Stěhování může být stresující. Inspirujte se sedmi tipy, díky kterým vše hravě zvládnete!
Stěhování je vždy silný zážitek, ať se přesouváte na jiné místo po roce nebo dvaceti letech. Ostatně, čím delší dobu na jednom místě strávíte, tím větší stres zažíváte. Ze všech stran se na vás valí povinnosti, nevíte, kam dřív skočit a neustále sháníte nové a nové krabice. S blížícím se termínem nastěhování do nového pak hladina adrenalinu stoupá a v hlavě se vám honí miliony myšlenek. Říkáte si, zda to všechno zvládnete a jak se vám bude jinde vlastně bydlet. Těšení střídají úzkosti, a tak stále dokola. Je to velký nápor, který se ovšem dá snadno zvládnout – zachovejte klid.
Nové začátky mohou být vzrušující záležitostí, ale také nezřídka kdy vyvolávají obavy. Mnozí psychologové dokonce tvrdí, že v novém domově může u některých lidí dokonce propuknout panika. Není však nutné vůbec panikařit. Stačí se párkrát zhluboka nadechnout, zapojit racionální uvažování a stěhování bude hračka! Vše, co během přesouvání se z místa na místo prožijete, vás také může velmi posílit.
Přijměte fakt, že stres je běžnou součástí stěhování
Prvním krokem k úspěšnému překonání stresu ze stěhování je jeho přijetí. Uvažujte tedy velmi racionálně a uvědomujte si, že určitý stres budete opravdu během procesu přesouvání se na jiné místo prožívat. Budete tak lépe připraveni, až se vás tento nepříjemný pocit zmocní. Berte tuto situaci jako výzvu, lekci, poučení, které vás posune mentálně a duchovně o velký kus vpřed. A když to dobře zvládnete, příště vás už žádný takový „strašák“ rozhodně nepřekvapí a smetete jej z povrchu zemského coby dup.
Netradiční bydlení světa 10x jinak: Je libo vodárenskou věž, popelnici anebo třeba hobitův domek?
Než dojde na skutečné stěhování, dopřejte si dostatek času
Říká se, že čas je tou nejvzácnější komoditou, kterou člověk má. A skutečně tomu tak je. Čas hojí rány, tříbí myšlenky a dopřává prostor, než začnete něco konat. V případě stěhování je také velmi důležitý – i tak lze totiž stres zdárně eliminovat. Není nic horšího, než si vše špatně naplánovat a chtít všechno „na honem“. Takový rodinný dům opravdu nevystěhujete za týden. Za to třeba garsonku můžete v tomto časovém horizontu zvládnout. Současně záleží na tom, jak dlouhý čas jste na daném místě strávili. Jiné bude stěhování pro člověka, pro kterého byl jeden celý byt domovem dlouhých dvacet let a zcela odlišné pak pro toho, kdo strávil v jednom pokoji půl roku. Rada tedy zní – nenechávejte nic na poslední chvíli, jinak nebudete vědět, kde vám hlava stojí.
Stres ze stěhování minimalizujete také tím, když budete postupovat pomalu a jistě
Už kdysi slavný Konfucius prohlásil toto: „Muž, který přenáší hory, začíná tím, že nejprve odnáší malé kameny.“ Proto i před procesem skutečného stěhování začínejte u maličkostí. Někdy totiž může snadno paralyzovat stres, a tak nebudete vědět co dřív. Zastavte se v tyto momenty na chvíli a prostě zahajte vyklízení menších prostor, jako je třeba kuchyňská linka a šuplíky v ní, knihovna a podobně. Kousek ke kousku a za pár dní neskutečně pokročíte.
Stěhování bude pohodovější, jakmile zůstanete organizovaní
Správná organizace je základem stěhování bez velkého stresu. Než začnete balit své věci do krabic či pytlů, popište je ideálně názvy podle toho, co do nich budete vkládat. Dávejte zvlášť knihy, důležité dokumenty, boty, oblečení a podobně. Snažte se třídit, abyste si později v novém bydlení ušetřili čas i nervy při vybalování. Také si balení naplánujte na konkrétní dny, které pro vás nebudou nijak hektické – pokud jste tedy přes všední dny velmi zaneprázdnění prací, odpočívejte a věnujte se balení až o volném víkendu. S klidem se vše dělá mnohem lépe a organizovaněji.
Na pomoc se stěhováním si najměte profesionály
Pakliže máte nazbyt nějaké ty finanční prostředky a chcete zmírnit svůj stres ze stěhování, můžete si dokonce zaplatit profesionální stěhováky, kteří vám pomohou leckdy nejen s přesouváním těžkých břemen, ale také s balením složitě uskladnitelných větších věcí, jako jsou například sochy, obrazy, lampy a podobně. Vsaďte ale pouze na ověřené společnosti s dobrými recenzemi, jinak se můžete velmi spálit a přiženete si ještě větší stres, než který prožíváte.
Nechtějte stěhování zvládnout sami a požádejte o pomoc
Máte kolem sebe důvěryhodné osoby, kterým dokážete svěřit balení osobních věcí? Potom se neostýchejte a obraťte se na ně s žádostí o pomoc. Může jít nejen o rodinné příslušníky, ale také třeba o nejlepší přátele. Mějte ale na paměti, že vy jste tím „styčným důstojníkem“ v procesu stěhování, a tak musíte za každou cenu ukládání věcí do krabic či pytlů skvěle řídit – vysvětlujte tedy podrobně, kam a co má dotyčný uložit, abyste později neměli více práce, než kdybyste vše balili sami.
Stěhování zvládnete levou zadní s dostatečným spánkem. Nezapomínejte na něj!
Mnozí lidé mají ve stresu tendence k odkládání spánku. Anebo spí opravdu málo, aby všechno dokázali stihnout. Když se ale ochudíte o odpočinek, může se stát stěhování učiněnou noční můrou. Bude vás pronásledovat nedostatek energie, termíny začnou hořet, přestanete zvládat své každodenní povinnosti, a nakonec se z toho všeho složíte. To nikdo nechce. Proto spěte dobře a dost – nebo aspoň tolik, co jste zvyklí. Dobijete tak efektivně „baterky“ na další náročný den. A nakonec to všechno úspěšně zvládnete a nový domov se stane stejnou oázou klidu a míru, jako třeba ten předchozí, kde jste byli po léta zvyklí.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku