádná choroba netroufne. A také škůdce příliš nepřitahuje. Naopak jejím velkým benefitem je lákání opylovačů v době květu. Včelky i čmeláci si na ní rádi smlsnou. A láká i motýly.
Jahodomalina na zahradě
Jahodomalina je opadavá rostlina pocházející z Japonska. Z botanického hlediska je vlastně jahodomalina spíše raritou. Rozhodně to není pravá sestra maliny ani jahody. Je spíše vzdáleně příbuzná s malinou. Jahodomalina je opadavý keř s výkonky, které jsou asi 40 cm dlouhé. Je to půdopodkryvná rostlina, respektive trvalka. Znamená to, že je nižšího vzrůstu než klasická malina a značně se rozpíná do šířky. Půdopodkryvná jahodomalina skvěle vyplní prázdný prostor na zahradě, třeba mezi stromy. Jahodomalina má krásné velké bílé květy, které se následně promění na drobnější lesklé červené plody.
Jahody na zahrádce i balkoně aneb jak na pěstování jahod?
Nejen plody moruše léčí. Vyzkoušejte čaj z listů morušovníku!
Domácí malinová limonáda zabere pár minut a chutná skvěle! Připravte si osvěžující malinovku sami
Pěstování jahodomaliny
Jahodomalina potřebuje dobře odvodněnou a úrodnou půdu. Ideálně ji můžete obohatit kvalitním kompostem a hrubším pískem. Půda nesmí být vápenitá, keř potřebuje spíše mírně kyselou až neutrální půdu. Jahodomalinu sázejte do větší hloubky, ideálně na podzim. Půdu mulčujte, jen tak bude keř opravdu spokojený. Jahodomalinu můžete i pravidelně zastřihávat. Ideálně koncem zimy seřízněte odumřelé nebo starší větve.
Péče o jahodomalinu
Rozhodnete-li se pro pěstování, tak najděte nejlépe místo na plném slunci nebo v polostínu. Rozhodně pamatujte na to, že jahodomalina potřebuje pravidelnu zálivku. Vydatnou na jaře a v létě, když kvete a tvoří plody. A mírnou pak během vegetačního klidu na podzim a v zimě. Odměnou vám budou hromady ovoce, které keř vyprodukuje.
Přes zimu je také vhodné rostlinu ochránit před chladem. Pokud by hrozily opravdu velké mrazy, můžete dát menší rostlinku do květináče a zazimovat ji doma. Jakmile by totiž kořeny promrzly, rostlina může uhynout.
Jak chutná jahodomalina?
Jedno ochutnání je lepší než tisíce slov. Někoho jahodomalina nadchne, jiný je zklamaný. I když samotné plody vypadají skutečně jako kříženci jahody a maliny, chuť je na hony vzdálená naší představě. Jahodomalina je spíše hodně vodová a jahody i maliny připomíná skutečně jen lehce. Plody jsou však sladké a rozhodně se uplatní v dezertech či pohárech. Okouzlí svou nevšedností a velice decentní chutí.
Benefity jahodomaliny
Zralé bobule jsou plné vitamínů a dalších prospěšných živin, tudíž lidskému tělu rozhodně prospívají. Nechybí třeba vláknina, která napomáhá lepšímu trávení. Anebo antioxidanty, které organismus chrání před volnými radikály. Stejně jako z jahod nebo z malin můžete z jahodomaliny vyrábět džemy, koláče, zmrzlinu a další dezerty.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku