Lughnasad: Keltský svátek oslavuje bohatou úrodu. Připomíná naše dožínky
Slyšeli jste někdy o keltském svátku Lughnasad? Připadá na 1. srpen a jedná se o svátek sklizně. Patří mezi oblíbené keltské svátky a je posledním hlavním sabatem v průběhu keltského roku. U nás je obdobou tohoto svátku slavení dožínek. Pohanský svátek boha Slunce symbolizuje vděčnost bohům za úspěšnou sklizeň i za ochranu. Pojďme si blíže tuto oslavu sklizně představit a poodhalme společně dávné rituály a tradice.
Lughnasad je poslední sabat keltského roku
Na 1. srpen připadá keltský svátek Lughnasad, kterému se v jiných zemích říká různě - v angličtině je známý jako Apple Day nebo Harvest Home, v irštině je známý pod jménem Lá Lúnas a ve velštině zase jako Gwyl Awst.
U nás je obdobou keltského svátku sklizně slavení Dožínek. Lughnasad patří mezi největší keltské svátky a je to zároveň také poslední sabat v průběhu keltského roku, jelikož keltský rok končí začátkem listopadu sabatem Samain. Pokud vás zajímá keltská kultura a tradice, podívejte se také na keltský horoskop na rok 2019 nebo si přečtěte stromoskop. Případně se podívejte na web věnovaný jen keltskému horoskopu. A zaujmout by vás mohla také veškeré keltské svátky a povídání o nich.
Keltské svátky sklizně začínají upečením placek
Svátek sklizně začínal tak, že druid v kmeni upekl placky nebo bochánky z klasů obilí, které ručně sesbíral. Placky upekl na dřevu z jeřábu a každý z kmene dostal malý kousek. Touto tradicí tak začínal velký keltský svátek sklizně.
Mezi tradiční sváteční jídlo patřil ovesný koláč (upečte si ovesné koláčky), který nemohl člověk sníst sám, ale musel se o něj podělit s ostatními. Na svátečním stole nesměly také chybět čerstvě vykopané brambory.
Lughnasad připomíná české dožínky
Při tomto svátku lidé děkovali bohům za sklizenou úrodu i za obnovení plodivé síly Matky Země. Keltové prosili mateřskou bohyni, aby nezničila úrodu přírodními pohromami jako jsou krupobití, sucho, chladno, škůdci a další.
Keltský svátek začínal na samém počátku žní, ale trval několik dní, čímž zasahoval až do dožínek. Oslavy tedy odkazují k celému období sklizně úrody. Pastevci se vraceli společně s dobytkem z pastvin, kmen se shromažďoval a rozhodovalo se o budoucnosti.
Přečtěte si, jaké měli Keltové symboly nebo jaká jsou nejčastější keltská jména.
Lughnasad jako doba uzavírání sňatků
Keltský svátek Lughnasad byl taktéž dobou, kdy se nejvíce uzavíraly sňatky. Děti, které byly počaté právě v tomto období, se rodily do nejteplejšího období roku, což jim dávalo do života velice dobré podmínky.
Keltové uznávali bigamii, tedy dvojí manželství. Důvodem byly většinou války, při kterých muži často umírali. Pokud si muž přivedl domů jinou ženu, původní manželka měla určitý čas k tomu, aby svou sokyni vypudila z domu. Pokud byla úspěšná, muž si ji nesměl již vzít.
Keltské svátky bez násilí a vymáhání dluhů
Během oslav platilo několik zásad a pravidel. Mezi nejvýznamnější patřil zákaz vymáhání dluhů, nebyly trpěny naprosto žádné projevy násilí a nevraživosti. Součástí svátku byly různé rituální hry, sportovní klání a zápasy, stejně jako přípravy na volbu nového panovníka.
Keltský svátek Lughnasad ale nebyl jen obdobím radosti a oslav, ale také smutku. Proč? Dny se již dosti zkracovaly a ani rána nebyla tak přívětivá. Vyprávěly se různé příběhy o bojích mezi Lughem (bohem Slunce) a Balorem (bohem temnoty).
Lughnasad jako oslava sňatku boha Lugha s Matkou Zemí
Keltský svátek má mnohé výklady a podle jednoho se taktéž jedná o oslavu na počest sňatku boha Lugha s Matkou Zemí, která je nejčastěji spojována s bohyní Danu. Lugh údajně pomáhal irskému králi v boji a jednou ranou z praku zneškodnil jeho nepřítele, boha Balora.
Bůh Lugh ovšem není jen bohem Slunce, ale taktéž bohem umění a řemesel. Byl bohem zemědělců a nepřímo zajišťoval lidem blahobyt a obživu. Na oslavu svátku si můžete připít medovinou nebo jablkovicí, jelikož dozrávají jablka a další plody. Upéct si můžete i buchty připomínající slunce, například jablečné šátečky nebo linecký koláč s jablky. Tak hurá na to!
SERIÁL KELTSKÉ SVÁTKY
Přečtěte si také o dalších keltských svátcích
- Keltské svátky: Samhain (1. listopadu)
- Keltské svátky: Alban Arthuan (21. prosince)
- Keltské svátky: Imbolc (1. února)
- Keltské svátky: Alban Eilir (21. března)
- Keltské svátky: Beltine (30. dubna)
- Keltské svátky: Alban Hefin (21. června)
- Keltské svátky: Lughnasad (1. srpna)
- Keltské svátky: Alban Elved (23. září)
Diskuse k článku