Je libo nejsilnější afrodiziakum? Škornice šípolistá pomůže mužům i ženám
Škornice je bylinou, kterou už po staletí uznává tradiční čínská medicína. Využívá se především jako afrodiziakum. Tedy zejména pro povzbuzení libida nebo jako přírodní lék na erektilní dysfunkci. Umí toho však mnohem víc. Pomáhá při únavě, bolestech, je skvělá pro povzbuzení kognitivních funkcí a pečuje o zdravý kardiovaskulární systém.
Škornice šípolistá se v tradiční čínské medicíně využívá jako tonikum, afrodiziakum či antirevmatikum. A ani klasická věda nad bylinou neohrnuje nos. Ve škornici se našlo více než 200 aktivních sloučenin. Mimo jiné, také flavonoid icariin, který právě bývá považován za jakési afrodiziakum. Povzbuzuje. U mužů dokonce zvyšuje hladinu mužského hormonu, pomáhá s růstem svalů a zlepšuje erekci.
Škornice jako populární afrodiziakum
I když je škornice stále v objektivu vědců a její účinky se neustále detailně prozkoumávají, mnoho mužů ji užívá jako přírodní alternativu k lékům na erektilní dysfunkci. Nicméně rozhodně je prokázáno, že škornice pomáhá zvyšovat průtok krve a zlepšuje sexuální funkce. A aby toho nebylo málo, obsahuje bylina rovněž fytoestrogeny. Tedy chemické látky, které působí podobně jako ženský hormon estrogen.
Kotvičník jako přírodní afrodisiakum, které si vypěstujete i doma
Sex podle Měsíce: Jak měsíční svit určuje naši milostnou touhu a libido?
Afrodiziakum z přírody
Ač je škornice zcela přírodního původu, může mít podobné účinky jako nejslavnější modrá pilulka na erekci. Funguje díky stejnému mechanismu. Zvyšuje vlastně relaxaci hladkého svalstva, průtok krve do penisu a tím tak podporuje erekci. Rovněž může zvyšovat aktivitu enzymů syntázy oxidu dusnatého a tím zvýšit jeho produkci, čímž ve výsledku rovněž podporuje relaxaci hladkého svalstva a rozšiřuje cévy. U žen pak škornice zvyšuje estrogen v těle. V menopauze a po ní pak může snižovat hladinu cholesterolu i triglyceridů. U obou pohlaví působí škornice jako silné a účinné afrodiziakum.
Škornice není jen afrodiziakum, ale i přírodní lék
Škornice šípolistá nemusí působit jen jako afrodiziakum, může mít i jiné využití. Hovoří se o ní například jako o léčivu při úbytku kostní hmoty. Zjistilo se totiž, že pomáhá zlepšovat hustotu kostí a snižije intenzitu bolestí u lidí právě s osteoporózou. Výhodou je navíc i to, že je možné kombinovat škornici i s běžnými léky.
Zjistilo se také, že výtažek ze škornice pomáhá předcházet kornatění tepen a celkově vůbec funguje jako přírodní prevence i pomocník u kardiovaskulárních obtíží. A to včetně aterosklerózy a ischemické choroby srdeční.
Škornice může mít i nežádoucí účinky
Při běžném užívání je škornice bezpečná a riziko nežádoucích účinků téměř nehrozí. Ovšem ani tak nejsou vyloučené. Nejčastěji se může objevit žaludeční nevolnost či sucho v ústech. Zejména při užívání v kombinaci s jinými bylinami nebo s léky se může objevit i vyrážka, nepravidelný srdeční tep, nízký tlak, krvácení z nosu či změny nálad. Jakékoliv užívání v kombinaci s jinými léčivy je proto nutné zkonzultovat, ideálně s farmaceutem, případně s odborným fytoterapeutem. Stejně tak konzultujte užívání, pokud trpíte jakýmkoliv onemocněním. Vysoké dávky škornice pak už rozhodně nepůsobí jako afrodiziakum, spíš by mohly způsobit křeče či respirační obtíže.
Škornice se vzájemně ovlivňuje léky
Zcela zapomenout na užívání škornice by měli lidé, kteří užívají léky na ředění krve, antikoncepci, štítnou žlázu, deprese, krevní tlak nebo cholesterol. Vyloučeno je její užívání lidmi, kteří užívají léky na onemocnění srdce. Stejně tak byste ji neměli užívat v případě, že užíváte klasické léky na erektilní dysfunkci. Užívání je pochopitelně nevhodné i pro těhotné a kojící ženy.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku