Podzimní barvy v interiéru
Barvy v interiéru ovlivňují naši náladu a dle mnoha studií dokonce i chuť k jídlu, soustředění, kvalitu spánku. Barvy v interiéru v nás mohou podpořit aktivitu anebo nás naopak příjemně utlumit. Jak jsou na tom podzimní barvy? A proč je přenést do našich domovů právě v tento čas?
Podzimní barvy: Hra se zralostí
Na rozdíl od jara, kdy vše raší, pučí a žene se do života je podzim obdobím, kdy se příroda připravuje na svůj zimní spánek. Na první pohled by se mohlo zdát, že se barvy těchto dvou období vzájemně podobají, ale není tomu tak. Zatímco na jaře jsou odstíny zářivé a jasné (nové a nezralé), podzim nabízí spíše odstíny tlumenější, zato rafinovanější a propracovanější (mají za sebou už jistou zkušenost a vyzrálost). Podobnost s lidským životem není náhodná. I zde nám příroda nabízí krásnou výukovou lekci. Podzimní barvy neoslní jasem a bláznivými odstíny, ale dokonalou souhrou barvy v barvě, tlumenou jistotou a elegantní smyslností. Použité podzimní barvy v interiéru tyto vlastnosti mohou probudit či povzbudit i v nás.
Psychologie barev: Co říkají podzimní barvy?
Mezi nejčastější podzimní barvy můžeme zařadit variace červené, zelené, hnědé nebo žluté. Jedná se zejména o teplejší odstíny, které si mají uchovat ještě poslední stopy slunce, tepla a léta. Nevzpomínají se smutkem, naopak ukazují, že stárnout lze s elegancí a sebejistotou. Co nám podzimní barvy říkají?
- Žlutá – klasicky je považována za barvu slunce, optimismu, dobré nálady a kreativity. Dle alternativních směrů může dokonce harmonizovat funkčnost vnitřních orgánů. V podzimním čase žlutá nepálí (jak tomu může být v jarních odstínech nebo letním žáru), ale dodává příjemné a stálé světlo.
- Červená – této barvě se připisují vlastnosti ohně, energie, ale také sexuality. Pokud míří do oranžových odstínů, podporuje i chuť k jídlu. Podzimní červená je však sebejistou kráskou. Žena své svůdné rudé šaty na ramínka vyměňuje za červený baret, bundu anebo šál. Upoutá, ale nenese již prvky agrese, ponechává si jen svůj dráždivý náboj.
- Zelená – pohled do zeleně údajně zklidňuje, snižuje napětí a prý i krevní tlak. Je balzámem pro oči. Zelená mezi podzimní barvy patří, avšak odstíny jsou temnější, vyzrálejší. Stejně jako je „pohled na svět“ zkušenějších očí je hluboký a hřejivý.
- Hnědá – Barva, kterou postupně podzim končí. Je symbolem země, tedy místa, kam se vše vrací a ze kterého vše vzniká. Mnozí ji považují za nudnou, ale hnědá v sobě nese příslib vyrovnanosti, a dokonce prý ulevuje od bolesti. Jejím hlavním přínosem je, že zahřívá. Hnědá (ideálně v přírodní podobě) by tedy neměla v interiéru chybět. Je zároveň symbolem pevnosti, bezpečí a jistot.
Barvy v interiéru: Vibrace, která se vyplatí
Tím, že svůj domov vyzdobíme v souladu s vnějším prostředím dáváme tělu i psychice šanci si uvědomit změny, které v přírodě probíhají. Jestliže je naše obydlí stále jásavé anebo naopak temné, může být pohled z okna nebo opuštění bytu poněkud šokem. Podzimní barvy v interiéru můžete použít ve formě dek, přehozů, polštářků či taburetek, případně vyměnit utěrky či prostírání. Skvěle fungují podzimní dekorace, třeba jen mísa s nasbíranými kaštany, svázaná kytice z podzimního listí nebo ošatka ořechů s jablky. Klasickým způsobem, jak vnést podzimní barvy do interiéru je i vytvoření tematického věnce na vchodové dveře, případně na jídelní stůl.
Barvy v interiéru i na našem těle
O tom, že barvy často hovoří za nás se můžete přesvědčit při výběru svého oblečení. Pomoci může i metoda barevná typologie. Výběr barev totiž není až tak vědomý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Možná znáte dny, kdy si zkrátka nemůžete vzít oblečení, které jste si připravili večer. Důvod je prostý. Vy jste jiní. V jiné náladě a rozpoložení. A právě barvy vám mohou pomoci tento stav vyvážit. Barvy v interiéru i na oblečení totiž tělu dodávají nebo naopak ubírají patřičnou „energii“. Dopřejte si tedy prožít podzim se všemi jeho proměnlivými krásami, dozrajte. Podzimní barvy v interiéru vám v tom pomohou.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku