Emoční závislost na partnerovi: Jak ji poznat a řešit?
Emoční závislost na partnerovi může značně ovlivňovat osobní pohodu a klid. Člověk, který tomuto nezdravému přístupu propadl, ztrácí časem svou identitu a vše přizpůsobuje protějšku. Staví štěstí partnera před své vlastní, což je velice problematické. Zjistěte, zda jste ve vztahu emočně závislí a udělejte několik zásadních životních změn!
V první řadě je potřeba si uvědomit, že emoční závislost na partnerovi vzniká v důsledku nedostatečné sebelásky. Dotyčný tedy jedná tak, aby udělal šťastným a spokojeným svůj protějšek. Na své potřeby ovšem nehledí. Jeho osobní štěstí se tedy odvíjí od toho, co řekne a udělá „ten druhý“. Vystoupit z tohoto začarovaného kruhu není snadné, ale jde to.
Příznaky emoční závislosti na partnerovi
Abyste mohli začít sami na sobě pracovat, musíte si umět přiznat jisté skutečnosti týkající se vašeho chování. Emoční závislost na partnerovi se projevuje takto:
Partnerský horoskop 2024: Posuny v lásce, nová setkání i vyřešení dlouhodobých vztahových problémů
- Máte potřebu být protějšku neustále na blízku.
- Míváte pocity nejistoty ve vztahu a trpíte častými úzkostmi.
- Občas si myslíte, že nejste dost dobří, aby s vámi váš partner trávil život.
- Máte až obsedantní strach z toho, že vás protějšek opustí.
- Pociťujete neustálou vinu, když partnerovi nevěnujete veškerou svou pozornost.
- Máte obavy z odmítnutí protějšku.
- Potřebujete se stále ujišťovat, že vás má druhý rád.
- Chorobně žárlíte, anebo jste majetničtí.
- Máte problém partnerovi důvěřovat.
- Myslíte si, že váš život nemá bez protějšku smysl.
S emoční závislostí na partnerovi se obvykle pojí i tyto otázky: „Miluješ mě?“, „Vypadám dobře?“, „Obtěžuji?“, „Chceš se mnou trávit čas?“, „Směřujeme k rozchodu?“.
Emoční závislost na partnerovi a změny v chování i vnímání života
Ač se to nemusí na první pohled zdát, emoční závislost na partnerovi je velice destruktivní záležitost především pro „závislého“. Žije totiž v neustálém stresu z opuštění, odmítnutí či nenaplnění potřeb druhého. To se může projevit na míře osobní spokojenosti. U závislého se tedy mohou jednoduše vyskytnout výkyvy/změny nálad, náhlé výbuchy vzteku či depresivní stavy. Výjimkou nebývá ani pasivně agresivní přístup, fyzické násilí vůči partnerovi nebo psychosomatické příznaky, jako bolesti hlavy, žaludeční potíže a svalové napětí.
Jak překonat emoční závislost na partnerovi?
Cesta k ukončení emoční závislosti na partnerovi je velmi trnitá – to nelze zastírat. Když si ale problém včas uvědomíte, je to první známka toho, že jste na dobré cestě ke změně. Začněte těmito kroky:
- Obraťte svou pozornost na sebe a uvědomte si, kdo jste a co cítíte. Přiznejte si i své slabé stránky a zkuste se od nich odrazit. Bedlivě pozorujte, jaké emoce vámi cloumají a kdy k tomu dochází. A pak krůček po krůčku měňte své postoje za ty zdravější – hlavně pro vás samotné. Zařadit do svého života můžete i pravidelné procházky v přírodě (o samotě), meditaci či dechová cvičení. U těchto činností si vyčistíte hlavu a budete uvažovat jasněji.
- Naučte se o sebe lépe pečovat. Emoční závislost na partnerovi vás odpojila od vlastní duše a těla. Identifikujte tedy své osobní potřeby a naplňte je. Zajděte si na kosmetiku, ke kadeřníkovi, do posilovny, na kávu s kamarádem/kamarádkou, naložte se do vany, vyrazte na wellness víkend s nebližší osobou, či dělejte cokoliv, co vám dělá radost.
- Komunikujte otevřeně a bez obav. S emoční závislostí na partnerovi se pojí neustálé obavy o to, co na váš názor druhý řekne. Od toho se musíte oprostit. Zvyšujte své sebevědomí a jasně komunikujte i své potřeby a přání. Buďte zkrátka trochu sobci, v tom nejlepším slova smyslu.
- Buďte sami sebou a nedožadujte se povolení od ostatních. Neptejte se tedy ani svých přátel nebo rodinných příslušníků, zda je to či ono vhodné. Prostě to udělejte – musíte se naučit rozhodovat sami za sebe. A když uděláte chyby, nezoufejte. Těmi se člověk jen učí.
- Udržte si zdravou rovnováhu ve vztazích. Na světě neexistuje jen emoční závislost na partnerovi. Lpět můžete třeba i na rodičích, dětech, domácích mazlíčcích či předmětech. Milujte vše kolem sebe, ale nenechte se tím pohltit. Nejprve jste tu vy a až pak to ostatní.
Pakliže se vám i přesto všechno nepodaří emoční závislost na partnerovi překonat, zkuste se obrátit na vztahového kouče, psychoterapeuta nebo psychologa. Získáte tak zcela nový pohled na věc a můžete se svěřit někomu nestrannému.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku