Problémy ve vztahu mají mnoho různých podob. Víte, jak na ně vyzrát?
Problémy ve vztahu jsou poměrně běžné – obzvlášť po několikaletém soužití. Když totiž spadnou růžové brýle, vidí se partneři v jasnějším světle a uvědomují si vzájemně i své nedostatky. Ať už tedy řešíte zcela zanedbatelné potíže nebo ty vážnější, vždy je důležité situaci včas řešit. Jedině tak předejdete nepříjemným kostlivcům ve skříni, kteří na vás neváhají kdykoliv vypadnout.
Základem plnohodnotného partnerství je jistojistě otevřená a efektivní komunikace. Bez té se určitě neobejdete, když chcete řešit problémy ve vztahu. Jakmile začne váznout jednostranně ba dokonce oboustranně, mohou se nad vaší láskou začít zatahovat mračna. Paradoxem je, že právě samotná komunikace je velmi častým a reálným problémem ve vztahu mezi mužem a ženou. Zjistěte, jak nejen tyto trable vyřešit.
Nejčastější příznaky, díky kterým poznáte problémy ve vztahu
Je samozřejmé, že problémy ve vztahu se neobjeví jen tak. Vyskytnout se mohou jak po několika měsících soužití, tak po řadě let společného partnerství. To, že to skřípe, pozná leckterý člověk velmi snadno podle dusné atmosféry doma a celé řadě dalších aspektů. Pociťovat či prožívat můžete následující:
Partnerský horoskop 2024: Posuny v lásce, nová setkání i vyřešení dlouhodobých vztahových problémů
- oba spolu trávíte málo času
- čím dál méně spolu hovoříte
- jste k sobě vzájemně kritičtí
- vnímáte náznaky nespokojenosti ze strany protějšku
- rozdílné názory nekonzultujete ale kritizujete
- přestali jste mluvit o společné budoucnosti
- ve vztahu začínáte mít jiné priority
- udržování partnerství vám přijde již jen jako povinnost
- jste šťastnější, když jste sami bez partnera
Nejčastější problémy ve vztahu a jejich řešení
Nyní pojďme společně nahlédnout na ty zdaleka nejtypičtější problémy ve vztahu, s kterými se klidně můžete potýkat i vy samotní.
- Nedostatek důvěry: nemusí se týkat pouze nevěry. Pokud o svém partnerovi pochybujete, zkuste zjistit příčinu a komunikujte ji s ním. Důvěry opět nabudete také tím, že budete sami transparentní – tedy nebudete nic zastírat a sdělíte vždy pravdu o svých činnostech či plánech. Stručně řečeno, jděte příkladem.
- Přemáhání: někdy život nadělí více starostí než radostí, a tak můžete mít pocit, že klesáte k dnu. Přesto se snažíte dělat běžné činnosti, které vás nezměrně zmáhají. Jestli jste rodiče, zkuste si rozdělit péči o děti. Také se vzájemně podporujte ve všem, co ke společnému každodennímu soužití patří. Nesnažte se být na všechno sami, jinak vyhoříte a problémy ve vztahu jen prohloubíte.
- Neefektivní komunikace: je jedním z nejčastějších problémů ve vztahu a může vést k frustraci, hádkám i nedorozuměním. Důležité je, znovu se naučit naslouchat, neskákat do řeči, chápat druhou stranu a nekritizovat. Dáte-li si vzájemně prostor pro vyjádření, může vše fungovat lépe.
- Rutina: když spolu žijete několik let, můžete se vzájemně považovat za samozřejmost. Víte zkrátka, že váš muž nebo vaše žena tady bude vždy. To může být ale i kámen úrazu. Zkuste znovu nalézt tu jiskru, díky které jste se do sebe kdysi zamilovali. Berte každý společný den tak, jako by byl něčím výjimečný. Také si vyhraďte aspoň několik desítek minut denně jen pro sebe (abyste si mohli povídat). Dokonce si můžete i posílat láskyplné SMS a zorganizovat neotřelé rande. Vše, co vás vyvede ze stereotypu, se počítá.
- Finanční stres: společné soužití není jen o lásce, intimních chvílích či radostných okamžicích. Je také o každodenních povinnostech a starostech, které z velké části souvisí s peněžními výdaji. Když rodinný či partnerský rozpočet není vyrovnaný, mohou se snadno vyskytnout problémy ve vztahu. Mluvte otevřeně o svých financích a stanovte si, kolik bude každý z vás přispívat na domácnost. V tomto ohledu není skutečně nutný společný účet, jen efektivní komunikace a funkční finanční plán.
- Změna priorit: tak jak stárneme, může se nám velmi často měnit i hodnotový žebříček. Ve dvaceti tak leckdo touží po cestování a nezávislosti, avšak po třicítce už může vyžadovat stabilitu a plánovat třeba i svůj vlastní byznys. Když se tyto cíle rozcházejí s představami partnera, může být oheň na střeše. Důležité je v tomto ohledu pochopení a podpora – obzvlášť tehdy, pokud víte, že druhý dělá něco, co ho baví. Nechte protějšek nadechnout, když on nechá dýchat vás.
- Rozdílné intimní potřeby: velmi častým problémem ve vztahu je i nedostatek nebo nadmíra sexu. Pokud se intimní potřeby nějakým způsobem u partnerů nevyváží, může jeden z nich velmi trpět. Základem řešení je otevřená komunikace, empatie a pokus o změnu. Sobeckost se může obrátit snadno proti vám.
- Nedostatek ocenění: čas od času potřebuje pochválit každý. Když tedy zaznamenáte, že se vašemu partnerovi něco podařilo, oceňte ho. Láska je totiž i o vzájemném uznání. Jakmile jej ztratíte a začnete brát druhého (nebo jeho práci/domácí práce/jiné činnosti) jako samozřejmost, můžete se od něj citově velmi vzdálit.
- Rozdílné výchovné metody: máte-li děti, můžete se potýkat také s odlišnými názory na jejich výchovu, které nezřídka kdy vyústí v hádky. To je dané přirozeně tím, v jakém prostředí jste vyrůstali. Lidé totiž mají tendence předávat zažité vzorce chování. Aby nedocházelo ke třenicím, mluvte otevřeně o vhodných způsobech výchovy – a snažte se najít žádoucí kompromis.
- Nevěra: patří mezi velmi vážné problémy ve vztahu, které málokdo překoná. Vždy ale záleží na okolnostech. Pokud měl váš protějšek sex s někým jiným, bude nejspíš těžké mu odpustit. Kdežto pouhé flirtování si můžete jednoduše vysvětlit a do budoucna se mu vyvarovat. Tak jako tak si musíte sami říct, zda chcete v takovém vztahu vůbec pokračovat. Důvěra může být totiž značně narušena.
- Žárlivost: může být daná předchozími negativními zkušenostmi. Proto se snažte o vzájemné pochopení. Také mějte na paměti, že dusit protějšek svou nadměrnou pozorností, není příliš žádoucí. Můžete ho tak akorát od sebe odehnat. Snažte se vzájemně budovat důvěru svými transparentními činy i chováním, tedy buďte k sobě upřímní.
- Závislost: mívá několik různých podob, od alkoholismu, užívání drog až třeba po gambling. Jakékoliv závislé chování představuje velmi vážný problém ve vztahu. Závislý musí v tomto případě chtít léčení. Pokud jej odmítá, bude velmi těžké pokračovat v soužití. Navrhněte možnosti řešení a snažte se partnera podpořit v uzdravení se.
Problémy ve vztahu a pár slov na závěr
Je více méně jasné, že výše uvedené problémy ve vztahu nejsou jedinými, které se mohou vyskytnout. Důležité však je, abyste dokázali správně vyhodnotit vážnost situace. Občasné výměny názorů nemusí být na škodu, když se ale soužití mění v jakousi „válku Roseových“ (pozn. - připodobnění k filmu, v němž manželé soupeří na život a na smrt), je třeba tomu včas udělat přítrž. Ať už tedy budete řešit jakékoliv trable, vzpomeňte si na lásku, která vás kdysi spojila. A zodpovězte si upřímně na otázku – „Stále miluji svého partnera a chci bojovat za lepší společný život?“. Rozhodnutí je vždy na vás.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku