Letní čas a zimní čas: Jaký je mezi nimi rozdíl a proč se čas mění?

Letní čas a zimní čas: Jaký je mezi nimi rozdíl a proč se čas mění?

Myšlenka, že by byl zaveden rozdílný letní čas a zimní čas vznikla ve spojitosti se spořením světla již v 18. století. To, co se zprvu zdálo spíše vtipnou nadsázkou, se v průběhu let stalo reálným ekonomickým tahem.

Čtěte také:

Orgánové hodiny podle čínské medicíny

Princip podobný letnímu času se asi poprvé objevil v přednáškách a dopise Benjamina Franklina vydavatelům jednoho francouzského časopisu. Tento jeho nápad byl však tehdy míněn spíše ironicky.

Letní čas vznikl v roce 1916

Poprvé byl letní čas zaveden v průběhu 1. světové války, a to přesněji v roce 1916. Zavedlo jej nejprve několik evropských zemí, v roce 1917 jej zavedlo Rusko a poté v roce 1918 i Spojené státy Americké.

Letní čas je pochopitelně záležitostí pouze zemí v mírném klimatickém pásu. V pásu tropickém se délka dne v létě od délky zimního dne tolik neliší, a tak zavedení letního času by nemělo valný smysl. Obdobně je tomu v polárních oblastech Země, ani tady by zavedení letního času nemělo žádný význam.

V současné době se zvažuje plošné zrušení změny času. Na základě dotazování v Evropské Unii se ukazuje, že většina obyvatel změnu času skutečně nemá rádo. Stále více se ukazuje, že v dnešní době je ekonomická úspora takového kroku zcela minimální a přechod na letní čas způsobuje asi více potíží než přínosů.

Snaha měnit čas je jednou z lidských pošetilostí. Nabourávání přirozeného řádu a rytmu má mnohé neblahé dopady na lidský organismus a vede ke spoustě potížím v rámci fungování celé společnosti. Přečtěte si také o tom, jak si plánovat čas

Historie změn času

Změna času nikdy nebyla u lidí příliš populární, a to ani v době jeho zavedení. Bylo to dáno i tím, že v průběhu zavádění těchto časových změn nešlo třeba jen o posunutí o 1 hodinu, ale dokonce až o 3 hodiny.

Letní čas a zimní čas se tak lišil skutečně velmi. Z toho pracující obyvatelstvo skutečně příliš nadšené nebylo a tak v průběhu desetiletí byl letní čas postupně znovu rušen a obnoveně zaváděn. Postupně si každá země vytvořila svůj vlastní přístup.

Letní a zimní čas v Československu

  • U nás v českých zemích byl letní čas poprvé zaveden v průběhu 1. světové války a poté byl zrušen.
  • Vrátil se v roce 1940 v době 2. světové války a používal se tehdy až do roku 1949.
  • Potřetí se změna času vrátila do hry v roce 1979, to bylo po energetické krizi z mrazivého počasí toho roku.
  • Letní čas trval vždy po dobu půl roku až do roku 1995.
  • Od roku 1996 se prodloužil na 7 měsíců a jeho délka se shoduje s termínem uvedeným ve směrnicích Evropského parlamentu a Evropské rady.

Jak poznat ten „správný“ čas?

Je to v podstatě jednoduché, ten správný čas je ten astronomický. Poznáme ho podle toho, že ve 12 hodin v poledne je Slunce přímo nad hlavou. Formálně je správně čas neposunutý, tedy zimní čas. Čas letní, který se posunuje dopředu, tedy ze 2:00 na 3:00, tedy o hodinu dopředu je umělý a nesprávný.

 změna času na zimní (1)

Potíže objevující se u lidí - při přechodu na letní čas

  • Změna času není pro lidské tělo přirozená, rozbíjí vnitřní sehraný biorytmus a u citlivějších jedinců může dojít i k vážným zdravotním komplikacím.
  • Čas se posunuje v březnu a v říjnu a mnohdy ovlivňuje pohodu a zdraví mnoha lidí.
  • Změna zaběhlého režimu ovlivňuje spánkovou pohodu, každodenní činnosti a přirozený rytmus dne.
  • Nejsilněji tyto změny vnímají děti a senioři. U dětí není vyvinutá vůle ke změně tak jako u dospělých a tak pro ně změněný režim bývá problematický.
  • Pokud mají najednou chodit do školy o hodinu dříve nebo později, ztrácejí často svoji dřívější soustředěnost, mohou se u nich objevit i výkyvy ve školní výkonnosti a špatná nálada nebo rozmrzelost.
  • Během několika dní nebo týdnů se tyto záležitosti však upraví.

