Šetříte vodou? Nejlepší tipy, jak snížit spotřebu vody
Ceny zboží i služeb neúprosně stoupají a mnoho z nás řeší, jak a kde ušetřit. Právě spotřeba vody je jednou z položek, které do rodinného rozpočtu umí udělat pořádnou díru. Navíc přes léto nás i samotná města i obce vyzývají, abychom s vodou šetřili. Právě v letních měsících bývá velký problém s jejím nedostatkem.
Snížení spotřeby vody v domácnosti je tím nejjednodušším způsobem, jak snížit účet za vodu i energii. A rovněž tak snížíme i dopad naší domácnosti na životní prostředí. Pochopitelně spotřeba vody se bude u každého lišit v závislosti na tom, kolik lidí v domácnosti žije, i na případné velikosti zahrady.
Jak snížit spotřebu vody v koupelně
Koupelnou pochopitelně proteče každý den víc vody než kteroukoliv jinou místností v bytě či domě. Právě koupelna představuje více než polovinu veškeré domácí spotřeby vody. Jak snížit spotřebu vody? Chceme-li šetřit, je vícero způsobů, jak to udělat. Od těch nejjednodušších a snadno praktikovatelných až po rekonstrukci koupelny. Z těch nejprostších věcí, které můžete udělat, je vypnout vodu při čištění zubů, zamezit kapání vody z kohoutku, nainstalovat si na wc dvojité splachování, využívat vodu (například ze sprchování, koupele či ze závěrečného máchání pračky) na zalévání zahrady, případně ji využít pro splachování toalety. Nainstalujte si sprchovou hlavici, která bude vodu šetřit, to samé proveďte i s vodovodní baterií. Spotřeba vody klesne i v případě, že se budete sprchovat kratší dobu. Kupte si pračku, která má ekologický a šetřící program. A nepoužívejte záchod místo odpadkového koše. Zbytečně plýtváte vodou a můžete ucpat i potrubí.
Zázrak jménem pitná voda. 7 nečekaných důvodů, proč nám pití vody prospívá
Pitný režim: Kolik toho vypít, abychom tělo povzbudili a ne utopili?
Spotřeba vody v kuchyni
Pokud jde o spotřebu vody v kuchyni, častým argumentem je, že největším viníkem je myčka nádobí. To je však velký omyl. Nejvíce vody spotřebováváte vy sami. Snad tou největší chybou je oplachování nádobí před tím, než se do myčky umístí. Z toho se stal už takový národní zvyk. Jenže myčce tím neprospějete, ta to špinavé nádobí potřebuje, aby pracovala správně (pochopitelně bez velkých kusů nečistot nebo zbytků jídla). A navíc ještě plýtváte vodou. Jak snížit spotřbu vody v kuchyni?
Máte-li myčku koupenou už hodně dávno, vyměňte ji za novou. Moderní myčky nádobí šetří maximum vody, jsou mnohem úspornější než starší modely. Myčku zapínejte pouze ve chvíli, kdy je zcela naplněná. Tím ji využijete skutečně na maximum. Chcete-li se napít ledové vody, zbytečně ji neodpouštějte. Nalijte si vodu do džbánu a přidejte led nebo si pořiďte lednici s výdejníkem vody. Nebo jednoduše naplňte džbán vodou a dejte ho do lednice. A na vodovodní kohoutek si pořiďte perlátor. Je to skvělý pomocník a spotřeba vody s ním výrazně klesne.
Snížená spotřeba vody na zahradě
Možná se ptáte: Jak snížit spotřebu vody venku, když je nutné rostliny přes léto zalévat? Nebojte se, jde to snadno. Poměrně nevhodným zlozvykem je každodenní postřikování trávníku. Ani ve vegetačním období nepotřebuje hezký trávník obvykle tolik vody, kolik mu servírujeme. Nebojte se tedy ubrat. Uvidíte, jak vám spotřeba vody klesne. Přelévání trávníku zbytenčně ruinuje váš rozpočet a trávník může ve výsledku i poškodit. Jestli navíc netrváte na vyložene krátkém trávníku, pak nechte trávu více povyrůst.
Platí rovnice: čím vyšší tráva je, tím méně vody potřebuje. Stébla si totiž vzájemně stíní a udržují vodu v půdě. Ostatní rostliny, květiny či plody zalévejte vodou dešťovkovou. Vodu zbytečně nepoužívejte ani k čištění příjezdové cesty, schodů nebo terasy. Místo toho dané místo jen zameťte nebo využijte foukač listí.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku