Alban Hefin: Keltský svátek je oslavou navracejícího se Slunce
Mezi keltské svátky, na které se těší děti i dospělí, patří svátek Alban Hefin. Je to oslava letního slunovratu, kdy se do našich životů vrací opět více světla a Slunce. Letos připadá na 24. června. Letní slunovrat je jeden z nejdůležitějších svátků. Většina z nás ale vůbec netuší, jakou historii a tradici tento svátek má. Pojďme si letní slunovrat představit z keltského pohledu a poodhalme kousek ze zajímavé keltské historie.
Alban Hefin: Slunce bylo pro Kelty středobodem ročního cyklu
Alban Hefin neboli také Midsummer, Litha nebo Leán Samhraidh je oslava letního slunovratu. Pro letošní rok se oslavy konají 24. června. Keltové v dávných dobách oslavovali návrat Slunce, které pro ně bylo středobodem rituálního ročního cyklu.
Pro Kelty býval letní slunovrat nejočekávanějším období roku, kdy se oslavovalo vítězství světla nad temnotou. Posvátný rituál sám o sobě byl v době Keltů východ Slunce. Scházely se obrovské davy lidí, kteří východ s úctou a očekáváním pozorovaly. Přečtěte si více o rituálech při slunovratu nebo si přečtěte, jaké jsou rozdíly mezi rovnodenností vs. slunovratem.
Keltské svátky jsou spojené se zapalováním ohně
Keltské svátky jsou často spojované se zapalováním ohně. Jinak tomu není ani u svátku Alban Hefin. Na kopcích se zapalovaly ohně, přičemž se hojně používalo pouze dubové dřevo, jelikož dub byl Kelty považovaný za vytrvalý, mocný a silný.
I dnes se o svátcích letního slunovratu zapalují vatry, u kterých se tančí, zpívá a konzumuje dobré jídlo a pití. Lidé se oddávají zábavě ve společnosti dobrých lidí a oslavují tak dlouze očekávané prodloužení dnů.
Při oslavách Alban Hefin se uctívaly stromy a zvířata
O letním slunovratu se mezi Kelty uctívala celá příroda, ovšem nejvíce dub a bílý kůň. Dub je dle keltské tradice strom plný síly, moci a ochrany. Do životů má přinášet plodnost našich myšlenek , vyváženost, stabilitu a klid.
Svou úctu prokazovali Keltové taktéž bílému koni. Ten byl zapřažený do slunečního vozu. Při oslavách skákal kolem ohně taktéž bílý kůň, ale jen jako pouhá napodobenina.
Mezi nejznámější a nejvýznamnější keltské svátky patří 8 svátků, přečtěte si o nich.
Bylinkami pro Alban Hefin jsou černý bez nebo heřmánek
Podle keltského herbáře existuje celá řada bylinek, které mají při letním slunovratu největší moc a jejich léčitelské schopnosti jsou mnohem větší. Mezi takové bylinky patří:
- Černý bez
- Heřmánek
- Jmelí
- Třezalka
- Sporýš
- Žabinec
- Čekanka
- Pelyněk
- Levandule
Kouřem ze zapálených bylin se o svátku Alban Hefin očišťovaly příbytky i dobytek. Keltové věřili, že tak vymýtí zlé síly. Podívejte se také na to, co vás čeká v roce 2019 podle keltského horoskopu.
Keltské svátky jsou plné zpěvu a modliteb
Druidové vítali rozednění zpěvem a modlitbami, které měly přinést lidem do života hojnou úrodu. Po rozednění se chodilo k posvátným studánkám a pramenům, kde se věštilo. Do vody se vhazoval popel z ohně a taktéž různé posvátné předměty jako třeba amulety nebo skleněné šperky jako dary pro bohy.
Voda pak byla rozstřikována na pole, jelikož Keltové věřili, že takto obohacená voda dodá zemi vláhu, přivolá déšť a pomůže k lepší úrodě. Zajímá vás keltská historie a kultura? Přečtěte si o ní!
Alban Hefin znamená taktéž slábnutí Slunce a období smutku
Letní slunovrat je doba, kdy má Slunce největší moc a sílu. Na jednu stranu to znamená velké oslavy a radost, na straně druhé je to doba té největší síly Slunce, po které přichází jeho slábnutí. Keltové proto vnímali Alban Hefin částečně i jako smutný čas, kdy bude Slunce postupně slábnout.
Podívejte se na naši webovou stránku věnovanou jen KELTSKÉMU HOROSKOPU.
SERIÁL KELTSKÉ SVÁTKY
Přečtěte si také o dalších keltských svátcích
- Keltské svátky: Samhain (1. listopadu)
- Keltské svátky: Alban Arthuan (21. prosince)
- Keltské svátky: Imbolc (1. února)
- Keltské svátky: Alban Eilir (21. března)
- Keltské svátky: Beltine (30. dubna)
- Keltské svátky: Alban Hefin (21. června)
- Keltské svátky: Lughnasad (1. srpna)
- Keltské svátky: Alban Elved (23. září)
Diskuse k článku