Šanta kočičí neboli nepeta je lákadlem nejen pro kočky, ale také včely. Proto si jí včelaři cenní.

Šanta kočičí jako léčivá rostlina i lákadlo pro kočky

Šanta kočičí je rostlina libé vůně a tak trochu připomíná mátu peprnou. Zahrádkáři si ji jistě oblíbí už jen pro to, že dokáže svým intenzivním aroma odpudit kdejaký obtížný hmyz a škůdce. Pozor však v případě, že máte kočku domácí. Mohla by se vám do šanty „zamilovat“.

Pokud vás zajímá, proč je vlastně šanta kočičí mezi těmito čtyřnohými mazlíky tak oblíbená, zde je odpověď: rostlina má na kočky velmi uklidňující účinky. Proto se v ní budou s láskou válet i celé dny. Ne nadarmo se šantě také přezdívá „kočičí kokain“. Nemusíte se ovšem bát nežádoucích účinků.

Šanta kočičí a její obecná charakteristika

Latinsky se šanta kočičí nazývá Nepeta cataria. Název údajně dostala podle italského městečka „Nepete“, kde se původně začala pěstovat ve velkém. Standardně dorůstá do 30 až 60 centimetrů. V ojedinělých případech se však může tato rostlina „vyšplhat“ až do výšky jeden metr. Kvítky má jemné modrofialové, proto dokáže zkrášlit kdejakou zahradu. Její oslňující krásou se můžete kochat zpravidla od měsíce července až do září. V tohle období totiž aktivně kvete. Lístky jsou pak vroubkované a podobají se těm, které má hluchavka. I proto se řadí šanta do čeledi hluchavkovité.

Čtěte také:

Trápí vás únava? Tyhle léčivé byliny ji hravě přeperou

Šanta kočičí a její využití v gastronomii

Protože je šanta kočičí i velmi chutná rostlina s kořenitým aroma, s oblibou se používá v kulinářském světě. Podpoří kromě jiného i trávení pokrmů. Přidat tedy můžete čerstvé výhonky šanty do zeleninových salátů i nádivek. Skvělé ovšem budou s touto voňavou rostlinkou i osvěžující jarní a letní polévky, náplně do slaných závinů a koláčů, omáčky a masové steaky (lze přidat i jemně nasekanou do marinád). Šanta kočičí však vytvoří nejen dokonalý chuťový zážitek, ale i estetický dojem. Dozdobit díky ní můžete vařené těstoviny a zeleninu dušenou na pánvi. Využití v gastronomii je tedy rozsáhlé, stačí si jen vybrat.

Šantu kočičí milují kočky nadevše. Velmi je láká svou vůní.

Šanta kočičí v lidovém léčitelství

V lidovém léčitelství je šanta kočičí přímo nepostradatelná. Má totiž pozitivní účinky na lidské zdraví. Použít ji můžete v těchto případech:

  • Proti trávicím potížím: postihla vás nevolnost, průjem a nadýmání? Potom si dopřejte výluh z šanty kočičí. Potřebujete dvě lžíce rostliny a 250 ml převařené vody. Po dvaceti minutách přeceďte a popíjejte.

  • Proti dýchacím potížím: pokud vás souží zánět průdušek anebo vás položilo nachlazení, je šanta kočičí v podobě čaje také řešením. Podpoří rychlejší rekonvalescenci. Kromě jiného má i antipyretické vlastnosti (sníží zvýšenou teplotu).

  • Proti menstruačním bolestem: šanta kočičí by neměla uniknout pozornosti žen. Je totiž skvělá i při tlumení bolesti při menzesu a také reguluje projevy během menopauzy. Opět se hodí popíjet čaj z rostliny anebo si připravte bylinkovou koupel.

  • K podpoření hojení ran: a v neposlední řadě je šanta kočičí i velkým pomocníkem při hojení ran a ranek. Čerstvou jemně nasekanou či rozmixovanou rostlinu použijte na obklady. Ty pomohou i s hojením zhmožděnin a ke zklidnění podrážděné kůže.

Šanta kočičí a její pěstování na zahradě

Nejčastěji se šanta kočičí vysazuje na zahradu buď na jaře či v podzimních měsících. K tomuto účelu se používají zpravidla semena. Použít ovšem můžete i již vzrostlé rostlinky ze zahradnictví. Pakliže vsadíte na semena, můžete první výhonky očekávat asi 21 dní od výsadby. A jaké podmínky šantě poskytnout pro správný růst? Určitě jí zajistěte dostatek slunečního svitu. Dařit se jí ale bude i v polostínu. Taktéž nezapomeňte na pravidelnou zálivku (pozor na přelití). Rostlina však vydrží i delší dobu bez vody. Sklízet tuto léčivou bylinku můžete tehdy, když se objeví květy. Toho se dočkáte během léta a počátkem podzimu.

Šanta kočičí jako lákadlo pro kočky

Na závěr si ještě řekněme pár konkrétních informací o tom, jak šanta kočičí působí na kočky. Pro tyto čtyřnohé mazlíčky je velkým lákadlem (někdy je označovaná jako catnip). Když ji na zahradě vysadíte, můžete očekávat velký kočičí zájem. A to nejen ze stran vašeho zvířete, ale případně i cizích kočičích mazlíčků. Rostlina má na kočky sedativní účinky zejména díky nepelaktonu, který je v šantě obsažen. V chovatelství se bylinka používá dokonce i jako náplň do různých hraček pro kočky (v sušené podobě). Majitelé koček a kocourů ovšem nemusí mít obavy z toho, že by šanta jejich zvířecím miláčkům škodila. Není návyková ani nebezpečná.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!