Šanta kočičí jako léčivá rostlina i lákadlo pro kočky
Šanta kočičí je rostlina libé vůně a tak trochu připomíná mátu peprnou. Zahrádkáři si ji jistě oblíbí už jen pro to, že dokáže svým intenzivním aroma odpudit kdejaký obtížný hmyz a škůdce. Pozor však v případě, že máte kočku domácí. Mohla by se vám do šanty „zamilovat“.
Pokud vás zajímá, proč je vlastně šanta kočičí mezi těmito čtyřnohými mazlíky tak oblíbená, zde je odpověď: rostlina má na kočky velmi uklidňující účinky. Proto se v ní budou s láskou válet i celé dny. Ne nadarmo se šantě také přezdívá „kočičí kokain“. Nemusíte se ovšem bát nežádoucích účinků.
Šanta kočičí a její obecná charakteristika
Latinsky se šanta kočičí nazývá Nepeta cataria. Název údajně dostala podle italského městečka „Nepete“, kde se původně začala pěstovat ve velkém. Standardně dorůstá do 30 až 60 centimetrů. V ojedinělých případech se však může tato rostlina „vyšplhat“ až do výšky jeden metr. Kvítky má jemné modrofialové, proto dokáže zkrášlit kdejakou zahradu. Její oslňující krásou se můžete kochat zpravidla od měsíce července až do září. V tohle období totiž aktivně kvete. Lístky jsou pak vroubkované a podobají se těm, které má hluchavka. I proto se řadí šanta do čeledi hluchavkovité.
Šanta kočičí a její využití v gastronomii
Protože je šanta kočičí i velmi chutná rostlina s kořenitým aroma, s oblibou se používá v kulinářském světě. Podpoří kromě jiného i trávení pokrmů. Přidat tedy můžete čerstvé výhonky šanty do zeleninových salátů i nádivek. Skvělé ovšem budou s touto voňavou rostlinkou i osvěžující jarní a letní polévky, náplně do slaných závinů a koláčů, omáčky a masové steaky (lze přidat i jemně nasekanou do marinád). Šanta kočičí však vytvoří nejen dokonalý chuťový zážitek, ale i estetický dojem. Dozdobit díky ní můžete vařené těstoviny a zeleninu dušenou na pánvi. Využití v gastronomii je tedy rozsáhlé, stačí si jen vybrat.
Šanta kočičí v lidovém léčitelství
V lidovém léčitelství je šanta kočičí přímo nepostradatelná. Má totiž pozitivní účinky na lidské zdraví. Použít ji můžete v těchto případech:
-
Proti trávicím potížím: postihla vás nevolnost, průjem a nadýmání? Potom si dopřejte výluh z šanty kočičí. Potřebujete dvě lžíce rostliny a 250 ml převařené vody. Po dvaceti minutách přeceďte a popíjejte.
-
Proti dýchacím potížím: pokud vás souží zánět průdušek anebo vás položilo nachlazení, je šanta kočičí v podobě čaje také řešením. Podpoří rychlejší rekonvalescenci. Kromě jiného má i antipyretické vlastnosti (sníží zvýšenou teplotu).
-
Proti menstruačním bolestem: šanta kočičí by neměla uniknout pozornosti žen. Je totiž skvělá i při tlumení bolesti při menzesu a také reguluje projevy během menopauzy. Opět se hodí popíjet čaj z rostliny anebo si připravte bylinkovou koupel.
-
K podpoření hojení ran: a v neposlední řadě je šanta kočičí i velkým pomocníkem při hojení ran a ranek. Čerstvou jemně nasekanou či rozmixovanou rostlinu použijte na obklady. Ty pomohou i s hojením zhmožděnin a ke zklidnění podrážděné kůže.
Šanta kočičí a její pěstování na zahradě
Nejčastěji se šanta kočičí vysazuje na zahradu buď na jaře či v podzimních měsících. K tomuto účelu se používají zpravidla semena. Použít ovšem můžete i již vzrostlé rostlinky ze zahradnictví. Pakliže vsadíte na semena, můžete první výhonky očekávat asi 21 dní od výsadby. A jaké podmínky šantě poskytnout pro správný růst? Určitě jí zajistěte dostatek slunečního svitu. Dařit se jí ale bude i v polostínu. Taktéž nezapomeňte na pravidelnou zálivku (pozor na přelití). Rostlina však vydrží i delší dobu bez vody. Sklízet tuto léčivou bylinku můžete tehdy, když se objeví květy. Toho se dočkáte během léta a počátkem podzimu.
Šanta kočičí jako lákadlo pro kočky
Na závěr si ještě řekněme pár konkrétních informací o tom, jak šanta kočičí působí na kočky. Pro tyto čtyřnohé mazlíčky je velkým lákadlem (někdy je označovaná jako catnip). Když ji na zahradě vysadíte, můžete očekávat velký kočičí zájem. A to nejen ze stran vašeho zvířete, ale případně i cizích kočičích mazlíčků. Rostlina má na kočky sedativní účinky zejména díky nepelaktonu, který je v šantě obsažen. V chovatelství se bylinka používá dokonce i jako náplň do různých hraček pro kočky (v sušené podobě). Majitelé koček a kocourů ovšem nemusí mít obavy z toho, že by šanta jejich zvířecím miláčkům škodila. Není návyková ani nebezpečná.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku