Barvy v domácnosti: Jak použít i netypickou žlutou, fialovou či černou?
Svět není barevný jen tak. Barvy v našem organismu vyvolávají určité reakce. Zatímco červenou máme spojenu s nebezpečím a okamžitě ji uvidíme, na druhé straně spektra je zelená, která nás zklidňuje a uvolňuje. Výběr barev do domácnosti by tedy neměl být nahodilý, ale je vhodné se zamyslet nad atmosférou, kterou chcete vytvořit. Jak barvy v domácnosti ovlivňují naši psychiku?
Barvy v interiéru: Základní pravidla
I když máme život rádi barevný, obvykle svůj domov nechceme mít v cirkusovém duchu. Ačkoli mohou být jedinci, kterým je tento styl příjemný, valné většině lidí způsobuje bolest hlavy z přesycenosti. Jaká základní pravidla dodržet?
- Syté teplé barvy povzbuzují aktivitu.
- Studené odstíny navozují soustředění, ale také zklidňují.
- Světlé barvy opticky zvětšují prostor, tmavé ho zmenšují.
- Místnosti směřované na jih je třeba opticky „zchladit“, ty orientované na sever zase „oteplit“
- Barvy nemusí být nutně „syté“, lze použít i pastelové odstíny, které skvěle vypadají například s geometrickými tvary.
- Světlá barva na stropě prostor zvětší, pokud je alespoň jedna stěna v jiné barvě.
- V jedné místnosti se vyhněte kombinaci více než tří dominančních barev.
Barvy v domácnosti: Vyhněte se těmto chybám
- Všeho moc škodí, i barev – to, že milujete žlutou neznamená, že budete mít svůj byt doslova plný slunce, efektnější i příjemnější je využít dominantních prvků.
- Pozor na teplé a studené odstíny – není modrá jako modrá (ani červená jako červená), právě „teplota“ barvy často rozhodne o útulnosti či neútulnosti prostoru (zatímco v pracovně se potřebujete soustředit – studený odstín, v obýváku spíše lenošit – teplý odstín).
- Introvert vs. extrovert – zatímco introvertně založený jedinec bude vyžadovat kolem sebe spíše optickou čistotu, minimalismus a nerušivé odstíny, extrovert se nebojí mít každou skříňku v jiné barvě i materiálu. Pokud se jedná o společnou domácnost, je lepší nalézt vyhovující koncensus. Například: Zvolte neutrální barvy a prostor oživte výraznějším prvkem.
Barvy v domácnosti: Bílá
Bílá barva je barvou nevinnosti a jemnosti. Nejčastěji se objevuje v koupelnách (sanitární keramika je povětšinou bílá), ale úchvatně vypadá i v kuchyních. Je třeba si vždy dávat pozor na odstíny, neboť bílých je opravdu hodně, a ne všechny ladí. Bílá má výhodu, že se k ní hodí téměř vše, navíc dává prostor si interiér měnit podle nálady nebo ročního období. Výměna doplňků je snadná a rázem máte „oživenou“ domácnost.
Barvy v domácnosti: Žlutá
Barva slunce, optimismu, radosti, ale také intelektu. Stimuluje myšlení, pomáhá se soustředit, dodává energii. Je vhodná do pracoven, ale také dětských pokojů. Elegantní nádech dodá i obývacím pokojům, obzvlášť, pokud ji zkombinujete s dřevěnou podlahou. Pozor však na kombinaci s černou, kdy může vyvolávat agresi.
Barvy v interiéru: Zelená
Pohled do zeleně prokazatelně uklidňuje, zelená přináší do našich domovů tedy zklidnění a relaxaci. Hodí se do ložnic, kde v kombinaci s hnědou může prostor příjemně uklidnit. Pocitově snižují i hluk. Mile působí v kombinaci s bílou.
Barvy v interiéru: Modrá
Barva ideálů a inspiraci. Je to místo, kde se moře dotýká s nebem. Je to pohled do dálek, prostoru. Temnější odstíny navozují zamyšlenost, světlé pak lehké snění. V ložnicích působí uklidňujícím dojmem. Tradičně se modrá používá v ložnicích nebo koupelnách. Údajně pomáhá udržovat pořádek.
Barvy v interiéru: Tyrkysová
Speciální kategorií je tyrkysová, která přináší hravost, ale i určitou tajemnost. V každém světle je totiž jiná. Podle východních nauk se jedná o barvu blahobytu a štěstí. Podobně jako s fialovou je však dobré vsadit spíše na mírnější použití. Skvěle funguje tón v tónu, a navíc v kombinaci se světlým dřevem nebo bílou barvou. Vytvoříte téměř přímořský styl. Vhodné je použití ve světlých místnostech obývacích pokojů nebo i dětských pokojích.
Barvy v domácnosti: Červená
Červená je barvou života, radosti, energie a vášně. Vhodná je všude tam, kde chcete navodit dynamickou atmosféru. Úžasně působí v kuchyních, ale také jako dominanta obývacího pokoje (stačí vymalovat jednu stěnu anebo zvolit třeba červenou sedací soupravu). Vždy je vhodné ji něčím vyvážit. Skvěle funguje s jemnou zelenou nebo šedou. Pokud bude červené příliš, vyvolává to nervozitu až únavu. Variantou může být oranžová, obě podporují chuť k jídlu.
Barvy v interiéru: Fialová
Fialová je barva mystiky, duchovnosti a důstojnosti. Je také symbolem harmonie. V domácnosti je třeba s ní však pracovat podobně jako s šafránem v kuchyni, pomálu. Pokud to s ní přeženete vyvoláte spíše přeslazenou náladu nebo nervozitu. Pokud to zvládnete, přinesete do místnosti něhu, jemnost, relaxaci. Nejčastěji ji najdeme v koupelnách, ale jako zajímavý dominantní prvek udělá parádu i v minimalistickém šedo-bílém bytě. Často se kombinuje se stříbrnou. Samostatnou kapitolou je samozřejmě retro 80. léta, kdy se fialovým plastem rozhodně nešetřilo.
Barvy v interiéru: Černá a šedá
Černá v interiéru se obvykle vyskytuje spolu s technologiemi (televize, počítače, presovače…). Je to barva, která vytvoří nejen tajemnou atmosféru, ale také eleganci a luxus. Nejčastěji se po ní sáhne v kuchyni, kde je podpořena ještě vysokým leskem. Hodí se i do obývacích pokojů, obzvlášť pro ty, co se našli v minimalismu či industriálním stylu. Moderní je také černá koupelna, kde skvěle kontrastují chromové doplňky. Vždy je třeba jí však nechat hrát hlavní roli. V opačném případě „jen“ vybudí určité vlastnosti kombinované barvy. Nadčasově působí s šedou, bílou a stříbrnou. Prostor lze následně povzbudit určitým barevným kontrastem (modré křeslo, zelená pohovka, žluté lampy – nemusí být nutně dohromady).
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku