Historii a výrobu místních skláren přibližuje muzeum v Rapotíně
V novém Muzeu rapotínských skláren na Šumpersku jsou k vidění skleněné lustry a stínidla na lampy, staré sklářské nástroje i dobové fotografie. Výstava čítá desítky exemplářů.
Sklárny v Rapotíně byly dlouhá desetiletí největším výrobce osvětlovacího skla v tehdejším Československu a jejich výrobky zdobily většinu tuzemských kuchyní, obývacích pokojů a ložnic. V dobách největší slávy zaměstnávaly bezmála 900 lidí a značnou část produkce exportovaly.
V roce 2009 ale zadlužené sklárny ukončily činnost a o práci přišli lidé z Rapotína a širokého okolí. Exponáty muzeum získalo hlavně ze soukromých sbírek bývalých zaměstnanců skláren. Základ expozice poskytl místní rodák František Kašík, který je jedním z hlavních iniciátorů založení muzea.
Vystaveny jsou i části unikátního lustru, který sklárny v Rapotíně v 80. letech minulého století vyrobily do poutního chrámu v Mekce. Zakázka pro Saúdskou Arábii měla hodnotu milion dolarů a byla přísně utajována, protože její svěření firmě ze socialistického bloku by v regionu i sklářském oboru mohlo vzbudit negativní reakce.
Diskuse k článku