Rizika změny času

Psychická nepohoda se po změně času může objevit ale i u dospělých. Na citlivé jedince má změna v chrono-biologických rytmech negativní vliv. Nejvíce bývají ohroženi lidé trpící psychickým onemocněním.

  • Nejvíce rizikovým dnem bývá pondělí po změně času. V tento první pracovní den po změně času se může negativně projevit změna spánkového režimu a stres. Lidé mohou být pofrážděnější, konfliktnější, existuje vyšší riziko srdečních záchvatů, mrtvice apod.
  • Přechod na letní čas způsobuje i zhoršení pozornosti. Podle odborných studií v prvních dnech po změně času dochází k více autonehodám. Špatné soustředění a nepoornost však neovlivňuje jen řidiče. Ukazuje se, že i počet pracovních úrazů v těchto dnech stoupá.
  • Ztracená hodina spánku může narušit i přirozený průběh těhotenství. Gravidní ženy mohou být  změnou času negativně ovlivněny zejména v prvních třech měsícch těhotenství a tato nepohoda může narušit i hladký průběh těhotenství.  

Opravdu se přechodem na letní čas ušetří?

V současní době je energetická úspora, která by přechodem na letní čas měla vzniknout, téměř nulová. Několik různých experimentů dokázalo, že tato úspora je opravdu už téměř mizivá.

Naopak se jedná o nežádaný zásah do denního režimu lidí,  organizace práce a dopravy. Například vlaky stojí o hodinu déle nebo mají naopak hodinu zpoždění, počítače propojené globálními systémy složitě koordinují posun času atd. Proto jsou zřejmě současné úvahy o zrušení letního času a ponechání pouze přirozeného zimního času na místě.  



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 23. 02. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 02. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 02. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 26. 02. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 27. 02. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 28. 02. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, dnes je novoluní. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 01. 03. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Přepadá Vás únava a ospalost během dne? Nepodceňujte je

V poslední době se mi pořád chce spát, i když spím celkem dost. Přes den se cítím unavená, večer už nemám sílu...

Houbová polévka z čerstvých hub

to není houbová polévka to je bramboračka. Moje maminka dávala jen brambory, houby koření a jíšku

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Za mě je postup v článku k zavařování masa a hotových jídel v pořádku. Vždycky se zavařovalo na dvakrát. Jedno...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM FLEXIBILNÍ PŮJČKY-- Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebuje...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM FLEXIBILNÍ PŮJČKY- Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebujet...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Požádejte o půjčku 100% online, získejte rozhodnutí za 10 minut. Požádejte o půjčk...
Zobrazit všechna témata

Zpomalený metabolismus: Mýtus nebo fakt? Jak si s tím poradit?

Zpomalený metabolismus je téma, které vzbuzuje mnoho diskuzí. Mnozí se domnívají, že pomalejší metabolismus může být příčinou přibývání na váze nebo únavy, ale je to skutečně pravda? A jak můžeme podpořit správ...

Přílišná citová vazba: Jak rozpoznat a vyřešit závislost na vztazích?

Citová vazba je v romantických vztazích přirozená, ale její přehnaná intenzita může vést k emocionální závislosti a problémům v komunikaci. Rozpoznejte včas znaky přílišné citové připoutanosti, její dopady na p...

Valentýnské menu jako z restaurace: Vsaďte na tyto delikátní recepty

Valentýnské menu je skvělým způsobem, jak oslavit 14. února svátek zamilovaných. Jste zapálenými amatérskými kuchaři či cukráři? Pak vás jistě potěší inspirace na výtečné pokrmy, neboť jak praví přísloví: „Lásk...

Toužíte si splnit sny? 7 tipů, jak se konečně dostat k vysněnému cíli

Každý večer usínáte s tím, že si moc přejete, aby se vaše sny vyplnili. Přes den myslíte na to, jaké by to bylo, kdyby… Poznáváte se v tom? Jestli toužíte po změně a chcete si začít plnit sny, začněte hned teď....

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Kávová masáž zpevní tělo a zajistí hladkou pokožku

Kávová masáž je luxusní procedura, která spojuje blahodárné účinky kávy s regenerací pleti. Díky kofeinu, který podporuje prokrvení a detoxikaci, se tato masáž stává účinným prostředkem pro zpevnění pokožky a z...

Digitální empatie jako terapeutický nástroj 21. století. Skutečně to funguje?

Na první přečtení se může zdát, že jde o oxymorón. Ovšem není tomu tak. Technologie v dnešní době je schopna poskytnout nám ono porozumění, po kterém tolik zdánlivě toužíme. V tomto směru je nejvíce užitečná um...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.