Koronavirus v Číně: Epicentrum pandemie

Koronavirus v Číně: Epicentrum pandemie

Koronavirus se šíří rychlostí blesku. V Číně se minulosti již objevil obávaný SARS, předchůdce dnešního koronaviru, ke kterému je ten nyní aktivní často přirovnáván. Proč jsou vlastně některé oblasti daleko rizikovější pro rozvoj virových infekcí a jakou to má spojitost s životním stylem obyvatel?

Koronavirus: Čína jako prosperující mocnost

Koronavirus není hlavním problémem dnešní doby. Vývoj nových lidských patogenů celkově se zrychluje a my stojíme před mnoha otázkami jejich řešení. Musíme se ale dívat nejen na jejich konkrétní typ, ale také na celkové prostředí, v kterém se objevují. Nedávná studie naznačila, že více než polovina všech výskytů těchto patogenů je spojena s výrobou potravin a souvisí přímo s velikostí lidské populace v konkrétní zemi, její hospodářskou prosperitou a tím, jakými způsoby je dosahována. Důležitým faktorem potravinářské výroby je to, jak je nastaveno zemědělství na určitém území. Pro pěstování rostlin a plodin potřebujeme půdu, vodu a energii, ať už sluneční nebo uměle vytvořenou.

Čtěte podrobně: Co to je koronavirus a jak nám může ublížit?

Čína jednou ze zemí, která prošla nejvýznamnější a nejrychlejší transformací, co se týče lidské demografie a využívání půdy. V důsledku urbanizace (poměšťování) došlo na celém světě ke změnám v tom, jak se lidé stravují a jakým způsobem využívají půdu. Systémy výroby potravin potřebné k podpoře této transformace jsou velmi složité a silně zasahují průmysl konkrétní země. K tomu všemu je nutno přičíst stálý tlak na zvyšování živočišné výroby a konzumaci různých druhů masa. Jednou z úvah, proč se více setkáváme s šířením virů, které byly donedávna brány jako nepřenosné na člověka, je ta, že jsou určitými strážci systému, nutící lidi jednat tak, aby se opět dostal do kýžené rovnováhy. Koronaviry a jejich projevy mohou být podle této teorie jen přirozeným důsledkem nedobrého lidského hospodaření.

Koronavirus – Celosvětový problém

Přenos koronavirů a dalších virů, které nás v posledních letech děsily, pokud odhlédneme od konspiračních teorií, může být opravdu varováním a nastaveným zrcadlem konzumnímu životu. O nadužívání antibiotik a růstových hormonů ve velkochovech dobytka a drůbeže se vedou debaty již dlouhou dobu. Právě díky konzumaci uměle vykrmovaného zvířete, které je postaveno mimo svoje přirozené prostředí a jehož růst je urychlován různými prostředky, přijímáme do svého těla velké množství antibiotik.

koronavirus

Jednou z otázek řešení rozvoje koronavirů a dalších onemocnění je možná změna stravovacích návyků populace. Bohužel ale není řešením komplexním a jediným, aby bylo účinné muselo by se k němu přidat více faktorů. Stále musíme nějak vypěstovat pěstovat to, co jíme, musíme se starat o půdu, a i když jsou potvrzeným zdrojem mnoha lidských patogenů  hospodářská, neexistuje žádná záruka, že omezení živočišné produkce problém rozvoje nových infekcí vyřeší. Stále větší počet virových onemocnění se totiž přenáší od volně žijících živočichů. Právě diskutované koronaviry jsou spojovány s netopýry, velbloudy a mnoho infekčních onemocnění pochází od volně žijících ptáků.  Změny v potravinovém systému by navíc mohly mít nezamýšlené negativní dopady na divokou zvěř v lesích.

Systém kontroly nemocí virů nejen v Číně

Výskyt nových druhů nemocí a jejich spouštěčů, respektive identifikace koronavirů nebo dalších zdrojů ohrožujících faktorů v zemích jako je Čína má i  určité plus. Díky Číně, která má vynikající, masivně financovaný systém pro vyšetřování a kontrolu nemocí, můžeme sledovat schopnost rychlé reakce na nové skutečnosti a změny při propuknutí zdraví ohrožujícího rizika. Na pozadí řádění nejnovějšího koronaviru existuje celosvětové úsilí o sledování infekčních chorob, které provází vzájemná koordinace a sdílení informací států se Světovou zdravotnickou organizací. Bohaté země, jako Spojené státy americké, mají ve svých laboratořích pozoruhodnou sbírku různých virů a bakterií. Mohou tedy rychle reagovat na možné propuknuté epidemie. V současnosti se výrobě vakcíny proti aktivnímu koronaviru věnují velmi pohotově Australané. I když i vědci z Hongkongu nezůstávají pozadu. Již oznámili, že vakcínu mají, ale čeká ji teď nutné testování na zvířatech. Nicméně nejděsivější hrozbou našeho světa nejsou viry jako takové, ale vyhlídky na totální antibiotickou rezistenci.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...