Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu
Manipulativní chování může ohrozit kdekoho. Manipulátora totiž není snadné na první pohled rozpoznat. Často se jeví jako velice milá bytost, která je připravena a ochotna vždy pomoci. S manipulací však začíná záhy, co objeví vaše slabé stránky. Je dobré mít se před takovým člověkem rozhodně na pozoru.
Pokud chcete správně rozpoznat manipulativní chování konkrétního jedince, zaměřte se především na jeho přístup k vám samotným. S takovým člověkem se nebudete cítit jako svobodomyslná osobnost. Natlačí vás nenápadně tam, kam potřebuje. Jak to činí?
Manipulativní chování vám nedá prostor k rozhodování
Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy, oslněni jeho lichotkami, můžete snadno podlehnout. Ptát se vás nebude tak, abyste mohli sami rozhodnout. Jeho dotazy budou vždy konkrétní, tedy takové, které vás donutí k volbě, která se manipulátorovi hodí. Manipulativní chování je vlastně docela nenápadné a někdy se v konverzaci zcela ztratí. Zkrátka mu nevěnujete tolika pozornosti. Manipulátor však bude cílit čím dál častěji, pokud se mu to jednou podaří. Dělá mu radost, když ostatní dělají to, co je pro něj prospěšné.
Manipulativní chování a typické projevy
Manipulativní chování se projevuje nejrůznějšími způsoby. Manipulátor je však typický především těmito rysy:
- Nebude se nikdy ptát na to, co chcete vy. Donutí vás nepřímými metodami k rozhodnutí, které je prospěšné pouze pro něj.
- Při komunikaci s ostatními lidmi má potřebu se cítit dominantní.
- Jeho gestikulace je velmi výrazná, charakteristické je i zatínání pěstí.
- Pakliže manipulativní chování agresora odmítnete přijmout, bude se snažit ve vás podnítit pocit, že vy jste ten člověk, který za všechno může.
- Manipulátor bývá v mluvě hlasitější než ostatní lidé a tón hlasu bývá urputný.
Jedinci, jejichž hlavním atributem je manipulativní chování, mohou ničit systematicky i přátelské, rodinné, či partnerské vztahy jiných lidí. Podněcují nenávist, zlobu a jsou hlavními zdroji problémů a rozporů. Jenže jich si vlastně nikdo nevšímá. Jsou v tomto ohledu dost vynalézaví, podlí a také nenápadní.
Manipulativní chování a efektivní obrana
Odrazit od své osoby manipulativní chování dá občas dost práce, avšak je to možné. Důležité je zachovat si klidnou mysl a reagovat na manipulátora s rozvahou. Agresivita z vaší strany ničemu nepomůže, a ještě více umocní v manipulativním člověku pocit, že dosáhl svého. S manipulátorem komunikujte ideálně s úsměvem, či kamennou tváří a nezabředávejte do hlubokých konverzací. Mluvte stručně a jasně. Omezte se na krátké odpovědi typu: „Se mnou si starosti dělat nemusíš.“, „Upřesni prosím to, co jsi chtěl říct.“, nebo „Ideální není nikdo.“ Pokud manipulátor zvyšuje nátlak, pokuste se odvést pozornost vtipnými hláškami. Rozhodně je důležité zůstat silný ve svých názorech a neukazovat slabost. Tu manipulátoři vyhledávají a přímo milují.
Manipulativní chování ve vztazích a všude kolem nás
V partnerských vztazích může manipulativní chování znamenat velký problém. Oběť manipulátora se snadno zamotává do osidel agresora a postupem času se zcela oprošťuje od vlastní identity. Všechno dělá pouze ve prospěch manipulujícího partnera. Nemá vlastní názory, nebo je potlačuje, vše se totiž řídí podle manipulátora. Přítomné je často v takovém vztahu i citové vydírání, které je velmi nebezpečné. Oběť manipulativního chování by se měla z tohoto nezdravého prostředí co nejdříve vyvázat. Manipulátor se jen zřídka kdy mění. S určitou formou manipulace se můžeme setkat nejen v partnerství, ale i v médiích, nebo na politické scéně. Dokazují to například některé reklamy, nebo politické kampaně. Obojí má stejný cíl, ovládnout myšlení lidí ve prospěch prosazovaného produktu, služby, nebo člověka.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku