Pěstování máku: Pusťte se do toho klidně hned!
Mák je hezká okrasná rostlina, ale i zdravá potravina. Sehnat opravdu kvalitní a čerstvý mák bývá však docela velký problém. Řešení ale naštěstí existuje. Buď si sežeňte drobného pěstitele, který vám mák ze své úrody odprodá, anebo si jej jednoduše vypěstujte sami.
Díky oběma variantám získáte dobrý, a hlavně kvalitní mák. První varianty se nelekejte, opravdu kvalitní mák nestojí o moc víc než ten z obchodu. Zato v chuti je rozdíl znatelný! Druhá varianta je však lepší v tom, že vám krásná červená kvítka budou zdobit zahrádku.
Vlčí mák na vlastní zahradě
Přesto, že vlčí mák je považován za plevel, který roste u polí, může být příjemnou ozdobou. Pěstovat jej můžete buď vyloženě pro okrasu anebo i pro sklizeň makovic. A jestli nechcete vlčí, zkuste jiný. A jak na to?
Pěstování máku na jaře i na podzim
Pěstování máku není žádná věda. A pustit se do toho můžeme, u některých odrůd, i dvakrát ročně. Na jaře sejeme velmi brzy, klidně v průběhu března. Pokud se do pěstování máku budeme chtít pustit na podzim, pak je dobré zasít zhruba mezi 10. a 20. zářím.
Mák jako okrasná rostlina
V květinářství seženete buď jednoletku nebo vytrvalé druhy. Jednoleté kultivary dosáhnou výšky maximálně jednoho metru. Jsou většinou oranžové, bílé nebo nafialovělé. Trvalky jsou pak ideální především na skalky a do okrasných záhonů. Jedním z nejpopulárnějších je například mák východní. Má krásné oranžovočervené květy s typickou černou skvrnou ve svém středu. Vysadit ale můžete i mák zahradní, který je typický zejména tím, že jeho květy mohou být zbarveny i do hněda anebo do růžova. Špatně neuděláte ani v případě odrůdy Gerlach nebo Opál. A pokud toužíte po bílém máku, pořiďte si Albín či Sokol.
Pěstování máku krok za krokem
Pokud se rozhodnete pro pěstování máku, ze kterého budete získávat domácí úrodu, pak byste se měli držet několika základních rad. A pokud se vám to povede, už příští sezónu si můžete pochutnat na vlastnoručně vypěstovaném a sklizeném máku.
- Co se půdy týče, ta by měla být pro mák dobře zásobená živinami. Ideální je, pokud ji provzdušníte a přidáte koňský hnůj. Pak chvíli necháte odpočinout a teprve za čas mák zasadíte. Ihned po prohnojení není vhodné mák sázet. Půda by měla být nezamokřená a spíš vápenitá. V případě podzimního sázení je už teď nejvyšší čas půdu připravit.
- Budete-li mák sázet až na jaře, rozhodně nemusíte čekat, až bude po Ledových mužích. Mák můžete sít už velmi brzy. Osivo by mělo být ideálně do konce dubna v zemi. Pokud pak následně ještě zapadá sněhem nebo přijde mráz, máku to nevadí. Semínka jsou odolná, nezmrznou. Sejeme řídce do řádků asi 30 cm vzdálených a půl centimetru hlubokých.
- Není to příliš časté, ale může se stát, že rostlinky napadne plíseň maková. Pěstování máku tak velmi komplikuje. Plíseň poznáte tak, že napadená rostlina krní a listy se stáčejí k zemi. Takové rostlinky musíte bez milosti odstranit. Co se škůdců týče, může největší škody napáchat mšice maková. V době zrání makovic pak i ptáci, kteří vyklovávají tobolky. Před tím je účinná jedině postupná a včasná sklizeň.
- Mák sklízíme tak, že uzrálé makovice zlomíme v kolínku. Poté necháme alespoň dva dny dojít na slunci a poté ručně odsemeníme. Následně mák v tenké vrstvě dosušíme. Mák uchováváme ve skleněné lahvi nebo v papírovém pytlíku.
Pěstování máku: Co říká zákon?
Pěstování máku na vlastní zahrádce není nic zakázaného. Ovšem od výměry 100 m2 už vzniká ohlašovací povinnost podle zákona č. 167/1998 Sb. o návykových látkách.
§29 říká, že osoby pěstující mák setý na celkové ploše větší než 100 m2 jsou povinny předat hlášení místně příslušnému celnímu orgánu podle místa pěstování, písemně nebo v elektronické podobě podepsané zaručeným elektronickým podpisem podle zvláštního právního předpisu. Zákon pak také obsahuje další podrobné pokyny, jak s touto kulturou nakládat – od výsevu až po likvidaci makoviny, včetně povinnosti pěstovat pouze uznané odrůdy máku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku