Sexuální abstinence: Lze v ní hledat i výhody?
Sexuální abstinence je téma, na které má společnost stále rozporuplné názory. V podstatě i vědečtí pracovníci stále tápou nad tím, zda je vlastně přínosná, či nikoliv. Nejnovější poznatky však hovoří jasně. „Celibát“ údajně přispěje k silnějšímu imunitnímu systému. Otázkou zůstává, zda se dá tomuto výroku skutečně věřit. Obecně se lidé stále přiklání k tomu, že bez sexu spíš tělo strádá.
Ať je sexuální abstinence chtěná či nikoliv, vždy nějakým způsobem ovlivní jak fyzickou, tak i duševní stránku člověka. Na nedostatek sexu odlišně reagují jak muži, tak i ženy. Ty mohou být podrážděnější, skleslejší, či nervóznější. Někomu ale tento stav vyhovuje a je naopak plný elánu.
Sexuální abstinence působí na každého odlišným způsobem
Mnozí sexuologové se shodují, že sexuální abstinence nemusí být pro daného jedince traumatizující. Vždy záleží na míře libida. Samotný sex lze totiž nahradit v případě živočišné potřeby pravidelnou masturbací. Ta je z fyziologického hlediska srovnatelná se sexuálním aktem. Absence sexu tak rozhodně není život ohrožující. U některých lidí však může napáchat, jak již bylo zmíněno, řadu psychických obtíží. Proto je dobré mít doma po ruce dámské i pánské pomůcky jako třeba rotační masturbátor, umělé vagíny nebo zadeček či ústa. Kromě jiného je sex také podstatný v dlouhodobých vztazích pro zachování vzájemné intimity.
Sexuální abstinence: Jaké jsou její nežádoucí vlivy?
Milovníci sexu budou rozhodně stát za názorem, že sexuální abstinence je nepřínosná po všech stránkách. Co vlastně tedy člověku „bere“?
- Začnete pociťovat sníženou, nebo úplnou chuť na milování: obzvlášť dlouhodobá sexuální abstinence může způsobit, že vaše libido se ztratí neznámo kam.
- Budete se potýkat s častějšími nočnímu můrami během spánku: někteří lidé také mohou vlivem absence sexu snít o nejrůznějších děsech, což naruší kvalitu spánku. Nezřídka se tak stane, že se uprostřed noci vzbudíte opocení se zrychleným pulzem.
- Muži mohou mít problémy s erekcí: sexuální abstinence nepůsobí příznivě na pohlavní orgány pánů. Potýkat se tak mohou v případě milování po dlouhé době s erektilní dysfunkcí.
- Zažijete větší duševní napětí: budete se cítit nervóznější, pokud tedy nemáte jiný ventil, který reguluje působení stresu na organismus. Náhražkou může být například jakýkoliv sport, díky kterému se do krve uvolní endorfiny (hormony štěstí).
- Můžete propadat beznaději, depresím i pocitu méněcennosti: vliv sexuální abstinence je značný především na psychiku. Je tedy možné, že budete celkově bez životní energie a sníží se vám sebevědomí.
Sexuální abstinence má kupodivu i své výhody
Možná se ptáte, zda má sexuální abstinence vůbec nějaké výhody? O tom se spekuluje už od dob starověku. Například Pythagoras, Aristoteles, nebo třeba Platon věřili, že absence sexu pozvedne jejich mentální schopnosti. Proto sex během svého vědeckého a uměleckého tvoření neprovozovali. Někteří novodobí vědci tvrdí, že sexuální abstinence je částečně prospěšná pro nervový systém. Avšak vzápětí tohle tvrzení rozporuje jiná studie. Reálné dopady absence sexu si tedy musí každý zhodnotit na sobě samém. Jeden z vědeckých poznatků je ovšem velmi zajímavý. Anglický výzkum přišel s tím, že sexuálně abstinovat je vhodné v případě, když chcete zlepšit svůj imunitní systém. Údajně se jeptišky v celibátu, kněží a svobodní bezdětní lidé neholdující sexu dožívají vyššího věku a oplývají lepším zdravím než jedinci sexuálně aktivní. Ať je to, jak je, každý si v tom najde svůj příměr.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
Monika
Ona
Huha
Koriana
Eva